خانه » اخبار مدیریت » اخبار بین المللی » چهارمین دور از مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای ١+۵ در وین پایان گرفت.
چهارمین-دور-از-مذاکرات-هسته‌ای-ایران

چهارمین دور از مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای ١+۵ در وین پایان گرفت.

عباس عراقچی، از مذاکره‌کنندگان ایرانی، به خبرنگاران گفت که مذاکرات در “فضای حسن نیت” پی گرفته شد. در عین حال خبرگزاری‌های فارس و ایسنا به نقل از یک منبع آگاه نزدیک به مذاکره‌کنندگان نوشتند غربی‌ها به “واقع‌بینی لازم” نرسیده‌اند.

در عین حال یک مقام ارشد آمریکایی مذاکرات این هفته را “کند و دشوار” توصیف کرد و گفت اختلافات مهمی میان دو طرف وجود دارد که ایران باید تصمیمات سختی را برای برطرف کردنشان بگیرد. این مقام آمریکایی گفت: “نگرانیم که پیشرفت نداریم و وقت کمی باقی مانده است.”

ایران و کشورهای عضو دائم شورای امنیت به همراه آلمان، آذر ماه گذشته در ژنو به توافقی شش ماهه درباره محدودیت برنامه هسته‌ای ایران و لغو محدود تحریم‌ها رسیدند. طرفین این هفته نوشتن پیش‌نویس توافق جامع اتمی را در وین آغاز کردند.

پیشتر برخی منابع از احتمال کشیده شدن این دور از مذاکرات به فردا خبر داده‌ بودند.

همزمان با گفتگوهای امروز ایران و ۱+۵ چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا که به اسرائیل سفر کرده است، به اسرائیل اطمینان خاطر داد که آمریکا “هر چه لازم باشد انجام می‌دهد” تا مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای شود.

در عین حال بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، بار دیگر ایران را متهم کرد که قصد دارد جامعه جهانی را گمراه کند.

در مقابل، ایران تلاش برای دستیابی به جنگ افزار هسته‌ای را رد می‌کند و می‌گوید اسرائیل تنها کشوری است که در خاورمیانه به این تسلیحات دسترسی دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، عراقچی گفت: اختلافات هنوز وجود دارد. پیشرفت خاصی برای نگارش متن صورت نگرفته است. به نظرم طبیعی است. این دور از مذاکرات، اولین دور رسمی مذاکراتی بود.  از این جلسه رسما وارد مذاکره شدیم و انتظار اینکه در یک جلسه به یک توافق برسیم و به پیشرفتی دست پیدا کنیم، خیلی زیاد نبود. تاریخ های مذاکرات آینده تقریبا مشخص شده اما منتظر تأیید برخی از هیات ها هستیم. در این دور پیشرفت محسوسی صورت نگرفته است.

 

با آمریکا مذاکره خارج از موضوع هسته ای نداشتیم

عراقچی در خصوص بحث مذاکره با آمریکا گفت: هیچ پیشرفتی در مذاکرات ایران و آمریکا وجود ندارد. نشست های دوجانبه ای که در این مذاکرات وجود دارد، برای رسیدن به درک مشترک در مسئله هسته ای هست. ما با گروه ۱+۵ درحال مذاکره هستیم و نه تنها با یک کشور خاص. با طرف آمریکایی بیشتر از بقیه کشورهای ۱+۵ مذاکره داشته ایم، چرا که تحریم های یکجانبه ای که این کشور بر علیه ما وضع کرده است، بیشتر از بقیه کشورها بوده است. ما نیز تلاش می کنیم در راستای اهدافمان به توافق نهایی تا ۳۰ تیر برسیم. اما اگر این توافق تا ۳۰ تیر صورت نگیرد، توافق اولیه ژنو تا ۶ ماه دیگر فرصت تداوم مذاکره را به طرفین داده است.

هیچ گمانه زنی در مورد هیچ موضوعی درست نیست
عراقچی در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: هیچ کدام از گمانه زنی هایی که در داخل و خارج از کشور صورت می گیرد، صحیح نیست و مهم این است که مذاکرات ادامه دارد، البته اختلافات نیز وجود دارد، اما تلاش ما نزدیک کردن دیدگاه ها به یکدیگر است.

مدیران ایران

همچنین ببینید

چهار ریسک در کمین اقتصاد جهان

چهار ریسک در کمین اقتصاد جهان

🀄️ طبق گزارش سازمان توسعه و همکاری اقتصادی (OECD)، اقتصاد جهان در چند سال آینده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.