مشاوره-تفاوت سورس و ریسورس

با سلام

یک سوال دارم . در بحث های مدیریتی از اصطلاحاتی استفاده می شود که معمولا کمتر در موردشان صحبت می شود .
سوال من اینست که  چرا انسان را ریسورس قلمداد می کنید و مثلا پول را سورس
و تفاوت سورس و ریسورس چیست ؟

طرح سوال از :  آقای میر

همچنین ببینید

فعالیت در حوزه برنامه ریزی استراتژیک

با سلام با توجه به سابقه و فعالیت های شما به نظر می رسد از …

۳ دیدگاه

 1. سلام دوست عزیز،
  گمان می کنم تفاوت این دو اصطلاح اشاره به تفاوت ذات این منابع داشته باشد. جاییکه که برخی منابع دچار محدودیت هستند و برخی خیر.
  آنچه که در اقتصاد و مدیریت بعنوان capital هم یاد می شود یا آنطور که شما ذکر کردید سورس اشاره به منابع محدود و پایان پذیر دارند. این منابع خواه پول باشند یا ماشین آلات یا معدن یا زمین کشت یا کارخانه … همه جز منابع مصرف شدنی و محدود هستند. حال آنکه منابعی مانند نور آفتاب، باد، انسان و هوشمندی اش هرگز نه محدودیتی دارند و نه تمام شدنی اند. فقط باید راه مناسبی یافت برای جهت دادن آنها و استفاده بهینه از انها.
  بعنوان مثال: اگر تجهیزات سولار بازدهی کم دارند ایرادش از خورشید نیست، ایراد از دانش بشر است که هنوز راه بهره گیری کامل از تابش خورشید را نمی داند. کمااینکه انرژی فوتون های خورشید که به زمین می رسند قادرند پنج برابر انرژی مصرفی کل زمین در هر سال انرژی تولید کنند.
  یا یک کارمند متوسط ممکن است دلیل کارآیی متوسطش این باشد که سازمان قادر نیست از تمام توانایی های او استفاده کند، شاید انگیزه کافی به او نمی دهد و یا مجال و میدان.
  انسانها هر کدام توانایی های بی شمار و قابل تعلیم و قابل استخراجی دارند که باعث میشود آنها هم بعنوان یک منبع تجدید پذیر در نظر گرفته شوند.

 2. Source: it is a place or person from which something originates or can be obtained.

  Resource: it is a stock of assets or materials which can be used to achieve a goal.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *