هیچکس کامل نیست. همه مرتکب اشتباه می شویم. چیزی که باعث می شود کارمندان عادی از مجریان نخبه جدا شوند این نیست که کدام یک از آن ها مرتکب اشتباه نمی شنوند. بلکه تفاوت در این است که کدام یک زودتر متوجه راه حل و روش اصلاح آن می شوند. با فرض اینکه شما نمی خواهید اشتباهات زیادی مرتکب شوید، نکته اینجاست که اشتباه کردن موضوعی طبیعی است. این رفتار شما در برابر آن اشتباه است که تمام تفاوت ها را ایجاد می کند. به منظور اطمینان از بدست آوردن بیشترین نتایج، دقت کنید که در زمان ارتکاب خطا این موارد را همیشه در ذهن داشته باشید. اول از همه اینکه وقتی می دانید کار اشتباهی انجام داده اید، اشتباه خود را بپذیرید.

فایل صوتی این مقاله را همین جا بشنوید!

حجم این فایل صوتی ۴MB  و در حدود  ۴ دقیقه می باشد.

اول خودت آن را قبول کن، سپس با اعضای تیم در میان بگذار. اگر مسئله ای بی اهمیت و ناچیز است، نیازی به مطرح کردن آن با دیگر اعضاء نیست، فقط آن را اصلاح کن. برای هر خطای قابل توجهی، باید بپذیرید که مرتکب آن خطا شده اید و این به معنای عدم سرزنش دیگران است. به یاد داشته باشید که سرزنش کردن تنها به معنای بهانه های غیر منطقی و تقریبا بی معنی است. با وجود اینکه سرزنش کردن دیگران چیزی عادی است و به کرات شاهد آن هستیم، باید توجه کنید که با سرزنش دیگران قادر به جمع کردن یک تیم نخواهید بود. شما با اصلاح مشکلات قادر به ساختن یک تیم می شوید.

این مطلب رو هم از دست ندید:
  مراحل افزایش نفوذ نتورکر بر لیست اسامی مشتریان

اکنون زمان اصلاح مشکل است. در اینجا بزرگترین هدف شما باید یافتن علت ریشه ای مشکلات باشد. اکثر اوقات افراد حرفه ای آنقدر پر مشغله هستند که بجای پرداختن به مسئله و عامل ایجاد کننده آن، تنها اقدام به مخفی کردن آن می کنند. برای مثال فرض کنیم که شما در کار فروش ماشین آلات صنعتی بزرگ هستید. یک مشتری تماس گرفته و در رابطه با عملکرد یکی از محصولات اظهار نارضایتی می کند. شما باید تصمیم درستی بگیرید. شما می توانید ضمن صحبت با مشتری سعی در بهتر کردن شرایط کنید یا اینکه میتوانید ریشه ای تر برخورد کنید و جهت اطمینان دادن به وی نسبت به عملکرد صحیح دستگاه یک تکنسین را به محل وی بفرستید. و یا به منظور بررسی دقیق تر مسئله به کمک همکاران خود در بخش طراحی و تولید در کارخانه بروید و مشکل را بصورت اساسی و ریشه ای بررسی کنید.

اگر تنها گزینه آسان تر از قبیل فرستادن یک تکنسین به محل مشتری در مثال بالا را انتخاب کنید، ممکن است موجب خوشحالی مشتری خود شوید، اما با این کار خودتان درخواست تکرار شدن مشکل را داده اید. به هر حال اکنون دیگر زمان استفاده از مواردی است که تاکنون یاد گرفته اید. حتی اگر تصور نمی کنید که دیگر اعضا شرکت و سازمان در حال حاضر با چنین مسئله ای گریبان گیر هستند، باز هم نمی دانید که فردا چه چیزی ممکن است اتفاق بیفتد. به همین دلیل است که باید از موارد آموخته شده قبلی استفاده کنید. این موارد می توانند حتی چند یادداشتی باشند که بصورت یک فایل در کامپیوتر شما ذخیره شده و یا ممکن است عکس ها و فیلم های دیجیتالی باشند که در جایی ذخیره کرده اید. صرف تنها چند دقیقه برای استفاده از این مطالب می تواند در ادامه راه موجب صرفه جویی زمانی معادل چندین ساعت یا حتی چندین روز برای شما شوند.

این مطلب رو هم از دست ندید:
  رهبری کاریزماتیک چیست ؟

شما هرگز آدم کاملی نخواهید بود. خوب منظور من چیست. منظورم این است که با این وجود می توانید نسبت به دیگران در آموختن و اصلاح مسائل بهتر عمل کنید و به مسیر خود باز گردید. از این سه راه کار استفاده کنید، می بینید که ممکن است اشتباهات به نفع شما تمام شوند.

منبع : مدیران ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.