مغز شما در هنگام برقراری ارتباط

مغز شما در هنگام برقراری ارتباط چگونه است؟

تصور کنید دستگاهی اختراع کرده اید که می تواند خاطرات ، رویاها و ایده های مرا ضبط و به مغز شما منتقل کند.

این فناوری بازیها را متحول خواهد کرد درسته ؟

اما در واقع ماهمین حالا هم این دستگاه را داریم ونام آن سیستم ارتباط انسانی و داستان سرایی موثر است. برای درک نحوه کار  این دستگاه  باید به مغزمان نگاه کنیم و باید سوال را به گونه ای متفاوت بررسی کنیم.

حالا باید بپرسیم چگونه این الگوهای عصبی درون مغز من که مسئول خاطرات و ایده های من هستند به مغز شما منتقل می شوند؟

ما فکر می کنیم که دو عامل است که توانایی برقراری ارتباط را به ما میدهد :

اول همین حالا مغز شما به صورت فیزیکی با موج صوتی که من به مغز شما میفرستم جفت شده است.

دوم ما برنامه عصبی مشترکی داریم ما را قادر به برقراری ارتباط می سازد خوب این را از کجا میدانیم؟

در آزمایشگاه من در پرینگستون ماافراد را داخل دستگاه  fMRI می بریم و مغر آنها را اسکن می کنیم ودرحالی که انها داستان های واقعی از زندگی را تعریف یا گوش می کنند.

خوب حالا بیایید به درون مغز شما نگاه کنیم و ببینیم وقتی که به این داستان ها گوش می کنید چه اتفاقی می افتد و بگذارید ساده شروع کنیم . بیایید با یک شنونده و یک بخش مغز آغاز کنیم .

قشر شنوایی که صداهایی که از گوش می آید را تحلیل می کند و همانطور که می بینید در این بخش خاص مغز با روشن شدن داستان واکنش ها کم و زیاد می شوند.

حالا می توانیم این واکنش ها را بگیریم  و آنها را با واکنش همین قسمت مغز در سایر شنوندگان مقایسه کنیم و می توانیم بپرسیم چقدر این واکنش ها بین همه شنوندگان مشابه است؟

خوب اینجا می توانمید پنج شنونده را بیینید و پیش از شروع داستان ، شروع به اسکن مغز آنان می کنیم وقتی آنها در تاریکی دراز کشیده اند و منتظر شروع قصه هستند و همانطور که مشاهده می کنید قشر مغز در هر کدام از انها بالا وو پایین می رود اما واکنش ها بسیار متفاوت هستند و همگام نیستند.

با اینحال بلافاصله پس از شروع داستان اتفاق جالبی رخ می دهد.

دانشمند عصب شناس، یوری هاسون، درباره اصول ارتباطات بشر تحقیق می کند، و آزمایش هایی که در آزمایشگاه او انجام شده است نشان می دهد که حتی بین زبان های مختلف هم، وقتی ایده یا داستان یکسانی را می شنویم مغز ما فعالیت مشابهی از خود نشان می دهد، یا در واقع به یک شکل «هم تراز» می شود. این ساز و کار عصبی به ما اجازه می دهد تا با انتقال الگوهای مغزی، دانش و خاطرات را با هم به اشتراک بگذاریم.ادامه را درفیلم زیر با زیر نویس فارسی مشاهده بفرمایید .

همچنین ببینید

چه چیزی باعث می‌شود که کار رضایت بخش شود؟

به غیر از حقوق، ارزش‌های نامشهودی( کار رضایت بخش ) وجود دارند، بری شوارتز پیشنهاد می‌کند …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *