منوهای نصب در پنل مدیریت

سونامی خانه‌نشینان بیکار در راه است

سونامی خانه‌نشینان بیکار در راه

براساس آخرین آمارهای رسمی کشور، کمتر از دو سوم جمعیت در سن کار کشور فعالیت اقتصادی داشته و مابقی تنها مصرف کننده هستند. نسبت اشتغال فعلی کشور که به زبان ساده می گوید چند درصد جمعیت واقع در سن کار، شاغل هستند، نشان می دهد که تنها ۳۳.۲ درصد کل جمعیت در سن کار کشور، فعالیت اقتصادی داشته و مابقی از طریق آنها روزگار می‌گذرانند.

کارشناسان معتقدند در کشورهای پیشرفته و مناطقی از جهان که در مسیر توسعه قرار داشته و یا امروز توسعه یافته شناخته می شوند، میزان فعالیت اقتصادی کل جمعیت و نسبت اشتغال به مراتب بالاتر از ایران است اما سئوالی که در این بین وجود دارد، این است که اگر به یکباره میلیون‌ها نفر از جمعیت کشور به دلایلی مانند تصمیم به بهبود اوضاع اقتصادی و یا رفع نیازهای مقطعی مالی تصمیم به کار بگیرند، آیا اقتصاد ایران توان جذب و به کارگیری آنها را دارد و یا خیر؟

در شرایط فعلی پاسخ به این سئوال منفی است، چرا که با وجود غیرفعال بودن بیش از ۲۷ میلیون زن و بالای ۱۲ میلیون مرد، اقتصاد ایران توان اشتغال زایی برای حدود ۳ میلیون متقاضی کار را ندارد و علاوه بر آن، بیش از ۲ میلیون نفر نیز دارای اشتغال ناقص بوده که هر لحظه خطر بیکاری آنها می رود و ۱.۶ میلیون نفر هم از یافتن شغل دلسرد شده اند.

در عین حالی که باید وجود میلیون‌ها نفر در سن کار را نوعی فرصت برای کشور تلقی کنیم، نبود زمینه اشتغال و فعالیت اقتصادی باعث شده تا این نیروی در سن کار به تهدیدی برای اقتصاد ایران تبدیل شود، چون فعال شدن تقاضای کار بخشی از ۴۰ میلیون ایرانی غیرفعال می تواند به یکباره مسئله بیکاری را بسیار پیچیده تر و نرخ آن را به چند برابر فعلی افزایش دهد.

جمعیت در سن کار؛ تهدید یا فرصت؟

اینکه اوضاع یافتن شغل در ایران مناسب نیست و جوانان بسیاری مدت‌ها در انتظار دریافت یک پذیرش شغلی در نوبت می مانند می تواند دلیل موثری در کاهش محسوس میزان تقاضا برای فعالیت اقتصادی از سوی جامعه باشد. اگر شرایط فعالیت اقتصادی و کسب درآمد بیشتر و بهتر از طریق فعال سازی ظرفیت های غیرفعال فعلی، چذب سرمایه گذاری های جدید داخلی و خارجی و مانند آن فراهم شود، این امکان وجود دارد که درخواست برای کار و فعالیت نسبت به امروز بیشتر شود.

این مطلب رو هم از دست ندید:
  آشنایی با سایت‌های آموزشی آنلاین – دنیای یادگیری در اینترنت

به بیان ساده تر، اگر امکان اشتغال برای افراد بیشتری فراهم و مهیا شود، احتمالا بخشی از ظرفیت غیرفعال نیروی انسانی کشور تصمیم به بازگشت برای انجام فعالیت های اقتصادی بگیرند؛ بنابراین نبود فرصت اشتغال، اطلاع مردم از وجود این شرایط، ریسک بالای فعالیت های اقتصادی و امکان شکست در راه اندازی کسب و کار و دلایلی از این دست باعث شده تا امروز کشور کمتر از یک سوم جمعیت در سن کار خود را برای ارتقای سطح تولید ملی و به گردش در آوردن چرخ های اقتصاد در اختیار داشته و مابقی غیرفعال باشند.

هرچند در تمامی کشورهای دنیا بخشی از نیروی در سن کار ممکن است غیرفعال باشند اما اینکه در ایران میلیون‌ها نفر از کسانی که در سنین کار قرار دارند و به دلیل ناتوانی در یافتن شغل و یا احتمال شکست در جستجوی کار، خانه نشینی را به فعالیت اقتصادی ترجیح داده اند، به دلیل ضعیف بودن پایه های اقتصادی کشور و ناتوانی بنگاه ها در جذب تقاضاهای شغلی است.

شاید بنا به دلایل مطرح شده و کوچک بودن ظرفیت جذب نیروی انسانی در اقتصاد ایران، دولت‌ها به عنوان سیاست گذاران اصلی در این عرصه ترجیح دهند که میلیون‌ها نفر از جمعیت غیرفعال در همان شرایط باقی مانده و تقاضایی برای شغل نداشته باشند، چون دولت‌ها در طول دهه های اخیر در ایجاد اشتغال برای ۲ تا ۳ میلیون متقاضی کار ناموفق بوده اند، حال چگونه باید انتظار داشت فعال شدن یکباره میلیون‌ها تقاضای جدید کار مورد استقبال دولت‌ها قرار گیرد؟

برخی کار ندارند اما درآمد دارند!

در عین حال، این مسئله مطرح است که گروهی از جمعیت ایران دارای درآمد هستند ولی کار نمی کنند. به بیان دیگر، بخشی از جمعیت کشور وجود دارند که دارای درآمد ماهیانه بوده اما شغلی ندارند و فعالیت اقتصادی آشکاری انجام نمی دهند. در این گروه بازنشستگان و گروه‌های تحت حمایت برخی سازمان‌ها مانند کمیته امداد و بهزیستی قرار نمی گیرند و تاکید بر وجود گروه هایی است که دارای درآمدهای پنهان، واسطه گری، دلالی، مشاغل غیررسمی و مانند آن هستند.

بررسی وضعیت استان‌ها نشان می دهد که چهارمحال و بختیاری با ۲۷.۶ درصد، سیستان و بلوچستان با ۲۷ درصد، کرمانشاه با ۳۰ درصد، کهگیلویه و بویراحمد ۲۸.۹ درصد و لرستان با ۳۰.۲ درصد؛ کم کارترین استان‌های کشور هستند. به بیان ساده تر، در این مناطق از کشور به دلایلی مانند نبود فرصت‌های شغلی، بافت فرهنگی، بالا بودن تعداد زنان غیرفعال و مانند آن تعداد شاغلان نسبت به سایر مناطق کشور پایین تر است.

این مطلب رو هم از دست ندید:
  سال٩۴، پایان حضور دولت در عرصه توسعه

با وجود اینکه در سایر مناطق کشور هم اوضاع اشتغال جمعیت در سن کار چندان تعریفی ندارد اما در اردبیل ۳۶.۷ درصد جمعیت در سن کار شاغل بوده، ۳۵.۲ درصد جمعیت خراسان شمالی، ۳۵.۱ درصد گیلان، ۳۶ درصد در مازندران، ۳۵.۵ درصد هرمزگان و ۳۶.۵ درصد جمعیت در سن کار استان یزد فعالیت اقتصادی دارند و از این حیث استان‌های یاد شده دارای بالاترین آمار فعالیت اقتصادی و اشتغال جمعیت در سن کار هستند.

به صورت کلی در هیچ منطقه ای از کشور، اشتغال افراد در سن کار در وضعیت مناسبی نیست و اشتغال کمتر از ۴۰ درصد افراد در سن کار در تمامی استان‌های کشور نشان دهنده کمبود شدید فرصت‌های اشتغال، بیکارگی بخشی از جامعه و خانه نشینی میلیون‌ها نفر از تحصیل کرده های دانشگاهی است. نکته حائز اهمیت این است که با وجود افزایش روزافزون هزینه های زندگی و سخت تر شدن تامین معیشت، طی سال‌های گذشته دستکم ۵۰۰ هزار نفر به جمعیت خانه نشین افزوده شده است.

کم کارترین و شاغل‌ترین استان‌ها

هم اکنون در آذربایجان شرقی ۳۴.۵ درصد، در آذربایجان غربی ۳۱.۶ درصد، در اصفهان ۳۳.۵ درصد، البرز ۳۳.۳ درصد، ایلام ۳۳.۲ درصد، بوشهر ۳۴ درصد، تهران ۳۴.۶ درصد، خراسان جنوبی ۳۱.۴ درصد، خراسان رضوی ۳۲.۷ درصد، خوزستان ۳۳.۹ درصد، زنجان ۳۴.۲ درصد، سمنان ۳۳.۵ درصد، فارس ۳۲.۷ درصد، قزوین ۳۴.۵ درصد، قم ۳۱.۸ درصد و در کردستان ۳۲.۵ درصد جمعیت در سن کار شاغل و مابقی خانه نشین و بیکار هستند.

همچنین در استان کرمان ۳۲ درصد جمعیت، گلستان ۳۱.۸ درصد، مرکزی ۳۲.۴ درصد و همدان ۳۱.۳ درصد جمعیت در سن کار اشتغال دارند. در عین حال، ذکر این نکته حائز اهمیت است که شاید بخشی از ۴۰ میلیون جمیعت خانه نشین کشور که ۲۷ میلیون نفر آنها زن هستند، ترجیح دهند فعالیت اقتصادی و اشتغال نداشته باشند اما بالا بودن تعداد غیرفعالان در ایران قطعا به نبود زمینه های اشتغال و بحران بیکاری ارتباط مستقیم دارد و این مسئله خود به تنهایی باعث خانه نشینی و انصراف اجباری بسیاری از جستجو برای شغل شده است.

