اهرم سازی چیست؟

اهرم سازی چیست؟

به زبان ساده « اهرم سازی » عبارت است از بیشترین استفاده از کمترین دارایی. فردی که پول خود را در بانک پس انداز می کند هیچگونه اهرم سازی» انجام نمی دهد. این پول که در بانک قرار داده میشود، پول خود آن شخص است. یک دلار به صورت پس انداز در بانک نسبت اهرم سازی یک به یک دارد. شخص پس انداز کننده، تمام پول خود را برای پس انداز صرف کرده است.

مثال :

برای سرمایه گذاری من در آپارتمان ۳۰۰ واحدی، بانکدارم ۸۰ درصد از ۱۷ میلیون دلار در سرمایه گذاری مسکن را متقبل شده است. با استفاده از پول بانکدارم نسبت اهرم سازی من یک به چهار است. یعنی برای هر یک دلاری که من در این معامله سرمایه گذاری می کنم بانک ۴ دلار به من وام می دهد.

به این ترتیب چرا کارشناسان مالی در تلویزیون می گویند که مسکن بخش بسیار مخاطره آمیزی است؟ یکبار دیگر پاسخ این پرسش «کنترل» است. اگر سرمایه گذار از هوش مالی لازم برای کنترل سرمایه گذاری برخوردار نباشد، در آن صورت استفاده از روش اهرم سازی بسیار مخاطره آمیز می شود. از آنجا که اکثر کارشناسان مالی مردم را به سوی سرمایه گذاری هایی سوق می دهند که هیچ کنترلی بر روی آنها ندارند، بهتر است که مردم از روش اهرم سازی استفاده نکنند. استفاده از روش اهرم سازی برای سرمایه گذاری در حوزه ای که هیچ کنترلی بر روی آن ندارید مانند خرید ماشینی بدون فرمان و فشار آوردن بر پدال گاز و حرکت با آن است.

اغلب افرادی که با سقوط بخش مسکن متحمل ضرر و زیان شده اند، افرادی هستند که بر روی تداوم روند صعودی بخش مسکن و افزایش ارزش خانه هایشان حساب باز کرده بودند. بسیاری از مردم در مقابل ارزش با تورم مواجه شده خانه هایشان، پول قرض کردند. اکنون ارزش خانه های آنها ممکن است بسیار کمتر از مبلغ بدهی آنها باشد. این گونه افراد هیچ کنترلی بر این سرمایه گذاری خود ندارند و در خدمت بازار هستند.

این مطلب رو هم از دست ندید:
  تاکتیک (رهیافت ) چیست ؟

بسیاری از صاحبخانه ها که همچنان می توانند اقساط وام مسکن خود را بپردازند، احساس خوبی ندارند زیرا ارزش خانه های آنها به شدت سقوط کرده است. آنها شاهد از بین رفتن ارزش خانه هایشان هستند. هنگامی که قیمت مسکن پائین می آید بسیاری از صاحبخانه ها احساس می کنند که متضرر شده اند. گاهی اوقات به این موضوع با عنوان «اثر ثروت » یاد می شود. با توجه به تورم که در واقع افزایش ارزش دارایی ها نبوده و کاهش قدرت خرید دلار است، بسیاری از مردم با افزایش ارزش خانه هایشان احساس می کنند که ثروتمندتر شده اند. وقتی چنین احساسی به آنها دست می دهد آنها پول بیشتری قرض می کنند و پول بیشتری را هزینه می کنند. این امر نتیجه مستقیم نظام سرمایه داری جدید است، که نوعی توسعه اقتصادی بر اساس کاهش ارزش دلار و افزایش بدهیها است.

ارزش دارایی من بر مبنای ارزش خالص نیست

أثر ثروت» ریشه در توهمی دارد که نسبت به ارزش خالص وجود دارد. ارزش خالص، ارزش دارایی های شما پس از کاستن بدهی هایتان است. وقتی ارزش یک خانه افزایش پیدا می کند، اغلب مردم فکر می کنند که ارزش خالص دارایی هایشان بالا رفته است. آن دسته از شما که کتاب های دیگر مرا خوانده اید ممکن است بدانید که «ارزش خالص دارایی»

به عقیده من به ۳ دلیل بی ارزش است:

  • ارزش خالص اغلب تخمینی بر اساس عقاید است و نه بر اساس واقعیات، ارزش یک خانه تنها یک تخمین است. تا زمانی که خانه به فروش ترسد قیمت حقیقی آنرا نمی دانید. از این رو بسیاری از مردم ارزش تخمین زده شده خانه خود را بیش از حد دچار تورم می کنند. تنها زمانی که خانه خود را می فروشند متوجه قیمت واقعی و ارزش واقعی آن می شوند. متأسفانه بسیاری از مردم ممکن است متناسب با ارزش تصور شده برای خانه شان، پول قرض کرده باشند و بدهی آنها بیش از قیمت فروش خانه شان باشد.
  • ارزش خالص غالبا بر اساس دارایی هایی است که ارزشی نزولی دارند. هنگامی که تقاضانامه کارت اعتباری را پر می کنم، این امکان برایم فراهم می شود تا اغلب دارایی های خود را در ستون دارایی ها قرار دهم. این شرایط فراهم می شود تا کت و شلوارها، پیراهن ها، کراوات ها و کفش هایی که می پوشم را همچون اتومبیلم در ستون دارایی ها قرار دهم. ما همه می دانیم که یک پیراهن استفاده شده ارزش بسیار کمتری دارد و همچنین اتومبیل دست دوم ارزش به مراتب کمتری نسبت به یک اتومبیل نو دارد.
  • بالا رفتن ارزش خالص اغلب به دلیل سقوط ارزش دلار صورت می گیرد. بخشی از ارزش افزایش یافته یک خانه به دلیل کاهش ارزش دلار است. به عبارت دیگر، ارزش خانه افزایش نمی یابد. تنها باید برای خرید خانه مورد نظر دلار بیشتری پرداخت شود زیرا دولت و بانک های مرکزی همچنان به تزریق پول ناسالم به سیستم مالی ادامه می دهند تا اقتصاد را شناور نگه داشته و این توهم خوشایند «شکوفایی» را زنده نگه دارند.
این مطلب رو هم از دست ندید:
  عوامل شکست ۴ گانه در کسب و کار کدامند؟

 

مدیران ایران

 

۹ اردیبهشت ۱۳۹۷

۰ پاسخ به "اهرم سازی چیست؟"

ارسال یک پیغام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

© کلیه حقوق برای «مدیران ایران» محفوظ است.
X