http://modiriran.ir/mag

بانک اطلاعات جامع مدیران ایران

حضور در جمع مدیران ایران ، دریافت خدمات و مطالب متناسب با نیاز شغلی و صنعت شما ، صدور کارت شناسایی ، ارتباط با دیگر مدیران ایران و ....


مدیران ایران در یک نگاه

مقالات مدیریت - دولت الکترونیک
جمله روز
مراقب باشید اسیر خبرهای جلا یافته و رنگ روغن زده نزدیکانتان نشوید !


قدرت در مدیریت
گزيده اي از بهترين مطالب مديريتي در موضوعات مختلف :
استراتژی ، بازاریابی ، زبان بدن ، نورومارکتینگ ، کتابهای صوتی، قراردادهای کاری ، آموزشهای توسعه کسب کار و ...
در 10 DVD

دانش مدیریتی خود را به روز نگه دارید .
اطلاعات کامل در :
http://www.modiriran.ir/pack92
یادگیری الکترونیکی
همکاری با سمینار ها
همکاری با سمینار ها
فروشگاه مدیران

فروشگاه محصولات دانشي مديريت :
بازاري براي انواع محصولات دانشي مديران ايران.
اگر شما هم محصول دانشي در زمينه هاي مرتبط با مديريت داريد، مي توانيد براي عرضه ي آن با ما تماس بگيريد : 44841991-021
بهتر دیده شوید
معرفی خدمات و محصولات خود را به ما بسپارید :
44841991
در مدیرایران ، مدیران ایران شما را بهتر می بینند
پیوندها
مقالات مدیریت :: E-commerce :: دولت الکترونیک

دولت الکترونیک

مقالات ادامه...
 1. وقتي از «شهر مجازي» حرف مي‌زنيم از چه حرف مي‌زنيم؟
  در شهرهاي مجازي خدمات شهري همان‌طور كه از عنوان آن مشخص است، علاوه بر ارائه اطلاعات شهري، بخشي از خدمات شهري به ‌صورت آنلاين براي شهروندان قابل دسترس است. شهروندان به كمك اين پايگاه‌هاي اينترنتي مي‌توانند برخي امور از قبيل پرداخت عوارض شهري، ارائه درخواست براي دريافت خدمات شهري، پيگيري پرونده‌هاي مربوط به امور اداري و خدماتي و مواردي از اين دست را به شكل آنلاين انجام دهند.
 2. چگونگی پیدایش بانکداری الکترونیک در جهان
  زمان شروع پرداخت الکترونیکی در دنیا به سال ۱۹۱۸ میلادی برمی‌گردد، یعنی هنگامی که بانکهای فدرال رزرو امریکا به انتقال وجوه از طریق تلگراف می‌پرداختند.

  اینترنت در سال ۱۹۷۰ توسط متخصصین دانشگاهی، به منظور اشتراک دریافت ها، توسعه یافت و تا سال ۱۹۹۳ محبوبیت اینترنت برای عموم و خصوصاُ تجاری که امید به گسترش مشتریانشان داشتند، افزایش پیدا کرد. عواملی که بانکداران را به سمت اینترنت متوجه ساخت عبارت بود از: مواجه شدن با مبالغ هنگفت، مشتریان زیانده و رقابت بین غیر بانکی ها. در سال ۱۹۹۴، بانکها شروع به کاوش در اینترنت کردند تابه عنوان یک سیستم تحویلداری پیشنهادی برای محصولات و خدماتشان، از بانکداری اینترنتی استفاده کنند. این نوع بانک برای هر تراکنشی قیمت کمتری را از بانک های شعبه دار پیشنهاد کرد. همچنین به دسترسی بازارهای جهانی و آسایش بیشتر مشتریان توجه بیشتری نشان داد. تا ژانویه ۱۹۹۵، فقط ۲۴ بانک بر روی شبکه اینترنت وجود داشت. لیکن، به فاصله یک سال،‌۸۰۰ بانک به این تعداد افزوده شد، به طوری که کارشناسان بانکهای صنعتی تخمین زدند که بانک های شمال آمریکا تا سال ۲۰۰۰، حدود ۱۵۰۰ شبکه اینترنت تاسیس خواهند کر
 3. چشم‌انداز دولت الكترونيكي مالزي
  يكي از مهترين كاربردهاي فناوري اطلاعات، فراهم كردن بستر لازم جهت اراية مناسب و موثر خدمات بخش دولتي است. به همين منظور، فعاليت‌هاي زيادي در اغلب كشورها براي توسعة دولت الكترونيك صورت پذيرفته است. در ميان كشورهاي جهان، كشور مالزي به عنوان يك كشور پيشرو در اين زمينه شناخته مي‌شود و تحقق و توسعة دولت الكترونيك در چارچوب چشم‌انداز 2020 اين كشور از اولويت بالايي برخوردار است. در اين گزارش چشم انداز دولت الكترونيكي كشور مالزي به طور اجمالي بررسي شده است.
 4. پندهای پدر مدیریت نوین «پیتر دراكر» به بانك‌ها
  پیر پندآموزی كه امروز دیگر فرصت ندارد تا خود را باز از نو بیافریند اما به ما آموخته كه بازانگاری و بازآفرینی اندیشه‌های كهنه را سرلوحه زندگی خود قرار دهیم. او می‌گوید كشور توسعه نیافته نداریم آن چه هست ضعف مدیریت است.
  پیتر دراكر برای تمامی كسانی كه با علم مدیریت چه به لحاظ تئوریك و چه در عمل آشنایی دارند نامی آشنا است.
  پیر پندآموزی كه امروز دیگر فرصت ندارد تا خود را باز از نو بیافریند اما به ما آموخته كه بازانگاری و بازآفرینی اندیشه‌های كهنه را سرلوحه زندگی خود قرار دهیم. او می‌گوید كشور توسعه نیافته نداریم آن چه هست ضعف مدیریت است. به همین بهانه در این فرصت به ۳۰ پند از میان هزاران پند ارزنده او به قدر تجربیات و علم ناكافی‌ام اشاره می‌كنم. امیدوارم این یادداشت كوتاه انگیزه‌ای باشد برای ارتباط هر چه بیشتر مدیران لایق و توانمند بانكی كشور با پدر مدیریت نوین كه دیگر امروز در كنار ما نیست اما نوشته‌های ارزشمندش هنوز راهگشا و راهنما است.
 5. دولت الكترونيك
  يكــــي از مفاهيمي كه در دهه هاي اخير به گونه اي بسيار گسترده در جوامع پيشرفته مورد بررسي قرار گرفته و حتي در بعضي مواقع با موفقيت به اجرا درآمده، مفهوم دولت الكترونيك است. دولت الكترونيك، يك دولت ديجيتال بدون ديوار و ساختمان و داراي سازماني مجازي است كه خدمات دولتي خود را به صورت بهنگام (ON LINE) ارائه مي كند و موجب مشاركت آنان در فعاليتهاي مختلف اجتماعي سياسي مي شود.

