منوهای نصب در پنل مدیریت

 تکنیک تحلیل مورفولوژیک

تکنیک تحلیل مورفولوژیک فنی است که بر پایه ی آن پدیده ی مورد بررسی  از جهت ساختار کلی و ابعاد گوناگون تحلیل می شود. برای نمونه اگر بخواهیم در مورد بازاریابی یک کالا، راه های جدید و نوینی بیابیم ابتدا باید ابعاد گوناگون کالا همچون شکل ظاهری، کاربردهای آن، خواص و فواید آن، وضعیت مشتریان کالا را شناسایی کنیم. سپس باید ابعاد یک موضوع و اجزای متشکله (متغیرهای) آن را با یکدیگر مقایسه و مرتبط کنیم. میتوان ابعاد اصلی و اجزای آنها را روی دایرهای با یک مرکز نوشته و با چرخاندن دایره های گوناگون، ابعاد و اجزای آنها را با هم مقایسه و ارتباط آنها را تحلیل کرد. تحلیل

 تکنیک تحلیل سینکتیکس

واژه سینکتیکس از ریشه یونانی synetiko به معنی فشار دادن دو چیز به یکدیگر و یا متصل کردن چند چیز گوناگون گرفته شده است. این واژه به این دلیل برگزیده شده است که خلاقیت نیز نوعی هماهنگ کردن چیزهای گوناگون در یک قالب یا ساختار جدید است. این روش به اینگونه است که پس از شناسایی مساله، تلاش می شود تا این موضوع با هر موضوع نامرتبطی ارتباط داده شود، این امر موجب کشف راه حلهای نوین و خلاقانه خواهد شد.

  • تکنیکت شش کلاه تفکر: در این تکنیک با شش سبک فکری، موضوع یا مساله مورد نظر، بررسی می شود. هر سبک فکری با یک کلاه رنگی مشخص می شود. کلاه ها تحلیل گر طرز تفکر و نگرش افراد است. این تکنیک تلاش می کند به افراد بیاموزد که اندیشه خود را گسترش دهند، به راههای خلاق بیاندیشند و با هماهنگی مدبرانه نتایج را طبقه بندی کرده و در تصمیم گیری از آن استفاده کنند. سبک فکری هر کدام از کلاه های رنگی به شرح زیر است:
این مطلب رو هم از دست ندید:
  ۵۴ ایده خلاقانه برای زمانی که آنتن تلویزیون شما خراب می شود !

تحلیل

  • کلاه سفید. کلاه سفید با شکل های انفعالی سر و کار دارد. کسی که این کلاه را بر سر گذاشته، واقعیتها را بدون هیچ قضاوتی مورد کنکاش قرار می دهد.
  • کلاه قرمز. کلاه قرمز بینش هیجانی، جنبه های احساسی، و غیر استدلالی را نشان می دهد. این رنگ کلاه، ابزار مناسبی برای بیرون ریختن احساسات است.
  • کلاه سیاه. فردی که با این رنگ کلاه در جلسه حضور پیدا می کند، جنبه های منفی و بدبینانه موضوع را ابراز می کند.
  •  کلاه زرد. این کلاه جنبه های مثبت و خوش بینانه را بررسی می کند.
  • کلاه سبز. رنگ سبز نشانه رویش و باروری است. به همین جهت از کلاه سبز برای ابراز ایده ها و راه حل های جدید و خلاقانه سود میجویند.
  • کلاه آبی. این کلاه کنترل کننده و سازمان دهنده ی اندیشه ها است. کسی که این کلاه را بر سر گذاشته، نظرات کلاه های دیگر را ارزیابی و سازماندهی میکند.

مدیران ایران

 


با کانال تلگرامی مدیران ایران، همیشه بروز باشید ...
شما هنوز وارد سایت نشده اید تا پیشنهاد فوق العاده ما را برای همکاری در فروش بشنوید !
ورود

۰ پاسخ به "تکنیک های خلاقیت ۲"

ارسال یک پیغام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© کلیه حقوق برای «مدیران ایران» محفوظ است.
X