آموزش وردپرس

چرا مردم آمریکا ترامپ را انتخاب کردند ؟

اگر ده سال پیش ترامپ وارد کارزار انتخاباتى میشد همه آن را تنها به عنوان یک شوخى تلقى میکردند ، ولى روز سه شنبه حتى در یک لحظه هم کلینتون نتوانست جلو بیفتد و ترامپ با اقتدار به عنوان چهل و پنجمین رییس جمهور امریکا انتخاب شد. این چندمین شگفتى سال ٢٠١۶ است و نکته مهمتر اینکه همه شگفتیها از یک جنس هستند و آنهم واکنش به مسایل جارى جهان است . در امریکا مسایل زیر دغدغه اصلى مردم شده بود :
– نرخ بیکارى در حال کاهش بود ولى میزان افزایش اشتغال از هفتصد هزار نفر در سال ٢٠٠٧ به دویست هزار نفر در سال ٢٠١۶ رسیده و کاهش درآمدها بسیار عریان است .

– حجم بدهى هاى دولت در سال جارى از خط قرمز اقتصاددانان گذشت و از تولید ناخالص داخلى امریکا فراتر رفت .
– ناامنى ، هم در درون امریکا از طریق خودشان و هم از بیرون از طریق نیروهاى تروریستى و حملات انتحارى رو به افزایش است .
– آنچه مردم امریکا میبینند اشغال پست هاى کارى توسط مهاجران و ایجاد حملات تروریستى توسط خارجیان است . اولین واکنش آنها تقابل با این شرایط است و هر کس که بتواند این فرایند را متوقف کند مورد توجه و حمایت مردم قرار مى گیرد.
– علیرغم ده سال اعمال سیاست هاى پولى و تزریق هزاران میلیارد دلار به اقتصاد امریکا ، هنوز اقتصاد این کشور به طور کامل از بحران ٢٠٠٨ خارج نشده است .
– بدهى مردم ، شرکتها و دولت امریکا به سطح بى سابقه تاریخى رسیده است و همین خود عاملى براى گسترش تقاضا و تحرک در اقتصاد امریکا شده است .
– و مهمتر از همه الان ده سال است که دولت و فدرال رزرو امریکا از یک رویه ثابت و تکرارى استفاده میکنند و هیچ نوآورى و تحولى در سیاست ها دیده نمى شود. به نظر میرسد تفنگ سیاستگذارى مالى و پولى امریکا ، همانند ژاپن و اروپا ، دیگر فشنگى براى شلیک ندارد. در این شرایط اقتصاد امریکا تشنه یک نگاه و یک سیاست جدید است .
– هر روز اخبار جدیدى از فسادهاى بوروکراتیک در امریکا منتشر مى شود و یک موج نا اطمینانى در کشور ایجاد کرده است . مردم از این بابت سرخورده شده اند.
ترامپ دقیقا با نشانه گرفتن این مسایل و عمده کردن آنها و با سادگى صحبت کردن در مورد مسایل اساسى کشور و آوردن سطح بحث ها به سطح توده ها و حمله به رقبا از ناحیه هاى که مردم حساس بودند آراء زیادى را جمع کرد که کمتر کارشناس سیاسى میتوانست وقوع این پدیده را بیش بینى کند ، همان طور که شگفتى انگلستان را هم کسى نمیتوانست پیش بینى کند.
بنابراین به قدرت رسیدن ترامپ واکنشى از سوى مردم به عدم رفع مسایل کشور و افزایش ناامنى بود که تنها یک قدرت پوپولیستى و راست میتوانست ادعاى این کار را بکند. بى دلیل نبود که اولین کسانى که به ترامپ تبریک گفتند رهبران احزاب راست در اروپا بود. جدایى انگلستان از اتحادیه اروپا ، انتخاب ترامپ و چالش جدى احزاب راست در فرانسه ، اسپانیا و سایر کشورهاى اروپایى تنها شروع یک جریان بزرگتر در جهان است که با تحولات خاور میانه پیوند ناگسستنى دارد.

روزنامه اعتماد – مرتضى ایمانى راد
@bamdad_institute
@modiriran ☕️


-= لینک کوتاه این مطلب =-

این مطالب را از دست ندهید :
- با آزمون دیسک، شناخت فوق العاده ای نسبت به خودتان یا همکارانتان بدست بیاورید: اطلاعات بیشتر ...
- تا حالا معجون مدیریت زمان رو امتحان کردید ؟
- وقتتون کمه و علاقمند به بروز رسانی اطلاعات مدیریتی تون هستید ؟
- با کانال تلگرامی مدیران ایران، همیشه بروز باشید ...


همچنین ببینید

شاخص نوآوری بلومبرگ

شاخص نوآوری کشورهای جهان در سال ۲۰۱۵

بلومبرگ لیستی از نوآور‌ترین کشور‌های سال ۲۰۱۵ را با در نظر گرفتن هفت شاخص و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *