اقتصاد ایران درسال 95
اقتصاد ایران درسال ۹۵

اقتصاد ایران درسال ۹۵

اقتصاد ایران درسال ۹۵ به کدام سو خواهد رفت ؟ آیا رکود ادامه خواهد داشت یا پسا تحریم ، رکود اقتصادی را در ایران تمام خواهد کرد .

اقتصاددان های مختلف در پاسخ به این سوال اینگونه پاسخ داده اند :

وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران می‌گوید که با اقدام‌های مناسب صورت گرفته و بازگشت ایران به بازار نفت ، پیش بینی می‌شود بار دیگر سطح فروش نفت ایران به‌زودی به سطح دو میلیون بشکه در روز بازگردد.

اقتصاد ایران درسال 95
اقتصاد ایران درسال ۹۵

دکتر مرتضی ایمانی راد می گوید: ورود سرمایه‌گذاری خارجی از طریق بازار سرمایه امکان پذیر است و این بازار می‌تواند به شکل بازوی قدرتمندی در جذب سرمایه‌گذاری خارجی عمل کند. ایمانی راد می گوید :

برای خروج از این رکود، دولت می تواند با اتخاذ سیاست های پولی و مالی از قبیل انتشار اوراق خزانه، مشارکت و صکوک حجم بدهی های مستقیم را کاهش دهد. در این راستا ایجاد یک بازار متشکل بدهی ضروری است. دولت باید در پایه‌گذاری سیستم متشکل بدهی که تمام این اوراق در آن بازار مبادله شود تلاش کند.

ایمانی اولویت بعدی اقتصاد کشور را مسئله سرمایه مالی بانک ها دانست و در این رابطه بیان کرد: بر طبق آخرین آمار، ۸۶ درصد نقدینگی کشور شامل پول و شبه پول در سپرده‌های غیر دیداری جمع شده‌اند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه مردم پول‌های خود را در سیستم بانکی گذاشته‌اند، ادامه داد: بانک بخش قابل ملاحظه‌ای از آن را به دولت داده است، بخش قابل ملاحظه‌ای سوخت شده و بازگشت ناپذیر، بخش بسیار قابل ملاحظه‌ای مطالبات مشکوک الوصولی است که برنمی‌گردد، بخش دیگر آن مطالبات تاخیر در اقساط است که افراد قادر به پرداخت اقساط خود نیستند و بخش دیگر آن مربوط به تبصره‌های بودجه است که بی‌نتیجه مانده است. بنابراین تغییر ساختار و کارکرد بانک‌ها یکی از اولویت‌های مهم در اقتصاد ایران است و همراه با آن، کاهش آرام نرخ بهره اقدام ضروری بعدی است.

وی با تاکید بر افزایش درآمد های غیر نفتی اولویت بعدی اقتصاد ایران را افزایش صادرات غیر نفتی عنوان کرد و در این رابطه گفت: چون پیش‌بینی می‌شود که سال آینده قیمت نفت در کانال ۲۰ دلار یا حداکثر در کانال ۳۰ دلار حرکت کند امکان کمبود ارز در کشور وجود دارد چرا که بخش عمده ای از درآمد دولت از طریق صادرات نفت تامین میشود.

ایمانی راد معتقد است که بازار سرمایه در سال آینده روالی منطقی خواهد داشت و شاهد هیجان زیادی نخواهیم بود .

دکتر مرتضى ایمانى راد  می گوید : «برآوردى که من از تولید ناخالص داخلى در سال ٩۵ دارم، حدود سه درصد است و این تازه حد بالاى نرخ رشد اقتصادى و در شرایط ثبات شرایط سیاسى و اقتصادى است.»

کارشناسان اقتصاد ایران با ارائه سناریوها و تاثیر احتمالات مختلف بر شاخص های اقتصادی، از جمله تورم، رشد اقتصادی، بهبود فضای کسب وکار، کاهش ریسک سیاسی و تجاری و… پیش بینی کرده اند که وضعیت اقتصادی کشور با حصول توافق جامع روبه بهبود خواهد گذاشت و رشد اقتصادی در صورت امضای توافق جامع و لغو تحریم ها بین ۶ تا ۸ درصد در سال ۹۵ تحقق خواهد یافت.  البته برخی از پیش بینی‌ها حاکی از آن است که اقتصاد ایران در سال آینده با توجه به رفع تحریم‌ها، ورود برخی سرمایه‌‌های خارجی و افزایش تولید نفت با رشدی پنج درصد مواجه خواهد شد که این رشد پایدار نخواهد بود در سال ۹۶ به شدت افت کرده و به سطح دو درصد می‌رسد.

