منوهای نصب در پنل مدیریت

آینده شهرها و اینترنت اشیاء – بخش اول

اینترنت جهان را متحول کرده است، حالا نوبت وب است که می‌خواهند فرصت‌های بزرگ ایجاد کنند و انقلابی در نحوه زندگی، کار، تفریح و یادگیری ما به وجود آورند.

اینترنت رایانه ها را به هم متصل می‌کند درحالیکه وب انسان را به هم مرتبط می‌سازد.

آینده شهرها و اینترنت اشیاء - بخش اول
آینده شهرها و اینترنت اشیاء – بخش اول

مرحله بعدی اینترنت اشیاء (اینترنت همه‌چیز) است. اینترنت اشیاء عبارت است از ایجاد ارتباط هوشمندانه بین افراد، روندها، داده‌ها و اشیاء.

اگر چه این ایده زمانی دشوار می‌نمود اما امروزه برای تجارت‌ها، دولت‌ها و مؤسسات آکادمیک تبدیل به واقعیت شده است.

امروزه، نیمی از مردم به اینترنت دسترسی دارند، در سال ۲۰۲۰ این رقم به یک‌سوم خواهد رسید.

به معنایی دیگر امروزه ۱۳.۵ میلیارد وسیله الکترونیک به اینترنت متصلند و این رقم در سال ۲۰۲۰ به ۵۰ میلیارد می‌رسد.

این وسایل فقط رایانه، تبلت و تلفن‌ها نخواهند بود، بلکه فضای پارکینگ ، ساعت‌های دیجیتال، ریل‌های قطار، روشنایی‌های خیابان‌ها، سطل‌های زباله و اجزاء موتورهای جت نیز به اینترنت متصل خواهند شد.

همه این ارتباطات، مقادیر متنابهی از داده‌های دیجیتال ایجاد می‌کند که هرساله دوبرابر می‌شود. ابزارهای جدید این داده‌ها را جمع‌آوری کرده و به اشتراک می‌گذارد (هر هفته پانزده هزار اپلیکیشن توسعه می‌یابد). و با تحلیل، این داده‌ها به اطلاعات تبدیل شده و هر فردی را قادر می‌سازد که تصمیم بهتری بگیرد و مفیدتر واقع شود.

ارزشی که این داده‌ها ایجاد می‌کند بسیار زیاد است. در واقع، اینترنت اشیاء اعتباری به اندازه ۱۹ تریلیون دلار در دهه بعدی ایجاد خواهد کرد.

برای بخش خصوصی، این یعنی افزایش ۲۱ درصدی در سود شرکت‌هایشان. دیجیتال کردن شهرها و کشورها می‌تواند برای بخش دولتی نیز سودآور باشد.

این امر باعث میزان کارآمدی و کاهش هزینه‌ها به میزان ۴.۶ تریلیون دلار می‌شود. علاوه بر آن، اینترنت اشیاء در حیطه مسائل مهم زیر هم دخیل است:

پیری و رشد سریع جمعیت و مهاجرت آنها به مراکز شهرها، تقاضای رو‌به‌فزونی محدودسازی منابع طبیعی و همینطور توازن دوباره رشد اقتصادی بین بازارهای نو‌ظهور و کشورهای توسعه یافته .

محدودیت‌های فیزیکی

بیش از نیمی از جمعیت جهان در مناطق شهری یا نزدیک آن زندگی می‌کنند و این روند مهاجرت در حال کند شدن نیست.

بر اساس آمار سازمان ملل متحد، میزان جمعیت جهان از ۷ میلیارد به ۹.۳ میلیارد در سال ۲۰۵۰ برسد و ۷۰ درصد این جمعیت در شهرها زندگی خواهد کرد.

راه‌حل‌های سنتی مانند ایجاد زیرساخت‌های فیزیکی به علت کمبود منابع و فضا قابل انجام نیست.

استفاده از فن‌آوری در خصوص خدمات شهری (مانند جاده‌ها، آب، الکتریسیته، سوخت، فضای کاری، مدارس و مراقبت‌های پزشکی) بسیار لازم می‌نماید.

در آینده، تاکید روی ارتباطات فیزیکی کم‌تر خواهد شد و بیشتر این تاکید بر روی ارتباطات فضای مجازی خواهد بود.

این مطلب رو هم از دست ندید:
  هنری کیسینجر هشدار داد: «نابودی داعش منجر به امپراطوری بنیادی ایرانی خواهد شد.»

شهرها درگیر چالش‌های بودجه‌ای از قبیل هزینه‌های روبه فزونی و منابع محدود هستند . شهرهای جهان مسئول تولید ۷۰ درصد گازهای گلخانه‌ای هستند و براساس گزارش یو اِن هابیتت، هزینه‌های مربوط به انرژی یکی از مهم‌ترین ردیف‌های بودجه هستند.

فن‌آوری می‌تواند با بروزرسانی سیستم روشنایی شهرها در این مهم کمک شایانی انجام دهد. این باعث بهبود امنیت شهروندان می‌شود و محیطی مناسب برای سرمایه‌گذاران علاقمند ایجاد می‌کند.

مسائلی از این قبیل در سیستم‌های لوله‌کشی آب شهری کهنه و قدیمی نیز وجود دارد. برای مثال، سیستم لوله‌کشی آب ایالات متحده با داشتن ۲۴۰ هزار شکستگی در هر سال به پایان عمر خود نزدیک است.

هزینه تعمیر این سیستم بالغ بر ۱ تریلیون دلار در طول ۲۵ ساله بعدی است. با قراردادن حس‌گرهای متصل به شبکه در لوله‌های آب زیرزمینی، می‌توان این لوله‌ها را کنترل کرد و به محض شکستگی آن‌ها را گزارش داد.

جمعیت بیشتر به معنی زباله بیشتر است. میزان پسماند جهان در سال ۲۰۲۵ به میزان ۲.۲ میلیارد تن خواهد رسید و مدیریت آن هزینه‌ای بالغ بر ۳۷۵.۵ میلیارد دلار خواهد رسید.

اینترنت اشیاء می‌تواند مدیریت پسماند را بهتر کند و از هزینه‌ها بکاهد. برای مثال، حس‌گرهای تعبیه شده در کانتینر زباله‌ها می‌تواند مسوولین را هنگام پرشدن محفظه آگاه سازد و هر صبح، به رانندگان بهترین روش خالی کردن کانتینرها گفته می‌شود.

این پیشنهادات، در مقایسه با سیستم ثابت سنتی امروز می‌تواند با افزایش میزان کارآمدی و بهره ‌وری، میلیون‌ها دلار صرفه‌جویی کند.

مدیریت هوشمند و بهینه شهرهای روبه‌رشد باید در اولویت قرار گیرد. ارتباط بین اشیاء و مردم که از طریق شبکه مجازی انجام می‌گیرد، سبب می‌شود که همه داده‌ها را به اطلاعات عملیاتی تبدیل کند تا بتوان آنها را بهتر انجام داد. به این صورت می‌توان الگوها و روندها را سریع‌تر کشف کرد.

ما میتوانیم هرچیزی را پیش‌بینی کنیم و یا برای آن رخداد آماده شویم. این رخدادها می تواند خرابی خطوط مونتاژ باشد و یا حوادث طبیعی باشد.

 بخش دولتی

بخش دولتی می‌تواند از اینترنت اشیاء، به ویژه در بخش شهری منتفع شود. راه‌حل‌های جدید و خلاقانه در حال حاضر مناطق سبز و ممخروبه شهری را تبدیل به شهر الکترونیک می‌کند.

آمار نشان می‌دهد که بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۵ تعداد شهرهای هوشمند از ۲۱ شهر به ۸۸ شهر خواهد رسید.

طبق تعریف، شهرهای هوشمند آنهایی هستند که اطلاعات ارتباطی را در سه یا چهار منطقه عملیاتی کند و به بیانی ساده‌تر، شهر هوشمند آن است که زیرساخت‌های سنتی شهر (مانند جاده‌ها، ساختمان‌ها و غیره) را با فن‌آوری ترکیب می‌کند تا زندگی شهروندانش را غنی‌تر سازد.

این مطلب رو هم از دست ندید:
  ده نکته از بازار بورس در سال ۱۳۹۷ که بهتر است بدانیم !

پلتفرم‌های خلاق و اپلیکیشن‌های مفید توانسته‌اند میزان ترافیک، انباشتگی پارکینگ‌ها، میزان مصرف انرژی و جرم و جنایت. این برنامه‌ها باعث ایجاد درآمد و کاهش هزینه‌ها شده است.

برای مثال، یک سوم چراغ‌های خیابان‌ها از فن‌آوری دهه۱۹۶۰ استفاده می‌کنند. شهرهایی که سیستم‌های الکتریکی کهنه خود را با چراغ‌های حساس به حرکت (motion detect) تعویض می‌کنند، زمان مدیریت و همین‌طور هزینه خود را تا ۷۰ و یا ۸۰ درصد کاهش می‌دهند.

شرکت سیسکو گزارش داده است که روشنایی‌های شهرهای هوشمند باعث کاهش هفت درصدی میزان جرم و جنایت شده است.

در ضمن، تیرهای چراغ برق می‌تواند به عنوان نقاط بی‌سیم برای ایجاد شبکه‌های مجازی استفاده شوند.

حس‌گرهای بی‌سیم تعبیه شده در خطوط الکتریسیته مزایای بسیاری دارد به عنوان مثال سبب می‌شود که طول آنها از راه دور اندازه‌گیری شود.

شهرهایی مانند شهر نیس در فرانسه، با به کارگیری چراغ‌های هوشمند، میزان توانایی لامپ‌ها و همین‌طور ترافیک خیابان را در نظر گرفته و سبب کاهش سرقت خودروها، زورگیری و حتی دزدی از خانه‌ها می‌شوند.

این‌گونه روشنایی هوشمند سبب کاهش هزینه انرژی به میزان ۸ میلیون دلار می‌شود.

شهرهای هوشمند سبب کاهش مصرف انرژی در مکان‌های بسته نیز می‌شود. حسگرهای هوشمند داخل خانه و همین‌طور سیستم‌های متصل مدیریتی می‌تواند داده‌های مربوط به انرژی را جمع‌آوری و تحلیل کند.

این فن‌آوری می‌تواند میزان مصرف انرژی و هزینه‌ها را به اندازه صد میلیارد دلار در دهه آتی کاهش دهد.

شهرها به علت ترافیک بالا تولید کننده ۶۷ درصد گازهای گلخانه‌ای هستند. برای از بین بردن این معضل، ایالت کالیفرنیا حس‌گرهایی متصل به شبکه در پارکینگ‌ها تعبیه کرده است تا به رانندگان مسیر و فضای دسترسی را بدهد.

این برنامه سبب کاهش ترافیک، آلودگی و سوخت شده است. در ضمن، نرخ پارکینگ می‌تواند با توجه به ساعت شلوغی تنظیم شود که درآمد بیشتری برای شهر به همراه خواهد داشت.

رهبران خلاق شهرها به توانایی اینترنت اشیاء واقف هستند. در واقع، برخی از شهرهای خلاق مدیران فن‌آوری اطلاعات دارند.

 

**********************

نویسنده: جان چمبرز

مترجم: محسن راعی- مدیران ایران

لینک منبع:www.foreignaffairs.com


با کانال تلگرامی مدیران ایران، همیشه بروز باشید ...
شما هنوز وارد سایت نشده اید تا پیشنهاد فوق العاده ما را برای همکاری در فروش بشنوید !
ورود

۱ پاسخ به "آینده شهرها و اینترنت اشیاء - بخش اول"

ارسال یک پیغام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© کلیه حقوق برای «مدیران ایران» محفوظ است.
X