آموزش وردپرس

برابرى یورو و دلار در سال ٢٠١٧

برابرى یورو و دلار در سال ٢٠١٧  ؟! از چندین سال پیش کارشناسان و موسسات مالى جهانى سخن از برابرى  parity   دلار امریکا و یورو هشدار مى دادند. بالاخره سال ٢٠١٧ در شرف آغاز است و نرخ برابرى دلار و یورو به سرعت به سمت برابرى میل میکند.

برابرى یورو و دلار در سال ٢٠١٧
برابرى یورو و دلار در سال ٢٠١٧

نیروهاى قدرتمندى پشت این برابرى است . در دسامبر سال گذشته بعد از ده سال فدرال رزرو امریکا نرخ بهره را بالا برد و در ١۴ دسامبر سال جارى نیز یکبار دیگر نرخ بهره در امریکا به همان میزان ( یعنى  ٢۵/٠ درصد ) افزایش پیدا کرد و به همین دلیل دلار امریکا به سرعت شروع به افزایش کرد. این افزایش در حدى بود که جمعه هفته گذشته ( بیست و ششم آدز ) براى اولین بار در چهارده سال گذشته نرخ شاخص دلار امریکا Dollar Index   مرز ١٠٣ را نیز پشت سرگذاشت .

همان طور که در یادداشتهاى قبلى هم گفته بودم ، سال ٢٠١٧ ، همانند سالهاى ٢٠١۵ و ٢٠١۶ ، دلار امریکا یک پول قدرتمند باقى خواهد ماند و رقیب خود ، یعنى یورو ، چاره اى به جز کاهش ندارد.

از یک طرف آمارهاى خوب اقتصادى در امریکا و احتمال دو بار افزایش نرخ بهره در سال ٢٠١٧ و از طرف دیگر مشکلات عمده اقتصادى در اروپا مخصوصا مشکلات بدهى هاى خارجى و بدهى دولتها به همراه مشکلات حاد سیاسى ، راه هموارى را براى برابرى دلار و یورو آماده میکند.

به حق برابرى یورو به دلار هم براى امریکا زیان بار است و هم براى اروپا .

ولى اینجا نه خواست امریکا مطرح است و نه خواست اروپا و نه توطئه اى در میان است . اینجا تنها نیروى بازار غیرمتمرکز مالى جهان ( بازار مبادله ارزها ) است که عمل میکند و به همین دلیل قابلیت پیش بینى خوبى هم دارد.
این شرایط براى فروش یورو و خرید دلار در بازار ارز معنى دار است و براى صادرکنندگان عقد قراردادهاى دلارى و براى وارد کنندگان هم عقد قراردادهاى یورویى سودآورتر است . با کاهش یورو ، یوآن هم منتظر بهانه است که کاهش یابد تا شاید صادرات آب رفته چین جان تازه اى بگیرد.

بنابراین هم یوآن و هم یورو همانند دو قلوهاى بازار جهانى در مقابل قدرت لجام گسیخته دلار کوتاه مى آیند و بخشى از ارزش خود را در سال ٢٠١٧ از دست خواهند داد. امیدوارم موسسات اقتصادى در ایران با پایش مستمر بازار ارز جهانى بتوانند بخشى از سود خود را نه در محدوده کارخانه و از طریق کار با ماشین بلکه با تصمیمات مناسب ارزى در بازارهاى جهانى کسب کنند که الزاما چیزى از سود داخل کارخانه کم ندارد.

دکتر مرتضى ایمانى راد  از اعضای خوب باشگاه مدیران ایران
بیست و هفتم آذر سال ٩۵


-= لینک کوتاه این مطلب =-

این مطالب را از دست ندهید :
- با آزمون دیسک، شناخت فوق العاده ای نسبت به خودتان یا همکارانتان بدست بیاورید: اطلاعات بیشتر ...
- تا حالا معجون مدیریت زمان رو امتحان کردید ؟
- وقتتون کمه و علاقمند به بروز رسانی اطلاعات مدیریتی تون هستید ؟
- با کانال تلگرامی مدیران ایران، همیشه بروز باشید ...


همچنین ببینید

مدیریت شهری - NBA بخش دوم

مدیریت شهری – NBA بخش دوم

در بخش اول خواندیم که  موسسه NBN که توسط شورای شهر وکالج محلی اداره می …

یک دیدگاه

  1. قیمت دلار به احتمال زیاد از این هم بالاتر میره

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *