انتقال موثر پیام

تاکیدی که در شیوه‌ی صحبت کردن قاطعانه بر استفاده از صدا می‌شود، به کیفیت فیزیکی صدا مربوط نمی‌شود. صدای شما همان است که هست و مانند هر فرد دیگری شما نیز نخستین باری که به صدای ضلط شده‌ی خودتان گوش دادید، انتظار دیگری داشتید. در اینجا تاکید بر به کار بردن غنای صدایتان است که عبارت است از حجم، لحن و تن آن. به‌طوری که هنگام ارائه‌ی پیام بتوانید توجه افراد را به ود جلب کنید. در اینجا توصیه‌هایی برای استفاده از این ابزار ارائه می‌شود:

  • صدای خود را رسا کنید. آیا به هنگام صحبت صدایتان رساست؟ باید سعی کنید صدایتان بلند و واضح باشد. این امر به ویژه در موقعیت‌های گروهی مانند جلسات اهمیت دارد. اغلب افراد، به ویژه در جلسات گروهی، به محض اینکه صدای شما را به خوبی نشنوند دیگر به سخنانتان گوش نمی‌دهند. معمولاً هم این زحمت را به خودشان نمی‌دهند که از شما بخواهند بلندتر صحبت کنید یا حرف خود را تکرار کنید.
    بنابراین سعی کنید حجم صدای خود را بسته به موقعیت‌های مختلف تنظیم کنید. در موقعیت‌های گروهی بلندتر صحبت کنید و در گفتگوهای دو نفره صدای خود را آهسته‌تر کنید. همیشه صدایتان را در حدی نگه دارید که به آسانی قابل شنیدن باشد.
    استفاده‌ی عاقلانه از صدا به شما کمک می‌کند بر نکات مهم موجود در سخنانتان، تاکید بیشتری داشته باشید. بالا بردن صدایتان به هنگام بیان نکته‌ای مهم موجب می‌شود توجه افراد به شما معطوف شود و نیز گاهی به نرمی سخن گفتن موجب جلب توجه شنوندگان می‌شود. در هر صورت تغییر صدایتان از حالت طبیعی موجب می‌شود شنوندگان به صحبت‌های شما توجه بیشتری کنند – شیوه‌ای موثر و قاطعانه برای ترغیب ارفاد به گوش دادن.
  • با آهنگ صدایتان بازی کنید. آهنگ صدا با زیر و بم بودن آن در ارتباط است. در صوریت که صدایتان زیر باشد، جیغ‌مانند به نظر می‌رسد و کسی تمایل به شنیدن آن ندارد. معمولاً افراد با لحن یکنواختی صحبت می‌کنند که موجب می‌شود صحبت‌شان کسالت‌بار به نظر برسد. چه کسی دوست دارد به سخنان کسالت‌بار دیگران کوش بدهد؟ کلیدِ قاطعانه سخن گفتن در تنوع است – همانند تغییر کلید در موسیقی. در این صورت صدایتان خوشایند و دلنشین می‌شود و انرژی خاصی در پیامتان منتقل می‌شود.
    همان‌طور که در مورد حجم صدا گفته شد، در این مورد نیز زمانی که به نکته‌ی مهمی اشاره می‌کنید بهتر است آهنگ صدایتان دارای تنوع باشد. با به کار بردن سطوح بالاتر یا پایین‌تری از هیجان به هنگام مطرح کردن یک نکته، می‌توانید توجه شنوندگان را به آن جلب کنید. اگر هنگام صحبت کردن بدانید که چه زمانی به نکته‌ی مهمی می‌رسید و سعی کنید لحن و آهنگ صدایتان را متناسب با آن تنظیم کنید، در نظر شنوندگان مطمئن و قاطع جلوه می‌کنید_ وجه مشخصه‌ی صحبت کردن قاطعانه که موجب جذب شنوندگان می‌شود. بنابراین، بهتر است بدانید نکات مهم موجود در صحبت‌تان کدامند تا بتوانید با استفاده‌ی موثر از صدایتان، اهمیت آن موارد دا انتقال دهید.
این مطلب رو هم از دست ندید:
  چند نکته اساسی برای رفتار تلفنی

در لحن صدایتان صداقت داشته باشید. تُن صدای شما دربردارنده‌ی لحن و آهنگ آن است. تن صدایتان، احساس موجود در پیام‌تان را منتقل می‌کند و در نتیجه نقش مهمی در معنای پیام‌تان و دریافت آن معنا توسط دیگران دارد. تن صدایتان باید احساس اهمیت در پیام‌تان را انتقال دهد.
همچنین باید سعی کنید تن صدایتان، صداقت را منتقل کند. زمانی که صادق باشید، پیام‌تان بهتر دریافت می‌شود. مسلماً صداقت بستگی به کلماتی دارد که به کار می‌برید، اما تن صدایتان تاثیر بیشتری در آن دارد. درواقع تن صدای صداقت‌آمیز به سادگی چنین پیامی را انتقال می‌دهد: «ایم صادقانه همان چیزی است که قصد د ارم بیان کنم و با احترام آن را به شما ارائه می‌کنم.»
هنگامی که تن صدایتان چنین پیامی را منتقل می‌کند، شما همه چیز را در کنترل دارید و زمانی که امور را در کنترل دایرد، می‌توانید در تعاملات خود تاثیر مثبتی بر جای بگذارید و در نتیجه می‌توانید پیام خود را قاطعانه و آنچنان که می‌خواهید دیگران آن را دریافت کنند، منتقل کنید_ این حالت موفقیت‌آمیزترین شیوه‌ی صحبت کردن است.
بخشی از کتاب ارتباط موثر-دامیز

مدیران ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.