ترمز افزایش ارزش یورو

ترمز افزایش ارزش یوروآیا ترمز افزایش ارزش یورو کشیده شده است ؟ سر منشا افزایش یورو در سال ۲۰۱۷ را می توان در نتایج انتخابات فرانسه پیدا کرد، جایی که تهدیدهای سیاسی در اروپا به بالاترین سطح خود رسیده بود و پس از خروج انگلستان از اتحادیه اروپا ، در فرانسه نیز صدای قدرت گیری جریان راست افراطی که اولین وعده انتخاباتی اش خروج فرانسه از اتحادیه اروپا بود نیز به گوش می رسید که فشار بر یورو را به بالاترین سطح خود رسانده بود. همچنین صحبت هایی مطرح شده بود که در صورت خروج فرانسه از اتحادیه اروپا، آلمان نیز کم کم از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد و شاید در آن صورت باید کم کم فراموش می کردیم که دیگر ارزی به نام یورو در سطح بین المللی باقی بماند.

 

اما انتخاب امانوئل ماکرون به عنوان رئیس جمهور فرانسه که یک نامزد لیبرال و حامی اتحادیه اروپا بود، واکنش مثبت بازار به یورو را به همراه داشت و شروع داستان قوی شدن یورو در سطح بین المللی را می توان به پای انتخاب شدن امانوئل ماکرون به عنوان رئیس جمهور فرانسه نوشت.
این انتخابات به اندازه ای با واکنش مثبت بازار همراه بود که یورو برای اولین بار طی ۲ سال گذشته در کمتر از ۱ ساعت بالای ۲ درصد در سطح جهانی افزایش پیدا کرد و این جهش پس از اولین ملاقات حضوری ماکرون با آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان مجددا یک موج افزایشی جدید در بازارهای مالی جهان برای یورو به ارمغان آورد. در واقع این ملاقات هوشمندانه یک پیام مهم به بازارهای جهانی می داد و آن پیام کاهش ریسک های سیاسی اروپا و ایجاد روابط موثر بین ۲ قطب اول اقتصادی اروپا یعنی آلمان و فرانسه بود.

این مطلب رو هم از دست ندید:
  ۳۲ نمونه آگهی چاپی که میتوانید استفاده کنید

کاهش تنش های سیاسی اروپا و بهبود آمارهای اقتصادی این منطقه کاملا مقارن شده بود با تصمیمات سیاسی ترامپ که موجب کاهش هر چه بیشتر دلار آمریکا در سطح بین المللی می شد و همین مساله نیز به صورت غیر مستقیم کمک شایانی به افزایش یورو در سطح بین المللی می کرد.

در این مدت نگاه فعالان بازار به سمت یورو سوق پیدا کرده بود و این نشان می داد که کاهش تنش های سیاسی و اقتصادی این منطقه نقش پر رنگی در جذاب بودن یورو از نگاه فعالان بازار داشته است و حتی از آنجایی که بانک مرکزی اروپا در مورد تصمیمات اقتصادی آینده خود شفاف صحبت نکرده بود، اما کماکان تمایل بازار به خرید یورو در سطح بین المللی بالا بود.

در انتهای روز یکشنبه هفته سپری شده ، نتایج انتخابات پارلمان آلمان منتشر شد و طبق پیش بینی ها حزب دموکرات مسیحی به رهبری آنگلا مرکل به عنوان پیروز اصلی این انتخابات معرفی شد ، اما کاهش درصد آرا اتخاذ شده توسط این حزب نسبت به انتخابات دوره های گذشته و ورود یک نماینده از جناح راست افراطی به پارلمان آلمان، سناریو های سیاسی جدیدی را برای آلمان به وجود خواهد آورد. اما سوال اساسی این خواهد بود که آیا کماکان فعالان بازارهای مالی جهان واکنش های هیجانی در مورد خرید یورو از خود نشان خواهند داد؟ و یورو حرکت صعودی این چند وقته خود را مجددا از سر می گیرد؟

با اینکه پاسخ به این سوال در شرایط کنونی کمی پیچیده است ولی از نگاه نگارنده این مطلب، نتایج انتخابات آلمان تا حدودی متفاوت با نتایج انتخابات فرانسه بود و عدم توانایی مرکل در تشکیل یک دولت حداکثری موجب می شود که یک دولت ائتلافی در آلمان تشکیل شود که همین مساله زنگ خطر های جدیدی را برای آلمانی که قطب اول صنعتی در اروپا است به صدا در خواهد آورد. این مسائل تا حدودی موجب تغییر نگاه و رفتار فعالان بازار در مورد یورو خواهد شد واثرات آن در این هفته نیز قابل مشاهده بوده است، جایی که یورو به شدت در سطح بین المللی تحت فشار قرار گرفته است و در کمتر از ۳ روز نزدیک به ۱ درصد از ارزش خود را از دست داده است.اما انتخابات آلمان شاید یک ضربه سنگین برای یورو بود ولی قطعا پایان کار یورو نخواهد بود.

این مطلب رو هم از دست ندید:
  نگاهی دقیق به ۱۱ روند بازاریابی درسال ۲۰۱۵

ترمز افزایش ارزش یورو : کم کم پرونده خوش بینی های یورو در حال بسته شدن است و باید پذیرفت که انتخاب افرادی مانند امانوئل ماکرون و آنگلا مرکل به عنوان پرچم داران و حامیان یورو تنها یکبار در سال ۲۰۱۷ اتفاق می افتد و هر سال شاهد انتخاب در این کشورها نیستیم که اثر مثبتی در نگاه فعالان بازار بر یوروداشته باشد و موجب قوی تر شدن یورو از لحاظ سیاسی شود. اما با نزدیک شدن به سال ۲۰۱۸ و سر رسید شدن موعد بدهی های یونان باید منتظر ماند و تماشا کرد که این اتحاد قوی شکل گرفته در اروپا، در حل و فصل کردن مسائل اقتصادی و بحران های پیش رو نیز متحد خواهد ماند و عدم تشکیل دولت حداکثری در آلمان اجازه تصمیمات مقتدرانه ای به مانند گذشته به این کشور می دهد؟

ترمز افزایش ارزش یورو

دکتر حسین شینبابی  – ششم مهرماه ۱۳۹۶

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.