مذاکره خلاق برنده – برنده

زندگی پر از مناقشات است. چرا تجارت باید متفاوت از زندگی باشد؟ درگیری هایی بین همکاران و استخدام شدگان و مدیران و مشتریان و تامین کنندگان وجود دارد. گه گاهی مناقشاتی سخت و اغلب در مورد شرایط مورد اختلاف یک قرارداد تجاری که در آن احتمال اقدامات قانونی با تهدید به انجام آن به چشم میخورد.

تجارت های کوچک به طور متعارف سالیانه حدودا ۱۲ مناقشه را از سرمی گذرانند که این امر شامل دعواهای کوچکی که تاثیر زیادی به نتیجه نهایی کار ندارد نمی شود. از سوی دیگر ی تجارت بزرگ یا یک شرکت بزرگ دولتی نظیر یک کارگزاری  یا یک شهر شاید با صدها درگیری هرساله مواجه شود که باید به آن ها توجه کند و آن ها را حل کند.

قبل از پاسخگویی به درگیری صبر کنید و موارد خلاق را از نظر بگذرانید و ببینید چه چیزی می توانید پیشنهاد دهید که مناقشه را به چیزی بهتر تبدیل کند.

تبدیل درگیری ها به فرصت های خلاق

هر درگیری تجاری فرصتی است برای تبدیل کشمکشی ساده یا زورآزمایی به راه حلی خلاق که چیزی مفید را به همه ی گروه های درگیر اعطا می کند.

فرصت خلاق

موارد خوب ممکن است حاصل درگیری ها باشد. به هنگامی که خشم شعله می کشد یا دعاوی قانونی مطرح می شود کلاه نوآورانه ی خود را بر سر بگذارید و ببینید آیا می توانید نتیجه ای تازه و بهتر ازآنچه در ابتدا به نظر می آمد به دست آورید . جالب است بدانید اغلب اوقات می توانید یک درگیری را به فرصتی برای بهبود اوضاع تبدیل کنید . اگر صرفا این درگیری را با استفاده از قدرت خلاق خود به جای استفاده از نزدیکترین سلاح شفاهی در قالب جدیدی ببینید.

شناسایی درگیری هایی که بالقوه برای نوآوری مناسب هستند

چه چیزی درگیری را کاندیدای خوبی برای رویکردی نوآورانه می سازد؟

اولا نتیجه ی کار باید دارای اهمیت باشد . نتیجه کار چیزی است که در خطر است . یعنی آنچه افراد را باهم به آن امیدوارند یا برای آن تلاش می کنند.

جالب است بدانید اکثر درگیری ها واقعا بسیار جزیی هستند. افراد دچار خشم لحظه ای می شوند و انرژی احساسی بسیار ی برای چیزی خرج می کنند که واقعا هم مهم نیست.

وقتی درگیری های محیط کار خود را در نظر می گیرید فقط مواردی که بالقوه از طریق حل مشکل نوآورانه به نتایج برجسته ای منتهی می شود انتخاب کنید.

یافتن راهی برای کاهش یا حذف هزینه ی اضافی نتیجه قطعی برحاصل کار شما خواهد داشت. لذا این مناقشه کاندیدای خوبی برای اتخاذ رویکردی خلاقانه است.

در مرحله بعد پیچیدگی بالقوه در گیری  را ارزیابی کنید. در بسیاری از جوانب زندگی پیچیدگی ناخوشایند است اما در درگیری پیچیده عنصری مطلوب است زیرا رویکردهای متفاوت بسیاری پیش رو قرار می دهد.

اطمینان پیدا کنید که هرگاه درگیری پیچیده است و نتیجه ای قابل توجه در کار است شما شیوه ای نوآورانه را اتخاذ می کنید.

منبع : مدیران ایران

همچنین ببینید

سه مرحله‌ی فرایند کوش دادن

سه مرحله‌ی فرایند کوش دادن

گوش کردن در سه مرحله انجام می‌پذیرد: مرحله‌۱- دریافت: در این مرحله، پیام فرد سخنگو …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *