نابودی کدام میلیونها شغل با توسعه فناوری ربات ها

نابودی کدام میلیونها شغل با توسعه فناوری؟

مجمع جهانی اقتصاد ۲۰۱۶ در داوس اعلام کرد که چهار انقلاب صنعتی در پیش است و میلیون ها شغل را می تواند تا ۱۰ سال آینده از بین ببرد. گزارش مشترکی از بانک آمریکا و موسسه مریل لینچ هم این پیش بینی را انجام داده است که ۴۷ درصد از مشاغل در آمریکا به وسیله فناوری از بین خواهند رفت. آیا در این میان، شغلی که شما دارید جان سالم به در خواهد برد؟

کشاورزان

مکانیزاسیون و بهره وری کشاورزی افزایش یافته باعث شده است که کمتر از ۲ درصد آمریکایی ها به طور مستقیم در بخش کشاورزی استخدام شده باشند. در هند، این شغل اکنون شامل ۵۰ درصد جمعیت است. با گران شدن هزینه زمین، ماشین آلات، مواد شیمیایی و راه حلی که فناوری برای هزینه- فایده نیروی کار فراهم کرده، روزهای کشاورزانی که به صورت انفرادی کار می کنند به شماره افتاده است. مالکان ثروتمند زمین و شرکت ها این بخش را به سلطه خود درخواهند آورد؛ در حالی که استخدام نیروی کار در این حوزه به شدت کاهش می یابد.

کارگران کارخانه

در ژاپن به ازای هر ۱۰ هزار کارگری که در بخش صنعت تولیدی خودرو کار می کنند بیش از هزار و ۵۰۰ ربات وجود دارد. آنها سریعتر و بهتر هستند و بیش از پیش ارزان می شوند. این روند در سراسر جهان تولید و صنعت در حال سرعت گرفتن است و سرزندگی کارگران کارخانه ها را از بین میبرد.

گزارشگران

اسوشیتدپرس هم اکنون در هر فصل سال، بیش از ۳ هزار گزارش اقتصادی را با استفاده از «ورداسمیت» که یک درگاه گزارشگری با زبانی طبیعی است منتشر می کند. ۸.۵ درصد از کل محتوای ویکی پدیا به وسیله رباتها نوشته می شود. با سقوط شدید ِ درآمدهای آگهی خبرگزاری ها و رسانه های چاپی، آنها به ندرت می توانند از پس هزینه های گزارشگرانی که اخباری فوری را دنبال می کنند و تولیدات میدانی انجام دهند برآیند. در عوض، نرم افزارهای زیادی برای این کار وجود دارند. این کار به معنی گزارشگران انسانی کمتر است و آنها می توانند بیشتر قطعات مربوط به یادداشت و تحلیل را بنویسند تا اینکه گزارش بنویسند.

معلمان

با وجود کلاسها و مدارک دبیرستانی آنلاین، اینترنت در حال مرتفع کردن نیاز رفتن به دبیرستان و کالج نزد کسانی است که می خواهند به مدارج بالاتر تحصیلی برسند. به طور مشابه، آموزش عملی و کارگاهی نیز با اپلیکیشن ها و کلاسهای آنلاین جایگزین شده است. جدا از آموزش ابتدایی و مدارس، این روند هم دستمزد و هم تعداد معلمان مورد نیاز را در سیستمهای آموزشی کاهش می دهد.

کارکنان بخش سلامت

ابزار رایانه ای تشخیص دهنده شرکت آیبیام به نام «واتسون» یک مجموعه انقلابی از ابزارهای تشخیص پزشکی است که این امکان را به پزشکان می دهند که تشخیص های درست، فوری و رایگانی از وضعیت های پزشکی افراد داشته باشند. با افزوده شدن تلفن های همراه هوشمندی که به ابزارهای الکترونیکی تشخیص ِ بهداشتی راه دور متصل هستند و با در نظر گرفتن رایانه ای شدن تاریخچه پزشکی، تعداد کمتری از متخصصان مراقبتهای بهداشتی مورد نیاز خواهند بود چراکه بیشتر بیماران از راه دور درمان خواهند شد.

وکلا و کارشناسان حقوقی

یکی از بزرگترین قسمت های کار حقوقی، اطلاعات ناشی از تحقیقات و اکتشافاتی است که کارشناسان حقوقی و وکلای کارآموز و کم سابقه باید از میان مدارک ثبت شده فیزیکی به دست بیاورند و سپس اطلاعات به دست آمده را با یکدیگر ترکیب کنند و مدارک حقوقی پیشنویس شده را قبل از برگزاری دادگاه آماده کنند. نرم افزارهایی مثل «لِگال-زوم» که این کارها را انجام می دهند، به شدت تعداد مشاغل حوزه حقوقی را کاهش داده اند.

حسابداران

استفاده از نرمافزارهای حسابداری برای کسب و کارها بیشتر از گذشته آسان می شود. کسب و کارهای کوچکی که به سوی راه حل های «خودت-کارت- را- انجام- بده» مثل نرم افزارهای ِ «فرشبوک» مهاجرت می کنند نسبت به حسابداری که با عامل انسانی انجام می شوند ساعات کمتری برای این کار نیاز دارند. در حالی که آنها در حال خودکار شدن و کاهش صورتحساب دستمزدها هستند تقاضا برای حسابداران حرفه ای طی ۱۰ سال آینده به طور چشمگیری کاهش خواهد یافت.

رانندگان

خودروهای بدون راننده در عرض سالهای معدودی، به طرزی موفقیت آمیز در راههای عمومی آمریکا خود را نشان داده اند. نهادهای ناظر در حال تهیه پیش نویسی هستند که به شما اجازه خواهد داد یک تاکسی بدون راننده را از طریق یک اپلیکیشن صدا بزنید یا کالاها را به کامیونهای بدون راننده انتقال دهید. این اتفاق به معنی تصادفات کمتر و سفرهای سریعتر و البته نبود شغلی برای رانندگان است.

صندوقداران

در سوپرمارکتها و فروشگاههای بزرگ، هزاران صندوقدار در حال جایگزین شدن با سیستمهای خودتشخیصی هستند که صورتحساب شما را بر پایه مواردی که از مدارهای آر اف آیدی استفاده میکنند یا با اسکنرهای خودکار میخوانند و پول آنها را از کارت بانکی شما کسر می کنند. شما می توانید کارت بانکی خود را در جایگاه مخصوص قرار دهید یا با کیف پول دیجیتالی خود قیمت کالاها را بپردازید؛ بدون هیچ صفی و بدون شغلی برای صندوقداران انسانی.

فروش تلفنی/ کارکنان مراکز تلفن

آملیا، یک عامل مرکز تلفن مصنوعی، میتواند به ۲۰ زبان مختلفی صحبت کند که از همکاران انسانی خود یاد می گیرد و به حدود ۳۰ درصد مکالمات یک مرکز تلفن آموزشی پاسخ دهد. موسسه مکنزی تخمین زده است که تا سال ۲۰۲۵ میلادی، نرم افزارهای شبیه سازی مشابه جایگزین ۲۵۰ میلیون کارگر حوزه دانش در سراسر جهان خواهد شد. این میزان معادل ۵۰ درصد جمعیت شاغل کنونی در هند است.

کارکنان مراکز اقامتی

هتل هنا در ناکازاکی اولین هتل جهان است که تنها کارکنانی از نوع ربات دارد. رستورانها در سراسر دنیا در حال تجربه استفاده از میزهایی با صفحه های لمسی برای سفارش غذا، ربات های پیشخدمت برای رساندن غذا به سر میز و سیستمهای خودکار برای پخت کامل غذاهای آماده هستند. بخش اقامت که تا ۵ درصد نیروی کار را استخدام می کند به مسیری خواهد رفت که میلیونها شغل را از دست بدهد.

آزمایش کنندگان نرم افزارهای پرسش و پاسخ

فناوری توسعه نرم افزارها یا شبیه به هوش مصنوعی در نقطه تمرکز شرکتهای فناوری قرار دارند. این به این معناست که توسعه دهندگان نرم افزار نیاز دارند که محصولاتشان آزمایش شود و از ابزارهای خودکار پرسش و پاسخ استفاده کنند و کدهای آزمایش مخصوص به خود را به کار بگیرند بدون این که وقتی برای روند پرسش و پاسخ برای محصولات خود هدر دهند. این کار باعث خواهد شد که بسیاری از مهندسانی که به آزمایش محصولات نرم افزاری مشغول اند از کار بیکار شوند. برخی شرکتها گفته اند که حتی به زودی یعنی از سال ۲۰۱۷ میلادی به بعد، دیگر کارکنانی برای آزمایش نرم افزارهای خود و مهندس بخش پرسش و پاسخ استخدام نخواهند کرد.

منبع:‌ اکونومیک‌تایمز – به نقل از آینده نگر 

همچنین ببینید

سرمایه گذاری های جذاب

با کاهش سود سپرده ، سرمایه گذاری در چه بخش های جدیدی جذاب میشود؟ دکتر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.