با WIIFM موافقید یا مخالف؟

آیا با WIIFM موافقید یا مخالف؟

WIIFM  WIIFM  : یکی از مسئولیت های مهم رهبر، انگیزه بخشی به کارکنان است تا کارها را در جهت منافع شرکت انجام دهند. به اصل انگیزه بخشی باید توجه جدی شود؛ زیرا تقریبا به اندازه ی قانون جاذبه ی زمین انکارناپذیر است و افراد به واسطه ی سود شخصی خود انگیزه به دست می آورند.

این اصلی، «این کار چه نفعی برای من دارد؟» یا WIIFM  نامیده می شود

 

نکته ی کلیدی

WIFFEM) WIIFM تلفظ می شود) یامعادل آن «چه نفعی برای من دارد؟»، یک اصل انگیزشی جهانی است که نشان میدهد کارکنان انگیزه به دست میآورند تا به اهداف خود برسند. با این تفکر، منافع شخصی آنها تامین خواهد شد. به بیان ساده اصل WIIFM میگوید: «منابع شخصی انگیزه بخشی موثر و بزرگ است).

WIIFM

اگر پیش از اینکه سخت تلاش کنید کاری انجام دهید بی تردید می خواهید بدانید چه نفعی از آن کار می برید. اگر مدیرتان از شما بخواهد برای پشتیبانی در شرایط اضطراری اضافه کاری کنید، تقریبا به این کار مجبور می شوید و شاید فکر کنید «اگر من اضافه کاری کنم، نظر مدیرم نسبت به من مثبت میشود . در نتیجه ارزیابی عملکردم خوب خواهد بود و شاید حقوقم بالاتر از حد متوسط افزایش یابد.

نیک؛ کارمند بخش خوراک سرد که با تبدیل اعداد کسری و اعشاری مشکل داشت، بدون شک پس از ترسیم جدول تبدیل ها، انگیزه ای به دست آورد تا از آن برای  اعداد کسری و اعشاری استفاده کند. به این ترتیب  وقتی مشتری ۱۵۱ گرم سالامی ایتالیایی می خواهد گیج نمی شود.

این مطلب رو هم از دست ندید:
  تعطیلی کارخانه ارج تکذیب شد .

او میتواند ۰.۳۳۳ گرم را در ترازو مشاهده کند. در ضمن افزون بر  ارتقای مهارتهای نیک، امنیت شغلی او نیز افزایش می یابد.

اصل WIIFM توضیح میدهد چگونه و چرا به کارکنان برای کمک به دیگران انگیزه داده می شود که باید به این امر مهم توجه بسیاری شود. سبدهای غذایی که مدیرعامل به بی خانمانان هدیه می دهد، چه خواهد بود؟

چرا فردی که واجد شرایط استخدام نیست، برای شغلی بدون سود در شرکت استخدام می شود؟ افرادی که کار خیر انجام می دهند پاداشی عاطفی بهتری دریافت میکنند. از لحاظ روانشناسی، آنها نیازهای خود را با غذا دادن به دیگران تامین می کنند؛ زیرا فقط فرد نیکوکار تمایل دارد به یک بدبخت کمک کند .

اگر علاقه مندید تا ببینید کمک به دیگران چگونه شما را خشنود می کند اقدام های زیر را انجام دهید. دفعه ی بعد وقتی احساس بدی نسبت به خود دارید، برای فرد بی خانمان یا نیازمند کار خوب انجام دهید. در این صورت بدون تردید احساس رضایت و لذت را تجربه خواهید کرد. اگرچه اصلی WIIFM به اندازه ی قانون جاذبه ی زمین موثق است (خوب، درست مثل آن نیست)، ولی انجام آن، کار ساده ای نیست. بخشی از مسئله این است که شما مجبور نیستید هر چیزی که منافع شخصی فرد را تامین می کند، ارایه دهید.

 

مدیران ایران

 

۲۹ مهر ۱۳۹۶

۰ پاسخ به "با WIIFM موافقید یا مخالف؟"

ارسال یک پیغام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

© کلیه حقوق برای «مدیران ایران» محفوظ است.
X