چین برنده بلامنازع سیاستهای ترامپ
چین برنده بلامنازع سیاستهای ترامپ

چین برنده بلامنازع سیاستهای ترامپ

 

🔸 چین از یک طرف بازاری بزرگ برای کالاهای آمریکایی بشمار می آید و از طرف دیگر این کشور در سال گذشته رقمی بالغ بر ۴۶ میلیارد دلار در اقتصاد آمریکا سرمایه گذاری کرده است. در عین حال گزارشات رسمی نشان می دهد که اقتصاد چین روز به روز از وابستگی خود به اقتصاد جهانی و بخش خارجی کاسته و نقش اقتصاد داخلی در رشد اقتصادی افزایش یافته است؛ بطوری که ۱۰ سال پیش حدود ۳۵ درصد رشد اقتصادی سالانه این کشور بر دوش بخش تجارت خارجی بوده و این در حالیست که امروز این رقم به ۲۲ درصد کاهش یافته است.

🔹 استراتژی چین به نظر می رسد بهره برداری از خلاء رهبری بوجود آمده در زمینه تجارت جهانی، به دلیل عقب نشینی احتمالی آمریکا به دنبال سیاستهای حمایت گرایانه ترامپ، خواهد بود. از زمانی که ترامپ به سیاستهای حمایت گرایانه خود و دیوار کشی بین همسایگان جنوبی خود سخن گفته، رییس جمهور چین سفرهای متعددی به کشورهای آمریکای لاتین داشته و آخرین سفر در ماه نوامبر صورت گرفت و در ۴ سال اخیر این سومین سفر وی به کشورهای حوزه آمریکای لاتین می باشد. به گزارش بلومبرگ او ۴۰ توافق اقتصادی را امضاء کرده و دو طرف برای سرمایه گذاری میلیارد دلاری چینی ها در آمریکای لاتین به توافقات چشمگیری رسیده اند.

🔸استراتژی محوری چینی ها، کسب منفعت از بیانیه به شدت نادرست ترامپ در مورد مرگ پیمان بین کشورهای آسیایی و اقیانوسیه(موسم به ترانس پاسیفیک) می باشد. این پیمان تجاری که بین آمریکا و ۱۱ کشور دیگر منعقد شده است، هدفش کاهش موانع تعرفه ای برای تجارت و سرمایه گذاری و اعمال فشار به اقتصادهای بزرگ آسیا همانند ژاپن و ویتنام برای بازتر کردن اقتصاد خود و حرکت به سمت بازار می باشد. اکنون چین نسخه خود را در این خصوص پیشنهاد داده است که از یک طرف رقیبی جدی برای ایالات متحده آمریکاست و از طرف دیگر به نفع رویکرد مرکانتلیستی(مکتب سوداگری) دولت چین است.

📝 فرید زکریا

همچنین ببینید

الوین تافلر، آینده‌پژوه و نویسنده سرشناس آمریکایی در گذشت

الوین تافلر، آینده‌پژوه و نویسنده سرشناس آمریکایی در گذشت

الوین تافلر، آینده‌پژوه و نویسنده سرشناس آمریکایی در سن ۸۸ سالگی در گذشت. به گفته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *