منوهای نصب در پنل مدیریت

تکنیک خلاقیت

تکنیک خلاقیت محور اصلی همه ی این روش ها و تکنیک خلاقیت ، شکستن قالبهای ذهنی است. در زیر به این روشها خواهیم پرداخت.

  • تکنیک «چرا؟». تکنیک «چرا» همانند چراهای مکرر کودکی است که کودکان برای گسترش فهم خود از دنیای اطرافشان از والدین میپرسند، اما با این تفاوت که در بزرگسالی باید آنچه یاد گرفته ایم را زیر سوال ببریم. این تکنیک برای ایده یابی و ایده پردازی به کار میرود.
  • تکنیک توهم خلاق. هدف این تکنیک خلاقیت  این است که شما بتوانید با قدرت توهم گاهی با خطاهای عمدی، طور دیگری به مسایل نگاه کرده تا بدین وسیله اصل موضوع را دریابید. این باعث میشود بسیاری از کدهای بسته شده ی ذهنی باز شده و با پیوند خوردن با اطلاعات پیشین، الگوی ذهنی جدیدی ساخته شود
  • تکنیک پی.ام. آی (PM.I)”. نام این تکنیک برگرفته از حروف اول سه کلمه به معنی افزودن، کاستن، و جالب است. روش کار چنین است که نخست فرد توجهش را به نکات مثبت موضوع یا پیشنهاد و سپس به نکات منفی و بعد به نکات جالب و تازه ی آن که نه مثبت اند و نه منفی، جلب می کند و در پایان لیستی از نکات مثبت یا مزایای موضوع، لیست موانع، محدودیتها و نکات منفی موضوع، و فهرستی از نکات جالب و تازه ی موضوع در می آورد.
  •  تکنیک شکوفه ی نیلوفر آبی. این تکنیک خلاقیت این گونه است که گلبرگ های شکوفه نیلوفر آبی به دور یک هسته ی مرکزی خوشه میزنند، و از آن نقطه گسترش مییابند. با ایجاد پنجره هایی مشابه با پنجره های برنامه رایانه ای، بخشهایی از یک تابلوی ایده را میتوان به گونه ای تقسیم بندی کرد که موضوع اصلی برای استخراج ایده در پنجرههای جانبی، استفاده می شود که به نوبه خود مراکز مجموعه های جدید پنجره را میسازد.
  • تکنیک اسکمپر. هدف اصلی این تکنیک خلاقیت قدرت تصور است تا آن را در جهات و ابعاد گوناگون و ضروری به حرکت در آورد. این تحریک با یک سری پرسش های نوعی و ایده برانگیز، انجام می شود که شخصی در رابطه با مساله ی مورد نظرش از خود میپرسد، و در پایان با افزایش ایده ها، کیفیت ایده ها تضمین شده و بهبود مییابد. واژه ی  SCAMPER از حروف آغازین واژه های پرسش برانگیز گرفته شده که در دستیابی ایده های نو بسیار موثرند.
این مطلب رو هم از دست ندید:
  پیدا کردن مقاصدی برای نوآوری

تکنیک خلاقیت

S برگرفته از Substitution به معنی جایگزینی.

C برگرفته از Combine به معنی آمیختن.

A  برگرفته از Adapt به معنی سازگاری.

M برگرفته ازy Maginf به معنی بزرگ نمایی.

P برگرفته  Put to other use به معنی کاربردهای دیگر.

E برگرفته از Elllimination به معنی کنارگذاشتن۔

R برگرفته از Reverse به معنی معکوس أست.

 

 

برگرفته از کتاب گنجینه علوم مدیریت

مدیران ایران

 

 


با کانال تلگرامی مدیران ایران، همیشه بروز باشید ...
شما هنوز وارد سایت نشده اید تا پیشنهاد فوق العاده ما را برای همکاری در فروش بشنوید !
ورود

۰ پاسخ به "تکنیکهای خلاقیت"

ارسال یک پیغام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© کلیه حقوق برای «مدیران ایران» محفوظ است.
X