  روند ايجاد دولت الكترونيك بدين صورت بوده است كه در طول نيمه دوم دهه 1990، بخش خصوصي آمريكا مسئول خلق خدمات الكترونيكي شد.
 6. بازار آزاد چیست ؟
  بازار آزاد واژه‌اي است که به طور خلاصه مبادلات انجام شده در يک جامعه را توصيف مي‌کند. هر مبادله در شرايط يک توافق دوجانبه و در عين حال داوطلبانه ميان دو فرد يا دو گروه انجام مي‌شود. اين دو فرد يا گروه کالاها يا خدمات اقتصادي را مبادله مي‌کنند، براي مثال زماني كه شما روزنامه‌اي را از روزنامه فروش به ازاي 50‌تومان مي‌خريد، شما و فروشنده دو کالا را مبادله کرده‌ايد‌. 50‌تومان پول داده‌ايد‌ و فروشنده، روزنامه را به شما داده است يا اگر شما براي يک بنگاه کار مي‌کنيد نيروي کار و تخصص کاريتان را به او داده و در عوض از بنگاه دستمزد دريافت کرده‌ايد‌.
 7. گام‌هاي لرزان،وضعیت ایران در شاخصهای بین المللی فناوری اطلاعات و ارتباطات
  شتاب روز‌افزون ديگر كشورها در توسعه هر ساله فاصله ما را در مقايسه با كشورهاي توسعه‌يافته و در حال توسعه بيش‌تر مي‌كند به طوري كه رشد آمارهاي ما در برخي شاخص‌ها در مقابل رشد كشور‌هايي كه از لحاظ اقتصادي نيز از ايران عقب‌تر هستند ناچيز است.
  در عصر اطلاعات، ارزيابي توسعه فناوري اطلاعات در كشور و بالاخص آمادگي الكترونيكي به منظور برنامه‌ريزي براي توسعه قابليت‌هاي لازم (از جنبه‌هاي مختلف فني و سازماني به طور روز‌افزون اهميت پيدا مي‌كند. از اين رو شاخص‌ها و ابزار‌هاي متنوعي توسط اتحاديه‌هاي بين‌المللي شركت‌هاي مشاوره‌اي و دانشگاه‌ها عرضه و به كار گرفته ‌شده است كه با اندازه‌گيري اين شاخص‌‌ها در جوامع مختلف هر ساله شاهد ارائه رتبه‌بندي‌هايي كه بر مبناي امتيازات كسب شده از شاخص‌هاي تعريف شده شكل مي گيرد، هستيم.
 8. اصلاح نظام بانكي به نگرش استراتژيك احتياج دارد .
  خلاصه : توسعه روزافزون روابط اقتصادي و تجاري در عرصه دهكده جهاني و پيچيدگي كاركردي نظام‌ها و سازمان‌هاي اقتصادي گوناگون كه در سطوح مختلف ملي، ‌منطقه‌اي و بين‌المللي فعاليت مي‌كنند، موجبات تشكيل يك نظام مشترك و تشكيلات به هم پيوسته‌اي در ساختارهاي مالي و اعتباري را باعث شده است ادغام سازمان‌ها و موسسات بزرگ كه در گوشه و كنار دنيا به فعاليت مي‌پردازند، براي به دست آوردن بازارهاي بيش‌تر، توسعه مناطق آزاد تجاري، وضع قوانين بين‌المللي تجارت و غيره نشان از اين دارد كه اقتصاد جهاني در حال گذار به دوران نوين فرامرزي است. به گونه‌اي كه تحولات اقتصادي يك كشور در قاره آمريكا به شدت در يك كشور آسيايي موثر واقع مي‌شود و بالعكس. از اين رو، براي همگام شدن با اين تحولات سريع و متنوع و انطباق با آنها مي‌بايد به دقت آنها را مورد مطالعه قرار داد و بهترين راه حل را براي تطبيق كشور با شرايط آن پديده خاص گزينش كرد.
 9. پرتال دروازه ای به دولت الکترونیک
  آنچه در يک دولت الکترونيکي موفق مطرح مي شود آساني دسترسي به اطلاعات و خدمات دولتي مي باشد. با توجه به مدل هاي ارائه شده در زمينه تکامل دولت الکترونيک ، اکثر حکومت هاي جهان داراي پرتال دولتي بوده که براي انتشار قوانين و مقررات مربوط مورد استفاده قرار مي گيرد. پرتال هاي دولتي داراي خصوصياتي متفاوت از پرتال هاي کسب وکار مي باشند که توجه به اين امر در طراحي و پياده سازي يک پرتال دولتي ضروري به نظر مي رسد.در اين مقاله ابتدا به بررسي مدل تکاملي دولت الکترونيک که توسط شرکتIBM ارائه شده است مي پردازيم سپس خصوصيات پرتال هاي دولتي و وضعيت پرتال هاي دولتي در ايران را مورد توجه قرار مي دهيم.
API: RSS | RDF | ATOM | OPML
مقالات