خیلی از آدمها فکر میکنند که ایجاد انگیزه چیزی شبیه معماست. نه، اینطور نیست. عده ای هم فکر میکنند که ایجاد انگیزه کار خیلی ساده مثل دادن چیزهای ملموس است که طرف دوست دارد، مثل پول یا کارت هدیه. این نظر هم دیگر بیش از حد ساده‌ست. تحقیق در مورد انگیزه به وضوح نشان میدهد که بهترین گزینه برای ایجاد انگیزه، دادن پول یا چیزهای قابل لمس مثل آن نیست. میخواهید باور کنید یا نه، بعضی وقتها دادن اینجور چیزها ممکن است بیشتر شبیه رشوه باشد تا تشکر. چیزی که تیم شما نیاز دارد به هیچ عنوان خرج بر نمیدارد. کلید ایجاد انگیزه نیاز به بودجه‌ی خاصی ندارد چون انگیزه بیشتر به رفتار و درک شما از رابطه‌ با آنها مربوط است و نه چیزهایی که به آنها میدهید.

فایل صوتی این مقاله را همین جا بشنوید!

حجم این فایل صوتی  ۳MB ودر حدود  ۵ دقیقه می باشد.

میخواهم ۴ نکته کاربردی و مفید از رفتارهایی که میتواند برای اعضای تیم‌ شما ایجاد انگیزه کند را بگویم:

اول اینکه، مطمئن شوید که بطور کاملا واضح، میدانید که چه انتظاری از آنها دارید. این یکی از قوانین مورد علاقه‌ی من برای ایجاد انگیزه‌ست. همیشه سعی کنید ابهام را کاهش دهید. هنگام برقراری ارتباط با بقیه، تلاش کنید که همه چیز واضح باشد، نه مبهم. اینکار را با تکرار کردن حرفتان انجام دهید و از آنها بخواهید که آنها هم برای شما تکرار کنند و زمانی را در نظر بگیرید که اگر لازم بود از شما سئوال بپرسند. وقتی که میخواهند سر کارشان بروند، اگر دقیقا ندانند که چه انتظاری از آنها دارید، ناامید میشوند و انگیزه خودشان را از دست میدهند.

این مطلب رو هم از دست ندید:
  حفظ مجریان برتر با استعداد

دوم اینکه، همیشه آن کاری را که میگویید میکنید را انجام دهید. برای ایجاد انگیزه، باید به شما اعتماد کنند و هیچ چیزی نمیتواند به اندازه‌ی عمل کردن به حرفهایتان اعتماد بقیه را جلب کند. وقتی اعضای تیم‌ شما ببینند که شما همیشه حرفی که زده اید را عمل کرده اید، آنها هم برای انجام وظایفشان احساس تعهد بیشتری میکنند.

سوم اینکه، مطمئن شوید که کارمندها هم اجازه‌ی صحبت کردن دارند. نظر پرسنل واقعی‌ترین ورودی برای تصمیم گیری است. وقتی اعضای تیم شما باور داشته باشند که شریک شما هستند، انگیزه خود به خود بوجود می آید. اگر این حس را داشته باشند که فقط قرار است کارهایی که به آنها دیکته میشود را انجام بدهند، انگیزه هم از بین میرود.

این را هم بگویم که میدانم هر روزه یک زمان محدودی برای همکاری کامل با اعضای تیم وجود دارد. اما برای گرفتن تصمیمات مهم، وقت بگذارید و با آنها طوری صحبت کنید که معلوم باشد مشغول مشورت با آنها هستید . وقتی حس کنند که صادقانه به حرفهایشان گوش داده میشود، احساس انگیزه میکنند و با اطمینان بیشتر از تصمیمتان حمایت میکنند.

و چهارم اینکه، آنها را به شکل آدم ببینید، نه نیروی انسانی. به هر کدام از اعضای تیم به شکل یک انسان نگاه کنید، با علایق و استعدادهای خاص خودش. اگر بتوانیند موقع حرف زدن با آنها به علاقه مندیهایشان اشاره کنید و حتی مثلا اسم اعضای خانواده‌ آنها را بکار ببرید، حتما متوجه میشوند و در نتیجه، این حس در آنها بوجود می آید که بعنوان عضوی از تیم، از اهمیت خاصی برخوردارند و همین باعث ایجاد انگیزه در آنها می شود. انگیزه یک معما نیست. باید فراتر از پول به انگیزه نگاه کنید و این توصیه‌هایی که گفته شد را به کار ببندید. آنوقت متوجه میشوید که برای ایجاد انگیزه اصلا لازم نیست چیزی به کسی بدهید. فقط لازم است تک تکشان و عناصر مهم و اصلی یک رابطه‌ را بشناسید و بفهمید.

این مطلب رو هم از دست ندید:
  مدیریت نیروهای کار که تفاوت نسل دارند + دانلود فیلم و فایل صوتی مقاله

نکته های طلایی مدیریت

منبع : مدیران ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.