دکتر محمد حسین ادیب می گویند :

ایران از سال ۸۰ تا سال ۹۱ دومین کشور دارای بالاترین نرخ تورم و در سال ۹۱ دارای بیشترین نرخ تورم در دنیا بود.
ولی شرایط فعلی اقتصاد ایران با گذشته بسیار تفاوت پیدا کرده است.
مهمترین ثروت ایران انرژی بوده و قیمت نفت نسبت به ۱۵ ماه قبل، ۷۹ درصد کاهش پیدا کرده است، همچنین معدل قیمت کالاها در جهان طی یک سال اخیر ۲۸ درصد کاهش داشته است.
در ایران نیز طبق گزارش بانک مرکزی، تورم تولید کننده در آخر آبان امسال نسبت به سال قبل فقط ۳ درصد و تورم مصرف کننده فقط ۵ درصد بوده است.
با توجه به کاهش قیمت نفت و تورم کالاهای وارداتی و گزارشات بانک مرکزی می توان نتیجه گرفت که اقتصاد ایران وارد یک فاز غیر تورمی شده است.
نفت ۲۵ دلاری یعنی: پایان عصر استخدام در ایران و آغاز عصر بیزینس

بانک جهانی برای اقتصاد ایران در سال ۹۵ ، رشد ۵ درصدی پیش بینی کرده است .

در پکیج پیش بینی سال ۹۵ نظر ۲۵ نفر از خبرگان وصاحب نظران دنیای کسب و کار را خواهید شنید .

 اقتصاد ایران در سال 95
اقتصاد ایران در سال ۹۵

پکیج پیش بینی های سال ۹۵

  • بازار سرمایه در سال ۹۵ به کدام سمت خواهد رفت؟ ارز، مسکن، بورس، طلا و …؟
  • نرخ رشد اقتصادی در سال ۹۵ چقدر خواهد بود؟ مفهوم و تأثیر آن در کسب‌وکار ما چیست؟
  • با چه فرصت‌ها و تهدیدهای جدیدی مواجه خواهید شد و متخصصان، چه راهکارهایی را برای آن‌ها پیشنهاد می­کنند؟
  • در سال ۹۵، بحران‌های مربوط به منابع انسانی در سازمان ما چه هستند و چطور از آن‌ها عبور کنیم؟
  • چطور برای سازمانمان برنامه استراتژیک بنویسیم؟
  • فرصت‌های جدید جامعه و بازار چه خواهند بود و چطور می‌توانیم از آن‌ها بهره‌مند شویم؟
  • اهمیت مالکیت فکری در سال ۹۵ چقدر است و چطور می‌توانیم از این موضوع به بهترین نحو استفاده کنیم؟

سال ۹۵، سال خاصی برای ایران ِ ماست. تحریم‌ها برداشته شده‌اند و تأثیر باز شدن مرزهای ورودی و خروجی به‌طور ملموسی احساس می‌شود. وضعیت اقتصادی، مانند گذشته نیست و دیگر نمی‌توان بر اساس روال ثابت قبلی، روند آتی را تخمین زد. بازیگران زیادی وارد میدان رقابت شده‌اند که نقش هرکدام، می‌تواند کسب‌وکار ما را دگرگون کند. پیش بینی می‌شود که ۴۰ درصد کسب‌وکارها از بین خواهند رفت و مسلماً کسب‌وکارهای جدیدی جای آن‌ها را خواهند گرفت.

ما هم وقتی می‌خواستیم برای فعالیت‌های خودمان در سال ۹۵ برنامه‌ریزی کنیم، با همین سؤالات مهم مواجه شدیم و راستش کمی سردرگم شدیم! بنابراین گفتگوهایی اختصاصی با نخبگان و خبرگان ترتیب دادیم و از آن‌ها در مورد سال ۹۵ پرسیدیم؛ اینکه چه تغییراتی در بازار مشاهده خواهد شد؟ چه فرصت‌ها و تهدیدهایی هست و چطور می‌توان از میان آن‌ها با موفقیت عبور کرد؛ و چون هدفمان یافتن پاسخی ساده و مناسب بود، از پرسیدن سؤال‌های دولتی و اصطلاحات خیلی تخصصی، پرهیز کردیم؛ و البته مطمئن شدیم که باید اطلاعاتمان را بروز کنیم… با اطلاعات دیروز نمی‌توان برای فردا تصمیم‌گیری کرد!

و این‌طوری بود که پکیج پیش بینی های ۹۵، به دنیا آمد!

پکیج پیش بینی های ۹۵، یک فلش کارت ۱۶ گیگابایتی است که گفتگوهای اختصاصی با اساتید و نخبگان، گفتگوها به دو صورت تصویری و صوتی، روی آن ریخته شده است.

اطلاعات بیشتر در مورد پکیج پیش بینی ۹۵

اطلاعات بیشتر و خرید اینترنتی

 

همچنین ببینید

سرمایه گذاری خارجی در دولت یازدهم

چرا سرمایه گذاری خارجی در دولت یازدهم کاهش یافته است؟

🎴در گزارش جهانی سرمایه‌گذاری سال ۲۰۱۵ به‌طور رسمی از سوی آنکتاد منتشر شده است، موضوع …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *