آیا ۵ سال بعد، صنعت یا شغل شما وجود خواهد داشت ؟

آیا ۵ سال آینده، صنعت یا شغل شما وجود خواهد داشت ؟

در دنیای امروز و با توجه به رشد سریع تغییرات در دنیای تکنولوژی ، بسیاری از محصولات ، خدمات و کسب و کارها به سمت منسوخ شدن پیش می روند و در آینده ، شغل های جدیدی به وجود خواهد آمد .آیا  ۵ سال آینده، صنعت یا شغل شما وجود خواهد داشت ؟

اگر ما به عنوان صاحبان کسب و کار ، تحولات جهانی اعم از سیاسی ، اقتصادی ، و به خصوص فناوری و تکنولوژی را نادیده بگیریم ، ممکن است به راحتی جایگاه خود را در بازار از دست بدهیم و شرکتهای دیگر با استفاده از فناوری های روز ، جایگزین ما شوند .

امروزه داشتن آینده نگری و آینده پژوهی و بررسی تغییرات در سطح جهان ، به امری ضروری تبدیل شده است .

آیا ۵ سال بعد، صنعت یا شغل شما وجود خواهد داشت ؟
آیا ۵ سال بعد، صنعت یا شغل شما وجود خواهد داشت ؟

همه ما شاهد به وجود آمدن شرکتهای جدیدی هستیم که با استفاده از تکنولوژی ، مشتریان را به سمت خود جذب کرده اند . کاری که شرکتی مثل Uber به خوبی انجام داده است .

(Uber  یک سرویس درخواست تاکسی(ماشین با راننده) است که به وسیله ی آن می توانید در اکثر کشورهای جهان  از طریق تلفن همراه خودتان راننده اختصاصی درخواست کنید. این سرویس در ایران با نام اسنپ ( snapp ) در حال ارائه خدمات است .)

ظهور پرینترهای ۳ بعدی نیز در بسیاری از صنایع مانند دارو ، لباس و کفش و .. تاثیر گذاشته است . جالب است بدانید که رستورانی به نام Food ink ، اولین رستوران جهان است که غذا و دسرها را توسط پرینتر ۳ بعدی آماده می کند .

حتی پژوهشگران می خواهند که در آینده توسط پرینترهای ۳ بعدی به ساخت خانه و آپارتمان اقدام کنند.

این مطلب رو هم از دست ندید:
  معرفی کتاب یادگیری برای هزاره‌ی نوین

تصور کنید ، ساخت یک آپارتمان لوکس فقط با چند کلیک !

آیا شما یک سرمایه گذار هستید ؟ لطفا کمی تأمل کنید

اگر شما یک سرمایه گذار باشید و بخواهید که به عنوان مثال در ساخت یک پاساژ تجاری سرمایه گذاری کنید ، پیشنهاد می کنیم کمی تأمل نمایید . آیا در چند سال بعد ، باز هم خریدها به همین شکل خواهد بود ؟ و آیا مردم برای رفع نیازهایشان باید به فروشگاه ها و پاساژها مراجعه کنند ؟ بدون شک روش خرید مایحتاج زندگی در آینده ، بسیار متفاوت خواهد بود .

سرمایه گذاری روی صنایع دیگر نیز باید با تفکر بسیار و تحقیقات جامع صورت گیرد .

تکنولوژی هایی مانند واقعیت مجازی می توانند در صنایع پزشکی ، نظامی ، گردشگری و … تاثیر گذار باشند .

هوش مصنوعی نیز از مواردی است که باید به آن دقت کرد . هوش مصنوعی می تواند دفتر کار شما را مدیریت کند ، به صورت آنلاین برایتان بازاریابی نماید و حسابداری شما را انجام دهد . حتی هوش مصنوعی می تواند به دنیای پزشکی پا گذارد و کارهای پزشکان و روان شناسان را به عهده گیرد . این تکنولوژی می تواند در کارخانجات صنعتی به افزایش کیفیت محصولات کمک نماید .

در آینده ، کارخانجات به سمت بیو کارخانه ( تولید موادی که به محیط زیست آسیبی نمی رساند ) حرکت خواهند کرد و این زنگ هشداری برای صنایع شیمیایی خواهد بود .

صنعت نساجی نیز با همه گیر شدن مواد مرکب نانو و پارچه های هوشمند ، دچار تغییر خواهد شد .

برای آینده چه شغلی را انتخاب کنم ؟

اگر شما دانش آموز و یا دانشجو هستید و یا برای فرزندتان در آینده به دنبال شغل مناسب می گردید، باید این تغییرات جهانی را مد نظر داشته باشید .

این مطلب رو هم از دست ندید:
  ۲۴ صنعتی که می تواند در آینده منجر به ایجاد مشاغل جدید شود

بسیاری از شغل ها مانند پستچی ، کتابدار ، صندوق دار فروشگاه ، کارمند بانک ، متصدی چاپ ، ویرایشگر عکس ،  کارمند امور بایگانی و… ممکن است در آینده وجود نداشته باشند .

خودروهای برقی و بدون راننده رونق خواهند گرفت و همگان به انرژی های تجدید پذیر مانند انرژی خورشیدی ( سلول های فوتو ولتائیک ) روی می آورند . ربات های صنعتی در کاخانجات باعث افزایش کمی و کیفی تولید خواهند شد و فناوری اینترنت اشیاء در منزل و محیط کار شما حضوری پررنگ خواهد داشت و کسب و کارهای متعددی بر محور این فناوری راه اندازی می شوند  .

این مطلب را با سخنی از مدیر ارشد گارتنر (شرکت پژوهشی و مشاوره در آمریکا )به پایان می رسانیم  :

” به صنایع مربوطه که توانایی‌های شما در بازار، مکمل آن‌ها هستند نگاه کنید و این پرسش را مطرح کنید که دیجیتال چگونه می‌تواند بر صنایع شما و آن‌ها تاثیر داشته باشد. با خود سوال کنید که اگر گوگل قصد ورود به صنعت شما را داشت چگونه این کار را انجام می‌داد؟”

 

به قلم :

 مهدی موحدی از اعضای باشگاه مدیران ایران

مدیر فروش شرکت نیرونوین

همچنین ببینید

شغلهای پر طرفدار سال ۲۰۱۷ اعلام شد

شغلهای پر طرفدار سال ۲۰۱۷ اعلام شد

۱⃣ طراحی وب: با توجه به تغییرات عمده دنیا به سمت بازار و تجارت الکترونیک …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *