اینترنت اشیاء چیست ؟

اینترنت اشیا  iot چیست ؟

🔘 شاید تا کنون واژه‌ی “اینترنت اشیا، Iot آی اُ تی” را شنیده باشید، واژه‌ی گیرایی است، ولی “اینترنت اشیا” چیست؟

Iot

“آی اُ تی”  ( Iot )    = فرگشتِ تلفن همراه؛ خانه(ابزار و سامانه‌های خانه)؛ و دستگاه‌های کاربردی‌ای که به اینترنت وصل شده‌اند؛ و یکپارچه‌سازی گسترده‌تر امکانات کامپیوتری و تجزیه‌و‌تحلیل داده‌های به‌ دست‌آمده، برای بیرون‌کشیدن اطلاعات معنی‌ داراست.

◾️میلیاردها و به زودی صدها میلیارد دستگاه به اینترنت وصل خواهند شد. زمانی که همه‌ی این دستگاه‌ها با اینترنت باهم مرتبط باشند، می‌توانند به یک سامانه‌ی هوشمند برآمده از همه‌ی سامانه‌ها تبدیل شوند. و زمانی که این دستگاه‌ها و سامانه‌ های هوشمند،داده‌ها را در کِلَود (فضایی که در آن حافظه، پردازش و سرویس‌های کامپیوتری به اشتراک گذاشته میشود)به اشتراک بگذارند، می‌توانند کسب‌وکار، زندگی و جهان ما را در زمینه‌های بیشماری دگرگون سازند.

◾️پزشکی را بهبود دهند، فرآورده‌ها را پرشتاب‌تر و با هزینه کمتر بسازند، خریدکردن را برای ما دلچسب کنند، و یا تولید‌و‌مصرف انرژی را بهینه کنند. یک دستگاه هوشمند مانند یک دوربین ترافیکی هوشمند را تصور کنید. این دوربین می‌تواند گره و گرفتگی ترافیک، حادثه‌ها و آب‌و‌هوای راه‌ها را پایش‌کند و آنها را به درگاهی بفرستد که آن را با داده‌های دوربین‌های دیگر یک‌کاسه کرده، و یک سامانه‌ی هوشمند رفت‌وآمد شهری بسازد.

◾️اکنون فرض‌کنید که سامانه‌ی هوشمند رفت‌و آمد شهری به دیگر سامانه‌های جابجایی در شهر که از دستگاه‌های هوشمندشان داده می‌گیرند، وصل‌باشد، و سامانه‌ی داده‌‌های بزرگتری را باهم بسازند.

Iot

◾️ امکانات بسیار فراوانی ازپایش وبررسی داده‌ های همه‌ی سامانه‌ها در دسترس خواهدبود. برای نمونه، اگر سامانه‌ی هوشمند بتواند رفت‌وآمدانبوه مردم پس از یک رویداد را پایش‌کند می‌تواند این داده را به سامانه‌ی جابجابی شهری که پیامدهای آن رویداد بر دیگر سامانه‌ها را بررسی‌می‌کند، بفرستد تا اگر رویدادِ شناسایی‌شده در نزدیکیِ فرودگاه و یا آموزشگاهی باشد، سامانه‌های آنها را آگاه بسازد تا بتوانند برنامه‌های پرواز و یا کاری آموزشگاه را هماهنگ‌کنند.همچنین می‌توان با بررسی داده‌ها و مشخص‌کردنِ راه‌های بهینه در آن ناحیه،دستورهایی برای تابلوهای دیجیتال راهنمایی این راه‌ها فرستاد، تا رانندگانی که در نزدیکی آن رویدادند را آگاه ساخت. این تنها یک نمونه از دستاوردهای نهفته در این فنآوری است که با اشتراک‌گذاری یافته‌های سامانه‌های هوشمند با یکدیگر، و ساخت سامانه‌ی بزرگتر ازسامانه‌های کوچکتر، به دست می‌آید.

این مطلب رو هم از دست ندید:
  علائم سیستم اطلاع رسانی در صادرات و بازاریابی

 

مقاله سواد رسانه ای را نیز مطالعه فرمایید

۱ پاسخ به "اینترنت اشیاء چیست ؟"

  1. درستش “اینرتنت چیز ها” هست که به غلط به اینترنت اشیاء بیان میشه .

    The Internet of things (IoT) is the network of physical devices, vehicles, and other items embedded with electronics, software, sensors, actuators, and network connectivity which enable these objects to collect and exchange data.

    که اگر اینترنت شیا بود بهش میگفتن Internet of object و همچین چیزی هم وجود نداره

ارسال یک پیغام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

© کلیه حقوق برای «مدیران ایران» محفوظ است.
X