تا به حال آدمی با نیت خیر اما بی‌تجربه را در یک جلسه دیده اید که می خواهد پیشنهادی را برای تغییر مطرح کند؟ بعضی وقت ها صحنه‌ی دردناکی است ! بعضی وقت ها هم خنده دار ! بدون برنامه ریزی درست، صحبت در مورد ایجاد تغییر می تواند خیلی سخت باشد. در ذهن افراد، تغییر یعنی استرس، یعنی ریسک، یعنی اضافه کاری بیش از حد. اگر می خواهید آن ها دقیق و کامل به حرفای شما گوش کنند و نسبت به حرفایتان دید مثبتی داشته باشند، خیلی قبل‌تر از آن که بخواهید در یک جلسه صحبت کنید، باید یک سری چیزها را تمرین کنید. بگذارید ده نکته‌ی ریز و کارآمد را به شما بگویم که کمکتان می کند تا برای یک مکالمه‌ی درست و حسابی در مورد تغییر آماده بشوید.

فایل صوتی این مقاله را همین جا بشنوید.
(۴.۶۶Mb)

اول: از خودتان بپرسید واقعاً می خواهید این کار را انجام دهید یا نه. چه بخواهید چه نه، شما نمی توانید همیشه سرسختانه به آن خواسته‌ای که دارید برسید. یادتان باشد، جنگ و جدال هایتان را عاقلانه انتخاب کنید.

شماره دو : همیشه احتمالات را در نظر بگیرید. برای مثال، به مدیران بالا دستتان در سازمان فکر کنید. بسته به اینکه در موردشان و تصمیمات اخیرشان چه می دانید، فکر می کنید که آیا از نظرتان حمایت می کنند؟

مورد سوم : با واقعیات جلو بروید. نگذارید احساسات و نظرات و کنایه‌ها کنترل شما را به دست بگیرد. همان اول سند و مدرک رو کنید و تا آخر با حقایق جلو بروید.

چهار : اگر قرار است یک نبرد دوستانه در پیش داشته باشید، دوستانتان را هم با خودتان ببرید. قبل از جلسه آمار بگیرید که بفهمید هر کس از قبل چه مواضعی دارد. هر چه دوستان بیشتری داشته باشید، احتمال بردتان بیشتر است .

این مطلب رو هم از دست ندید:
  بایدها و نبایدها در اولین تماس تلفنی با یک مشتری بالقوه

پنج : تهدید را به فرصت تبدیل کنید. تشریح نظرتان می تواند به طرف مقابلتان کمک کند. اینکه بتوانید راه حلی ارائه دهید که به آن ها کمک کند، مخالفت با شما برایشان سخت می شود.

مورد ششم : برای تیم راهبری نظرتان را خیلی بدیهی نشان دهید. می توانید در چند جمله کوتاه توضیح دهید که نظر شما چگونه می تواند به سطوح بالای شرکت برای رسیدن به اهدافشان کمک کند . اگر نتوانید، به مشکل بر می خورید.

هفتم : همه چیز را گردن بقیه نیندازید. کس دیگری را سرزنش نکنید و نقش خودتان را در ارائه‌ی نظرتان بپذیرید. آن وقت است که احتمال اینکه طرف مقابل با دید مثبت در بحث شرکت کند خیلی بیشتر خواهد شد.

هشتم : تائید کسانی که با تغییر مخالف هستند را بگیرید. سعی کنید چیزی در حرفشان پیدا کنید که برایتان قابل قبول است. وظیفه‌ی شما این است که احترام متقابل و صادقانه را طوری بسازید که آن ها هم مجبور شوند به نظر شما گوش کنند.

نهم، همیشه راه حل هم ارائه بدهید و فقط به شمردن مشکلات اکتفا نکنید.اگر قرار است مشکلات را ردیف کنید، حتما به چندتا راه حل هم نیاز خواهید داشت. باید چیزی برای گفتن داشته باشید که چطور می خواهیم شرایط فعلی در مورد این موضوع خاص را تغییر بدهیم. در غیر این صورت، اصلاً حرف نزنید و زبانتان را گاز بگیرید! در آخر و شماره ۱۰ اینکه، آمادگی داشته باشین که خودتون داوطلب بشین. اگه اونقدر ساده هستین که می خواهید بروید به چند نفر بگویید که انرژی و وقت با ارزششان را سر تغییر دادن چیزی حرام کنند، پس بهتر است که خودتان اولین نفر در صف باشید و وقتتان را اهدا کنید. تغییر اجتناب ناپذیر است. می توانید مثل یک تفریح یا به شدت پر دغدغه باشد. ازشما می خواهم قبل از این که بحث ایجاد تغییر را مطرح کنید، خوب به نکاتی که گفتم توجه کنید.

این مطلب رو هم از دست ندید:
  ابزار شایستگی‌های مدیران آینده

همه‌ این نکات با هم، شما را به اندازه ای قوی می کند که احتمال به نتیجه رسیدنتان خیلی زیاد خواهد شد.

منبع : مدیران ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.