آیا ۵ سال بعد، صنعت یا شغل شما وجود خواهد داشت ؟

آیا ۵ سال آینده، صنعت یا شغل شما وجود خواهد داشت ؟

در دنیای امروز و با توجه به رشد سریع تغییرات در دنیای تکنولوژی ، بسیاری از محصولات ، خدمات و کسب و کارها به سمت منسوخ شدن پیش می روند و در آینده ، شغل های جدیدی به وجود خواهد آمد .آیا  ۵ سال آینده، صنعت یا شغل شما وجود خواهد داشت ؟

اگر ما به عنوان صاحبان کسب و کار ، تحولات جهانی اعم از سیاسی ، اقتصادی ، و به خصوص فناوری و تکنولوژی را نادیده بگیریم ، ممکن است به راحتی جایگاه خود را در بازار از دست بدهیم و شرکتهای دیگر با استفاده از فناوری های روز ، جایگزین ما شوند .

امروزه داشتن آینده نگری و آینده پژوهی و بررسی تغییرات در سطح جهان ، به امری ضروری تبدیل شده است .

آیا ۵ سال بعد، صنعت یا شغل شما وجود خواهد داشت ؟
آیا ۵ سال بعد، صنعت یا شغل شما وجود خواهد داشت ؟

همه ما شاهد به وجود آمدن شرکتهای جدیدی هستیم که با استفاده از تکنولوژی ، مشتریان را به سمت خود جذب کرده اند . کاری که شرکتی مثل Uber به خوبی انجام داده است .

(Uber  یک سرویس درخواست تاکسی(ماشین با راننده) است که به وسیله ی آن می توانید در اکثر کشورهای جهان  از طریق تلفن همراه خودتان راننده اختصاصی درخواست کنید. این سرویس در ایران با نام اسنپ ( snapp ) در حال ارائه خدمات است .)

ظهور پرینترهای ۳ بعدی نیز در بسیاری از صنایع مانند دارو ، لباس و کفش و .. تاثیر گذاشته است . جالب است بدانید که رستورانی به نام Food ink ، اولین رستوران جهان است که غذا و دسرها را توسط پرینتر ۳ بعدی آماده می کند .

حتی پژوهشگران می خواهند که در آینده توسط پرینترهای ۳ بعدی به ساخت خانه و آپارتمان اقدام کنند.

تصور کنید ، ساخت یک آپارتمان لوکس فقط با چند کلیک !

آیا شما یک سرمایه گذار هستید ؟ لطفا کمی تأمل کنید

اگر شما یک سرمایه گذار باشید و بخواهید که به عنوان مثال در ساخت یک پاساژ تجاری سرمایه گذاری کنید ، پیشنهاد می کنیم کمی تأمل نمایید . آیا در چند سال بعد ، باز هم خریدها به همین شکل خواهد بود ؟ و آیا مردم برای رفع نیازهایشان باید به فروشگاه ها و پاساژها مراجعه کنند ؟ بدون شک روش خرید مایحتاج زندگی در آینده ، بسیار متفاوت خواهد بود .

سرمایه گذاری روی صنایع دیگر نیز باید با تفکر بسیار و تحقیقات جامع صورت گیرد .

تکنولوژی هایی مانند واقعیت مجازی می توانند در صنایع پزشکی ، نظامی ، گردشگری و … تاثیر گذار باشند .

هوش مصنوعی نیز از مواردی است که باید به آن دقت کرد . هوش مصنوعی می تواند دفتر کار شما را مدیریت کند ، به صورت آنلاین برایتان بازاریابی نماید و حسابداری شما را انجام دهد . حتی هوش مصنوعی می تواند به دنیای پزشکی پا گذارد و کارهای پزشکان و روان شناسان را به عهده گیرد . این تکنولوژی می تواند در کارخانجات صنعتی به افزایش کیفیت محصولات کمک نماید .

در آینده ، کارخانجات به سمت بیو کارخانه ( تولید موادی که به محیط زیست آسیبی نمی رساند ) حرکت خواهند کرد و این زنگ هشداری برای صنایع شیمیایی خواهد بود .

صنعت نساجی نیز با همه گیر شدن مواد مرکب نانو و پارچه های هوشمند ، دچار تغییر خواهد شد .

برای آینده چه شغلی را انتخاب کنم ؟

اگر شما دانش آموز و یا دانشجو هستید و یا برای فرزندتان در آینده به دنبال شغل مناسب می گردید، باید این تغییرات جهانی را مد نظر داشته باشید .

بسیاری از شغل ها مانند پستچی ، کتابدار ، صندوق دار فروشگاه ، کارمند بانک ، متصدی چاپ ، ویرایشگر عکس ،  کارمند امور بایگانی و… ممکن است در آینده وجود نداشته باشند .

خودروهای برقی و بدون راننده رونق خواهند گرفت و همگان به انرژی های تجدید پذیر مانند انرژی خورشیدی ( سلول های فوتو ولتائیک ) روی می آورند . ربات های صنعتی در کاخانجات باعث افزایش کمی و کیفی تولید خواهند شد و فناوری اینترنت اشیاء در منزل و محیط کار شما حضوری پررنگ خواهد داشت و کسب و کارهای متعددی بر محور این فناوری راه اندازی می شوند  .

این مطلب را با سخنی از مدیر ارشد گارتنر (شرکت پژوهشی و مشاوره در آمریکا )به پایان می رسانیم  :

” به صنایع مربوطه که توانایی‌های شما در بازار، مکمل آن‌ها هستند نگاه کنید و این پرسش را مطرح کنید که دیجیتال چگونه می‌تواند بر صنایع شما و آن‌ها تاثیر داشته باشد. با خود سوال کنید که اگر گوگل قصد ورود به صنعت شما را داشت چگونه این کار را انجام می‌داد؟”

 

به قلم :

 مهدی موحدی از اعضای باشگاه مدیران ایران

مدیر فروش شرکت نیرونوین

همچنین ببینید

سناریوهای ایران در سال ۹۶

سناریوهای ایران در سال ۹۶

در این پژوهش بر پایه سناریونگاری، آینده‌های پیش‌روی ایران در قالب چهار سناریو و مبتنی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.