منوهای نصب در پنل مدیریت

بیزینس مونیتور پیش بینی کرد: رشد تولید ناخالص داخلی و کاهش تورم در ایران

موسسه تحقیقاتی بیزنس مونیتور اینترنشنال (BMI) در آخرین گزارش خود از ایران، پیش بینی کرد رشد تولید ناخالص داخلی کشور در مقایسه با منفی ۲.۹ درصد در سال ۲۰۱۳ به مثبت ۲.۸ درصد در سال ۲۰۱۴ صعود خواهد کرد در حالیکه تورم قیمت مصرف کننده در همین مدت از ۲۷ به ۲۲ درصد کاهش پیدا می‌کند.

رشد تولید ناخالص داخلی ایران
رشد تولید ناخالص داخلی ایران

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این موسسه در گزارش خود به تاثیر مثبت بهبود روابط ایران با غرب بر اقتصاد کشور اشاره کرد با این همه خاطرنشان کرد ابهام در مورد نتایج مذاکرات بر سر برنامه هسته‌ای ایران، مخاطرات برای دورنمای اقتصادی کشور را بالا نگه داشته است.

بیزنس مونیتور به دلیل بهبود وضعیت، نرخ مورد پیش بینی برای رشد تولید ناخالص داخلی واقعی ایران در سال ۲۰۱۵ را مورد بازبینی قرار داد و به ۲.۹ درصد افزایش داد و نرخ تورم مصرف کننده را ۱۶ درصد پیش بینی کرد.

طبق برآورد بیزنس مونیتور، رقم تولید ناخالص داخلی ایران از ۴۶۴.۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۴ به ۵۷۲.۱ میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.

بر اساس این گزارش، بهبود روابط ایران با غرب به همراه اصلاحات اقتصادی کلان کمک می‌کند اقتصاد کشور به رشد بازگردد و دورنمای صادرات و اعتماد تجاری و مصرفی بهبود پیدا کند.

با این همه در این گزارش خاطرنشان شده با وجود بهبودهای حاصل شده، ریال ایران همچنان نسبت به تحولات مربوط مذاکرات هسته ای در ماه‌های آینده حساس خواهد ماند.

طبق برآورد بیزنس مونیتور از دیگر شاخص‌های اقتصادی کشور، تراز بودجه به شکل درصدی از تولید ناخالص داخلی، از منفی ۲.۴ درصد در سال ۲۰۱۳ به منفی ۱.۱ درصد در سال ۲۰۱۴ و منفی ۰.۸ درصد در سال ۲۰۱۵ بهبود پیدا می‌کند.

این مطلب رو هم از دست ندید:
  سونامی خانه‌نشینان بیکار در راه است

همچنین تراز حساب جاری در مقایسه با ۴.۹ درصد در سال ۲۰۱۳، تغییر چندانی نخواهد کرد و ۴.۸ درصد در سال ۲۰۱۴ خواهد بود اما در سال ۲۰۱۵ به ۳.۴ درصد صعود می‌کند.

 

نقل از : اتاق بازرگانی

منبع : مدیران ایران

۰ پاسخ به "بیزینس مونیتور پیش بینی کرد: رشد تولید ناخالص داخلی و کاهش تورم در ایران"

ارسال یک پیغام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© کلیه حقوق برای «مدیران ایران» محفوظ است.
X