منوهای نصب در پنل مدیریت

صنایع سودده بورسی در بازار سال ۹۵ کدامند؟

آنچه در دوران پسابرجام ما را به وضعیت اقتصادی و به تبع ان بازار سرمایه خوش بین می کند تغییر وضعیت اقتصادی ایران به لحاظ ساختار های آن است. مشکل اساسی حال حاضر اقتصاد کاهش درآمد های نفتی و پایین بودن کارایی سرمایه در ایران است که این امر به خاطر توزیع نامناسب در آمهای نفتی سال های قبل رخ داده است.

در دوران پسابرجام به علت گشایش در منابع مالی و در دستور کار قراردادن انظباط پولی، هم نرخ بهره بانکی کاهش پیدا می کند و هم تقاضا برای سرمایه گذاری افزایش پیدا می کند و از طرف دیگر در مدت زمان کوتاه سه تا شش ماهه اثر کاهش نرخ های بهره نیز در صورت های مالی شرکت ها هم دیده می شود زیرا در برخی از شرکت ها هزینه  بهره ای که برخی شرکت ها پرداخت می کنند حتی تا نزدیک به ۷۰ در صد سود هم می رسد، پس این امر نشان می دهد که ساختار معیوب تامین مالی در ایران اگر بخواهد اصلاح شود باید با نرخ های پایین تر و از منابع متنوع تامین شود و این موضوع می تواند سود آوری شرکت ها را بیشتر کند و به تبع آن قیمت های سهام را افزایش دهد.

به طور کلی اگر بخواهیم صنایع پیشرو بورس را در یک جمع بندی کلی مشخص کنیم می توانیم به گروه های زیر اشاره کنیم:

صنعت دارو

صنعت دارو صنعتی قابل اتکا برای سرمایه گذاری در شرایط رکودی است. صنعت دارو یکی از صنایع بزرگ و سود آور در دنیاست  و از ویژگی های بارز آن روند افزایشی جمعیت و درآمد انسانها و نیاز بنیادی و حساس آنها به سلامت باعث شده این صنعت روندی رو به رشد به خود بگیرد.

این مطلب رو هم از دست ندید:
  روندهای آتی رسانه های اجتماعی + دانلود فیلم

آنچه در صنعت داروی ایران مشهود است کمبود تولید داروهای تخصصی در زمینه بیماریهای خاص است که در این زمینه شرکت هایی که توانایی جذب سرمایه گذار  لاینسس خارجی را خواهند داشت از حاشیه سود مناسبی برخوردار خواهند شد.

صنعت بانک

صنعت بانک با  توجه به تحریم سویفت همچنین مطالبات مشکوک الوصولی که روز به روز بر مقدار آنها افزوده می شود، بامشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کند. با توجه به برداشته شدن تحریم ها بانک ها بیش از هر چیز از برچیده شدن تحریم ها به جهت باز شدن سوئیفت منتفع می شوند.

علاوه بر باز شدن سوئیفت، با توجه به سیاست اتخاذ شده از سوی دولت در جهت کاهش تورم و همچنین کاهش سود تسهیلات بین بانکی و کاهش سود تسهیلات بین بانکی و کاهش نرخ سپرده قانونی برای بانک هایی که ساختار بهینه تری دارند به نظر می رسد بانک ها رفته رفته بتوانند ساختار خود رااصلاح کنند و با کاهش نرخ سود سپرده ها بتوانند عملیات بانکی خودرا به نحومناسب تری اجرایی کنند. در این مکان بانک هایی که بیشترین مطالبات را از دولت و پیمانکاران آن دارند به عنوان گزینه های اصلی رشد در نظر گرفته می شوند.

صنعت خودرو سازی

صنعت خودرو نیز جز صنایعی است که می توان برای آن چشم انداز مناسبی متصور بود. با توجه به برچیده شدن تحریم ها بازار خودرو ایران به بازاریث جذاب برای شرکت های خودرو سازی جهان تبدیل شده  است و هر روز خبری مبنی بر برسی شرایط سرمایه گذاری و مشارکت شرکت های خارجی به گو.ش می رسد. کشور ایران با توجه به پتانسیل های بالایی که از لحاظ سخت افزاری در صنایع خودرو سازی و قطعه سازی دارد و با توجه به بازار مصرفی که در داخل و همچنین کشورهای همسایه موجود است، شرکت های بزرگ خودروساز جهان را بر آن داشته که با انتقال دانش و تکنولوژی بتوانند از این بازار بکر بیشترین استفاده را ببرند.

این مطلب رو هم از دست ندید:
  تصویر آماری صنایع ۲۰۱۶

گروه فنی ومهندسی

گروه دیگری که این روزها به شدت نظر فعالان و تحلیلگران  بازار سرمایه را به خود جلب کرده است گروه فنی و مهندسی است. با توجه به اینکه بسیاری از بزرگترین پروژه های کشور به وسیله این شرکت ها اجرایی می شوند و کارفرمای غالب این پروژه ها دولت است، به علت شرایط نامناسب اقتصادی و عدم اجرای تعهدات از جانب دولت، این شرکت ها برای تامین نقدینگی مورد نیاز خود ناچار به اخذ تسهیلات شدند  که تدوام این شرایط منجر به افزایش روز افزون هزینه های مالی شرکت های این گروه شد.

حال با توجه به انتشار اوراق بدهی از سوی دولت و شرایط رو به بهبود اقتصاد کشور به نظر می رسد که این شرکت ها به مرور بتوانند با قراردادهایی که در حوزه های نفت و گاز برق و به طور کلی حوزه های انرژی با پیمانکاران خارجی و دولت منعقد می کنند شرایط مناسب خود را بازیابی کنند.

منبع: هفته نامه تجارت فردا شماره ۱۷۰-www.ModirIran.ir


با کانال تلگرامی مدیران ایران، همیشه بروز باشید ...
شما هنوز وارد سایت نشده اید تا پیشنهاد فوق العاده ما را برای همکاری در فروش بشنوید !
ورود

۰ پاسخ به "صنایع سودده بورسی در بازار سال ۹۵ کدامند؟"

ارسال یک پیغام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© کلیه حقوق برای «مدیران ایران» محفوظ است.
X