منبع: پارس نیوز

۱ پاسخ به "سونامی خانه‌نشینان بیکار در راه است"

 1. قابل توجه مدافعان سیستم سرمایه داری

  چرا که این سونامی بیکاری فقط در ایران نیست که فرا می رسد. نرخ و منحنی بیکاری را در جهان سرچ کنید تا ببینید که روند در کل جهان نیز چنین است. فقط ایران نیست که برابر تصور خام بعضی ها که در همین سایت مدیران نیز انعکاس فراوان داشت، گویا قرار بود بعد از برجام و آشتی کنان و جلب سرمایه و….رونق اقتصادی آغاز گردد و اشتغال نیز به دنبال آن رشد کند و…بیکاری همچون رکود در سیستم سرمایه داری اساساً ذاتی است. چند وقت پیش در خبرها مطرح شد که روبوتی برای پذیرش مریض در بیمارستان ایجاد شده است.و….می دانید چرا ؟ چون با استفاده از تکنولوژِی می توان نیروی انسانی را از فرآیند حذف نمود و بهای تمام شده خدمات را پایین آورد و…سود بیشتری برد. بنابراین وقتی تکنولوژی در خدمت افزایش سود قرار می گیرد ، بدیهی است که اشتغال را کاهش خواهد داد. آمارهای بین المللی زیادی در این مورد وجود دارد.

  در ایران نیز با موج گسترده خصوصی سازی و اخراج فوج فوج کارگران از واحدهای صنعتی و پروژه ها بواقع این سونامی نه تنها در راه است بلکه هم اکنون رخ داده است.

  کافی نیست به عنوان یک مدیر بگویم که سونامی در راه است. رسالت اجتماعی می طلبد که بری اقتصاد کلان جامعه با توجه به روندهای موجود پیشنهادهایی داده شود که این رود را کاهش،کنترل و در صورت امکان معکوس نماید.

  آیا در زمانی که روند عمومی اشتغال در جهان با چنین مشکلی مواجه است، آیا با رویکرد هایی که دولت آقای روحانی و به عبارتی مجموعه حکومت در حوزه اقتصادی در کشور دنبال می کنند، میتوان بیکاری را در ایران کاهش داد؟ تعجب آور اینکه استراتژی افزایش جمعیت نیز در کشور دنبال می شود!!

  یادمان باشد سونامی بیکاری یعنی سونامی فقر، سونامی فحشا، سونامی بزهکاری، سونامی دزدی، سونامی انواع بزهکاری ها و ناامنی های اجتماعی، سونامی شورش های احتمالی شهری و….

  بخاطر می آورم که در درس سه واحدی حقوق و دستمزدر در سه دهه پیش می خواندم که پروه های بزرگ صنعتی و ملی در چین آن موقع که چنین درگیر مناسبات سرمایه داری نشده بود، در بسیاری موارد بدون استفاده از تکنولوژی و با استفاده از نیروی انسانی انجام می شد تا ضریب اشتغال را بالا ببرد و یا حفظ کند.چرا که چینی ها اعتقاد داشتند یکی از مولفه های بهره وری ملی در این کشور، نرخ اشتغال است. و اگر رشد اقتصادی بالا برود ولی نرخ اشتغال پایین بیاید، این از منظر اقتصاد ملی توسعه و موفقیت محسوب نخواهد شد. یعنی در برنامه ریزی سوسیالیستی رشد، ضریب اشتعال دارای سهم مهمی برایشان بوده است.

  برای کاهش سونامی بیکاری در جامعه ای که بخشی ازمدیران آن فیش های نجومی شان، ریخت و پاش ها و سوء استفاده های مالی بزرگ و گسترده را بازتاب می دهد، و از سوی دیگر با خصوصی سازی و تعدیل گسترده نیروی انسانی نرخ بیکاری مدام افزایش می یابد، چه باید کرد؟ پاسخ مدیران به این معضل اجتماعی و اقتصادی در ابعاد ملی چیست؟ رابطه این موضوع با واردت گسترده کالا به صورت قانونی و غیر قانونی از خارج را چگونه می بینند؟ و….برای کنترل ابعاد اجتماعی مخرب این سونامی چه ندابیری باید اندیشیده شود؟ آیا باید برای سرکوب اعتراضات احتمالی نیروی پلیس و ضد شورش را تقویت نمود یا برنامه ریزی های حمایتی و کمک های مالی و بیمه بیکاری و …تدابیری را اندیشید؟ اساسا چقدر در ساختار اقتصادی موجود امکان برون رفت از بحران بیکاری وجود دارد؟ ….انتظار می رود که مدیران سایت مدیران در مورد این مطلب هشدار دهنده اظهار نظر کنند.

ارسال یک پیغام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© کلیه حقوق برای «مدیران ایران» محفوظ است.
X