۱۲ راز قدرتمند برای قانع­ کردن دیگران

شما بیشتر ازآنچه فکر می‌کنید می­توانید متقاعدکننده باشید. رازهای قدرتمند قانع کردن دیگران را بیاموزید.

افرادی وجود دارند که خیلی خوب می‌توانند دیگران را قانع کنند تا کاری که می‌خواهند را برای آنها انجام دهند، خصوصاً در محل کار. چطور این کار را انجام می‌دهند؟

احتمالاً تعجب خواهید کرد وقتی بدانید احتمالاً ویژگی‌های لازم برای متقاعدکننده بودن را دارید. این به معنی فریبکار بودن یا چاپلوسی نیست. متقاعدکنندگی حقیقی بخشی از موفقیت است.

در اینجا ۱۲ راز افراد واقعاً قانع­ کننده را به شما خواهیم گفت. کدام‌یک از این ویژگی‌ها را در خود دیده‌اید؟ چه حوزه‌هایی را باید پرورش دهید؟

teaming1

۱- می‌دانند چطور ارتباط برقرار کنند.

بخش بزرگی از اینکه آیا قانع کردن تأثیرگذار هست یا نه، به سازگاری و تفاهم عمومی بین شما و مشتری یا همکارتان بستگی دارد. اگر شخص را به‌خوبی نشناسید، باید این سازگاری و تفاهم را فوراً ایجاد کنید. نقاط مشترکی پیدا کنید و یک رابطه‌تان را پرورش دهید.

۲- ویژگی‌های مهم شخصیتی طرف مقابل را می­فهمند.

افراد متقاعدکننده حتماً در مورد فردی که می‌خواهند با او صحبت کنند اطلاع کسب می‌کنند و او را می‌شناسند. آنها می‌فهمند که طرف مقابل کیست و در مورد ویژگی‌های آنها تحقیق می‌کنند. این شناخت را به دست می‌آورند تا به شخصی که جزئیات را دوست دارد، توضیحات کلی ندهند و به کسی که اهل همکاری است با لحن اخباری صحبت نکند. هر چه بیشتر به ویژگی‌های مهم شخصیتی طرف مقابل توجه کنید، بهتر می‌توانید حرفی که می‌خواهید بزنید را متناسب با ویژگی‌های او تنظیم کنید.

۳- احساس خوبی ایجاد می­کنند.

افراد قانع­کننده می‌دانند ایجاد یک حس خوب مهم است چون دیگران در همان ثانیه‌های اول برخورد با شما ، در موردتان قضاوت خواهند کرد. افراد متقاعدکننده می‌دانند که باید در هر برخورد به بهترین وجه عمل کنند.

۴- می­دانند چطور نیازها را تعریف کنند.

افراد قانع­کننده می‌دانند که باید نیازی وجود داشته باشد تا چیزی بخرند، بفروشند یا دیگران را متقاعد به انجام کاری کنند. اگر هیچ نیازی نباشد، نخواهید توانست طرف را قانع­کنید. کمبودی را پیدا کنید، بعد چیز موردنیاز را بفروشید.

۵- هوش هیجانی خود را افزایش می­دهند.

افراد متقاعد کنند می‌دانند چطور احساسات خود را مدیریت کنند. آنها حین تضاد و تعارض آرام هستند. وقتی امور طبق انتظار آنها پیش نمی‌رود به هم نمی‌ریزند، سردرگم نمی‌شنود. آنها آرام و استوار می‌مانند، و این باعث می‌شود دیگران به آنها اعتماد کنند.

۶- انعطاف‌پذیر هستند.

افراد قانع­کننده می‌دانند که اگر می‌خواهند چیزی را اعمال کنند، اینکه به‌سختی فشار بیاورند به‌ندرت به نتیجه خواهد رسید. یک‌قدم به عقب، دو قدم به جلو، یک‌قدم جلو، پیشروی نیاز به یک جریان یکنواخت و مطبوع دارد. وقتی فقط فشار بیاورید باعث می‌شود افراد حالت تدافعی به خود بگیرند.

۷- کنجکاوند.

افراد قانع­کننده همه‌ی جواب‌ها را نمی‌دانند اما خودشان را با سؤالات درست آماده می‌کنند. کنجکاو بودن نعمتی است که به شما کمک می‌کند همیشه بیشتر از چیزی که میدانید یاد بگیرید. غالباً از پرسیدن بیشتر از پاسخ دادن یاد خواهید گرفت.

۸- اعتمادبه‌نفس خود را نشان می­دهند.

اعتمادبه‌نفس همیشه قانع­کننده و اثرگذار است، طوری که هیچ ویژگی دیگری نمی‌توانند در این مورد با آن رقابت کند. هر چه بیشتر کاری که انجام می‌دهید را باور داشته باشید، دیگران به همان اندازه به شما پاسخ مثبت خواهند داد. بیشتر مردم همان اعتمادبه‌نفسی که دوست دارند خودشان داشته باشند را در دیگران جستجو می‌کنند.

۹- می­دانند چطور الهام‌بخش باشند.

افراد قانع­کننده می‌دانند که انسان ذاتاً تمایل دارد بخشی از یک گروه باشد و توسط آنها پذیرفته شود. وقتی شما احساسات دیگران را درک کنند و در زمینه‌های مشترک ارتباط برقرار کنید، این‌گونه دیگران بیشتر مطمئن خواهند شد و خواهند دانست که بعدها آنها را پشت سر نخواهید گذاشت، که درنتیجه باعث می‌شود از شما پیروی کنند.

۱۰- قصه گوی خوبی هستند.

افراد قانع­کننده می‌دانند چطور یک داستان جذاب نقل کنند. آنها می‌دانند دیگران بیشتر خواهان ایده‌ای هستند که یک دید منطقی از آن داشته باشند. با یک قصه می‌توان این دید را به آنها داد.

۱۱- با نام طرف مقابل با او صحبت می­کنند.

افراد متقاعدکننده نام‌ها را یاد می‌گیرند و از آنها در مکالمات استفاده می‌کنند. این نشان از احترام و ارزش قائل شدن برای شخصی است که با او حرف می‌زنند.

۱۲- صادقانه و خالصانه رفتار می­کنند.

آخرین و شاید مهم‌ترین، افراد قانع­کننده ارزش صداقت و خلوص نیت را می‌دانند. وقتی افراد باور داشته باشند که شما کسی که میگویید، هستید، خواهند فهمید که فریبکار نیستید و آنها را بازی نمی‌دهید و به شما بیشتر و بیشتر اعتماد خواهند کرد.

قابلیت‌های خود را دست‌کم نگیرید. شما می‌توانید هر آنچه برای متقاعدکننده بودن نیاز دارید را بیاموزید. فقط این کار را صادقانه و خلوص نیت انجام دهید و مطمئن باشید همیشه در مسیر درست خواهید بود.

 

http://www.inc.com/lolly-daskal/12-powerful-secrets-of-really-persuasive-people.html 

مترجم : محمد یوسفی | مدیران ایران

 

همچنین ببینید

سه مرحله‌ی فرایند کوش دادن

سه مرحله‌ی فرایند کوش دادن

گوش کردن در سه مرحله انجام می‌پذیرد: مرحله‌۱- دریافت: در این مرحله، پیام فرد سخنگو …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *