آموزش وردپرس

استراتژی به زبان ساده – ۳

استراتژی به زبان ساده – ۳

تصمیم گیری

تا الان باید متوجه شده‌ باشید که بعضی مواقع در فرآیند تصمیم‌گیری اونقدر تعداد و تنوع متغیرها زیاد میشه که واقعاً تصمیم‌گیری رو غیرممکن می‌کنه.

چیزی که موضوع رو یه کمی بغرنج تر می‌کنه اینه که اختیار خیلی از این متغیرها دست ما نیست و ما هیچ نیرویی برای کنترل و یا حتی پیش‌بینی این متغیرها در دست نداریم.

پس چه باید کرد ؟

برای اینکه بتونیم تصمیمات بهتری بگیریم ، ۳ انتخاب اصلی داریم :

  1. کاهش نیاز به پیش بینی
  2. افزایش توان پیش بینی
  3. دگرگون کردن مفهوم تغییر و کنترل

تو دنیایی که ما توش زندگی می‌کنیم ، پیش‌بینی آینده کار خیلی سختیه. چونکه قواعد تغییر در دنیای امروز عوض شده. همونطور که برای انجام هر کاری ـ مثلاً بازی فوتبال ـ باید قواعد اون کار رو بدونیم و اون کار رو مطابق قواعدش انجام بدیم، برای تصمیم‌گیری هم باید قواعد تغییرات رو بدونیم و بر اساس اونها تصمیم‌گیری کنیم.

قواعد ـ یا به اصطلاح علمیش : ” پارادایم” ـ تغییرات رو میشه در دو جمله خلاصه کرد : اول اینکهآینده ، الزاماً در امتداد گذشته نیست و یا به عبارت دیگر ، توالی رویدادها از حالت پیوسته به حالت گسسته تغییر شکل داده‌اند.

دوم اینکه تغییرات در تمام سیستم جهان هستی به هم مرتبط هستن یا : یک تغییر کوچک در یک جای این کرۀ خاکی ، می‌تونه تأثیرات باور نکردنی بر کل سیستم بشری داشته باشه که به این می‌گیم : اصل اثر پروانه‌ای.

.

یکی از راههای کاهش نیاز به پیش‌بینی ، دگرگون کردن مفهوم تغییر و کنترل از طریق تدوین قوانین و استانداردهای عملکرد افراد در مواجهه با محیط تصمیم‌گیریه. این استانداردها ، انتظارات شما رو در مورد رفتار و نحوۀ عملکرد خودتون و بقیۀ کسایی که در یک فرآیند تصمیم‌گیری ذینفع هستن ، به روشنی بیان می‌کنه. به این قوانین و استانداردها چی می‌گن ؟


-= لینک کوتاه این مطلب =-

این مطالب را از دست ندهید :
- با آزمون دیسک، شناخت فوق العاده ای نسبت به خودتان یا همکارانتان بدست بیاورید: اطلاعات بیشتر ...
- تا حالا معجون مدیریت زمان رو امتحان کردید ؟
- وقتتون کمه و علاقمند به بروز رسانی اطلاعات مدیریتی تون هستید ؟
- با کانال تلگرامی مدیران ایران، همیشه بروز باشید ...


همچنین ببینید

اثر پلاسیبو و کاربرد آن در پیشرفت و بهبود زندگی شخصی و جمعی

اثر پلاسیبو و کاربرد آن در پیشرفت و بهبود زندگی شخصی و جمعی

در اواخر قرن هجدهم، یک درمانگر آمریکایی اختراع عجیب کرد. اختراع او دو میله فلزی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *