آموزش وردپرس

عوامل موثر در سخنرانی موفق

 

  • منظم و منسجم بودن: سخنرانی باید منظم باشد و از منطق مشخصی پیروی کند. نکات مطرح شده باید به هم مرتبط باشند تا درک آن برای مخاطبان آسان باشد.
  • پرداخت به موضوع اصلی: سخن باید صریح، واضح و موجز باشد به گونه‌ای که در پایان سخنرانی، مخاطبان درک درستی از نکات مهم و اصلی مطرح شده داشته باشند.
  • اعتماد به نفس: سخنران باید مقتدر به نظر برسد، نه مستبد. او باید دانش کاملی از موضوع داشته باشد و با صدا و رفتار خود موضوعات موردنظرش را با قظعیت و اطمینان بیان کند.
  • نشان دادن صداقت: صداقت سخنران نیز مانند اعتماد به نفس او موجب جلب توجه و احترام مخاطبان می‌شود. در این حالت سخنران با انتقال صداقت و باورپذیری موجب می‌شود مخاطبان به سخنان او گوش بدهند.
  • ارائه‌ی یک پیام به مخاطب: در پایان سخنرانی، شما باید در حالتی جلسه را ترک کنید که دقیقاً بدانید نکات مهم چه بوده‌اند. شما باید قارد باشید ایده‌ها و مضمون‌های اصلی را به وضوح درک کنید بدون اینکه در دام جزئیات گرفتار آیید. در حقیقت شما با پیامی به یادماندنی جلسه را ترک می‌کنید.
  • مثبت جلوه کردن: پیام‌های کلامی و غیرکلامی سخنران باید با یکدیگر هماهنگ باشند و تاثیر مثبتی بر مخاطب داشته باشندو نکات مهم باید به بهترین شیوه انتقال یابند. سخنران، حتی زمانی که درباره‌ی مسائل مهم و حساس سخن می‌گوید، باید نکات مهم را به شیوه‌ای مثبت بیان کنید.
  • برقراری ارتباط با مخاطب: کسی که مطلبی را ارئه می‌دهد باید مسائل شما را درک کند و درباره‌ی آن مسائل با زبانی که برای شما قابل درک باشد سخن بگوید. به این ترتیب شما اطلاعاتی مفید و مرتبط با موضوع دریافت می‌کنید.
  • شور و اشتیاق داشتن: افرادی که هنگام سخنرانی شور و اشتیاق از خود نشان می‌دهند، زنده و پویا جلوه می‌کنند، علاقه‌مند به موضوع به نظر می‌رسند و موجب می‌شوند مخاطبان نیز به موضوع علاقه‌مند شوند.

بخشی از کتاب ارتباط موثر-دامیز


-= لینک کوتاه این مطلب =-

این مطالب را از دست ندهید :
- با آزمون دیسک، شناخت فوق العاده ای نسبت به خودتان یا همکارانتان بدست بیاورید: اطلاعات بیشتر ...
- تا حالا معجون مدیریت زمان رو امتحان کردید ؟
- وقتتون کمه و علاقمند به بروز رسانی اطلاعات مدیریتی تون هستید ؟
- با کانال تلگرامی مدیران ایران، همیشه بروز باشید ...


همچنین ببینید

کتاب الکترونیکی۳۰ دقیقه قبل از جلسه

تا لحظاتی دیگر باید جلسه  ای را مدیریت کنید. همه تا سی دقیقه دیگر می …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *