منوهای نصب در پنل مدیریت

بازار بورس چین و امریکا و واگرایی شدید آنها

بازار بورس چین ، از فوریه سال ۲۰۱۸ ، ۲۲ درصد ریزش داشته است.
در همین زمان بازار بورس آمریکا   (S&P ) چهارده درصد رشد داشته است. این ۱۴ درصد رشد، ادامه رشد خیره کننده بازار سهام امریکا در سال ۲۰۱۸ است.
واگرایی مشاهده شده  در این دو منحنی نشان دهنده جنگ تعرفه ای بین چین و امریکا  است .
در اثر اعمال تعرفه های امریکا بر روی کالاهای چینی در دو مرحله ( که تدارک مرحله سوم هم دیده شده است ) ، هم یوآن تضعیف شد و هم بازار بورس چین فرو ریخت.
این داستان نه تنها در چین بلکه  در کشورهای متعددی تکرار شده است .  در بعضی کشورها این جدلهای یک جانبه ترامپ بازار ارز را بهم ریخته است ( مثل ایران و ترکیه ) و در بعضی از کشورها منجر به فرو ریختن بازار سهام شده است که بازار چین یک نمونه بارز آن است.
بازار بورس چین
         بازار بورس چین و واگرایی با بازار آمریکا
اخیرا ترامپ اعلام کرده که بعد از چین نوبت ژاپن است .
این در حالی است که قبلا ترامپ تکانه های شدیدی به دو کشور عضو NAFTA ( یعنی کانادا و مکزیک ) داده بود و این تکانه ها کماکان ادامه دارد.  شرایط موجود در کشورهای جهان به روشنی نشان از قدرت اقتصادی امریکا در جهان دارد.
درست با تخریب کشورهای جهان هم دلار امریکا گران شده است و هم بازار سهام در حال رشد قابل توجه است که در تاریخ امریکا سابقه ندارد. نکته ای که توسط سیاستمداران امریکا نا دیده گرفته شده است اینست که قدرت امریکا وابسته به همکاریهای اقتصادی دو یا چند جانبه با کشورهای جهان است .
با شرایطی که در حال شکل گیری است ، پیش بینی می شود که این سیاست به خود امریکا باز گردد و نه تنها موجب شود که دلار  به شدت ضعیف شود بلکه بازار سهام نیز ریزش قابل توجهی داشته باشد.
بعضی از اقتصاد دانان مثل روبینی  Roubini رکود گسترده ای را در اقتصاد امریکا در سال ۲۰۲۰ پیش بینی کرده است   و اخیرا رومن Roman رییس موسسه پیمکو PIMCO Institute نیز احتمال رکود در بازارهای جهانی را گوشزد کرده و معتقد است که  به تدریج احتمال بروز رکود در حال افزایش است.
برگشت سیاستهای ترامپ هم برای امریکا و هم برای جهان هزینه سنگینی خواهد داشت.
پنجشنبه ۲۹ شهریور ۹۷
منبع منحنی ارایه شده : BBMarketWatch@

۰ پاسخ به "بازار بورس چین و امریکا و واگرایی شدید آنها"

  ارسال یک پیغام

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  © کلیه حقوق برای «مدیران ایران» محفوظ است.
  X