تصویری از ده سال آینده ایران - وضعیت مطلوب

تصویری از ده سال آینده ایران – وضعیت مطلوب

یکی از تکنیک های مدیریت استراتژیک و آینده پژوهی، «ترسیم آینده مطلوب یا مرجح»  و سپس پس نگری از آینده به امروز (Backcasting) است. در این تصویر سعی کرده ام نشان دهم اگر بتوانیم مسایل کشور را حل کنیم، ایران آینده چگونه خواهد بود؟

اوضاع اجتماعی:
ایران توانسته است پروژه بازگشت نخبگان را به خوبی اجرا کند. ۱۰۰۰ میلیارد دلار ایرانیان خارج از کشور به ایران بازگشته است. ۳۰۰۰ هزار استاد برجسته ایرانی به ایران رجعت کرده اند.
در سال ۱۴۱۵، بعد از اجرای سیاست های دولت و تلاش نهادهای مردمی، خانواده هنوز در ایران مهم ترین نهاد اجتماعی است. آنچنان که پژوهشگرانی از سراسر دنیا برای مطالعه دوام و قوام آن به ایران مسافرت می کنند.

هم اکنون ایرانیان افرادی سخت کوش، خلاق و اعتمادپذیر تلقی می شوند. رزق حلال، راست گویی، ثروت آفرینی جزو ارزش های ایرانیان شده است. جوانان آینده ای روشنی و ارتباطی شفاف بین تلاش و موفقیت می بینند.

تعداد سازمان های فعال در حوزه فرهنگ به ۴ سازمان تقلیل پیدا کرده است و هر ۴ سازمان زیر نظر یک شورای متمرکز و متقدر اداره می شود. سرانه مطالعه رسانه های مکتوب و مجازی در ایران به شدت رشد پیدا کرده است.

اوضاع اقتصادی:
دولت توانسته است با ایجاد یک شبکه اطلاعاتی سراسری بیش از ۱۰۰۰ سازمان و نهاد خدماتی و دولتی را به هم متصل کند و متناسب با آن تمام پرداخت ها به شهروندان (یارانه ها)، و تمامی دریافت ها از شهروندان (مالیات و عوارض) به صورت هوشمند خواهد بود. یعنی اینکه من ۲۱ هزار تومان یارانه دریافت می کنم و همسایه من ۲۰ هزار تومان و این هزار تومان اختلاف کاملاً مبتنی بر اطلاعاتی است که از ۱۰۰۰ سازمان بدست آمده است.

این مطلب رو هم از دست ندید:
  تحصیلات عالیه آینده گرا؛ چه چیزی هایی در دانشگاه ها تدریس و یادگرفته شوند؟

کشور توانسته است با استفاده از بهبود محیط کسب وکار، جذب سرمایه گذاری خارجی و استفاده از بازار ۴۰۰ میلیونی کشورهای همسایه و رشد اقتصادی مستمر، شاخص بیکاری را به زیر ۵% کاهش دهد. اتکا بودجه عمومی دولت به نفت به زیر ۵% رسیده است.

ایران مجددا در چهارراه جهانی قرار گرفته است. دو کریدور جهانی فعال شده اند و ایران هاب تجاری، ترانزیتی و ارتباطی منطقه تبدیل شده است.
ایران رتبه اول «توریسم ترکیبی» جهان شده است. ترکیب توریسم متعارف با اکوتوریسم. ترکیب توریسم سلامت با توریسم مذهبی. ترکیب توریسم اکوتوریسم با توریسم سلامت. بالاترین رشد صنعت گردشگری در جهان، به ایران تعلق دارد.

اوضاع زیست محیطی:
اصلاح الگوی مصرف در ایران توانسته است از شعار به واقعیت تبدیل شود، شدت انرژی در ایران به نُرم های بین المللی در حال نزدیک شدن است.
همچنین نظام حاکمیت آب در کشور شکل گرفته است و آب به شیوه ای اقتصادی و عقلایی، ذخیره، توزیع و مصرف می شود. هر قطره آب در ایران به درستی مصرف می شود.

اوضاع سیاسی
در سال ۱۴۰۵، نظام انتخابات از رویکرد فردی-محلی به رویکرد ملی-حزبی تغییر کرده است. لذا دیگر افراد به صورت قارچی (شب قبل از انتخابات) و مبتنی بر دغدغه های محلی وارد مجلس نمی شوند. بلکه چند حزب قدرتمند در ایران وجود دارند که بهترین زنان و مردان کارکشته و سیاست مدار حرفه ای را به جامعه معرفی می کند و اکنون حدود ۳۰% از مجلس در اختیار زنان باهوش و تحصیل کرده این کشور است.
رتبه اعتباری ایران از هفت به دو رسیده است و امکان تامین مالی بین المللی به سادگی فراهم است.
پاسپورت ایرانی جزو با ارزش ترین پاسپورت های جهان است و می تواند بدون تشریفات اداری به کشورهای اتحادیه اروپا و ۵۰ کشور دیگر جهان مسافرت کنند.
اعتماد عموم مردم به دولت و حکومت افزایش یافته است و همین باعث شده است که تغییرات اجتماعی-اقتصادی با سرعت بیشتر و هزینه کمتری در سطح ملی اجرا شود.
ایران بر اساس شاخص سعادتمندی در حال صعود به چارک اول کشورهای جهان است.

این مطلب رو هم از دست ندید:
  آینده علم و فناوری تا سال ۲۰۵۰

اگر امروز، همین امروز هر کدام از ما ماموریت، نقش و وظیفه خود را به خوبی انجام دهیم، آینده ای بهتر از این تصویر در انتظار ماست.

منبع: کانال تلگرام دکتر مجتبی لشکربلوکی @Lashkarbolouki

همچنین ببینید

شغلهای پر طرفدار سال ۲۰۱۷ اعلام شد

شغلهای پر طرفدار سال ۲۰۱۷ اعلام شد

۱⃣ طراحی وب: با توجه به تغییرات عمده دنیا به سمت بازار و تجارت الکترونیک …

۴ دیدگاه

  1. مرسی از مطالبت
    سعی میشه مطالبتون در سایت گنجانده بشه
    چون واقعا جالب بودن
    http://www.gitymarket.com

  2. با این حدر رفت سی درصدی آب با فرسودگی لوله های انتقال با این خوددوهای با فناوری سی سال پیش با وجود ریز گردها با ناسالم بودن غذا مردم با فرار مردم به علت بی کاری به خارج از کشور با این همه فساد اقتصادی و الا آخر این مقاله جاش کجاست با این اوضاع آینده چی میشه

  3. خدایی چرند نگفتی اخه احمق با ۴۰ میلیون فقر و فقر مطلق و با ۷ میلیون بیکار و تولید پایین ناخالص ملی و کاهش قدرت خرید مردم و افزایش نقدیکی چطور اقتصاد ایران خوب جلوه میکنی مایلم شما رو به یک مناظره دعوت کنم.تلفن من ۰۹۱۹۶۱۵۶۲۳۵

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *