بازار سرمایه طی دهه های اخیر درآمد های نفتی کشور از مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر رشد تولید ناخالص داخلی کشور بوده و پیش بینی می شود این اثرگذاری ادامه دار باشد. بنابراین ادامه روند کنونی قیمت های جهانی نفت در محدوده ۳۰ دلار می تواند دلالت بر این موضوع داشته باشد که درامد های سال آینده دولت با محدودیت و کاهش روبه رو خواهد بود.

از این جهت واردات در سال آینده تحت تاثیر این موضوع قرار خواهد گرفت  ومنابع مالی تامین انواع واردات دستخوش محدودیت خواهد شد و از همین رو دولت در سال آتی نظارت و محدودیت هایی را بر واردات  اعمال خواهد کرد.

این در حالی است که پیش بینی هایی مبنی بر افزایش قیمت نفت در اواخر سال شمسی آتی یا ابتدای سال میلادی ۲۰۱۷ در کانال ۴۰ تا ۴۷ دلار وجود دارد. اما حتی اگر این افزایش قیمتی نیز اتفاق افتد تفاوت زیادی با آنچه در سال های قبل در کانال قیمتی ۱۰۰ دلار بوده، وجود دارد و همچنان الزام مدیریت واردات را برای سال ۱۳۹۵ توسط دولت نشان می دهد. بنابراین توجه به افزایش تولید داخلی و استفاده از ظرفیت های بخش تولید مورد تاکید قرارگرفته و می تواند سبب رشد تولید ناخالص داخلی در سال آتی شود.

نقشه مسیر رشد

در این مسیر بهبود کیفیت تولیدات داخلی هرچند طی یک سال اخیر قابل اجرایی شدن نیست  ولی می تواند پایه حرکت در مسیر تمرکز بر تولید و صادرات غیر نفتی و تغییر  و بهبود شرایط تکنولوژیک بوده و زمینه تعامل برای جذب سرمایه گذاران خارجی و تشکیل اتحادهای استراتژیک اقتصادی و صنعتی را شکل می دهد. دراین راستا مسلما همه صنایع در کشور قابل توسعه و بهبود تکنولوژیک همه جانبه نخواهند بود وباید بین صنایع کشور برای توسعه انتخاب صورت گیرد.

این مطلب رو هم از دست ندید:
  تکنیک های فروش در بازاریابی - ۵

اثرات مثبت کاهش تورم

نرخ تورم از جمله شاخص های کلان دیگر اقتصادی است که نه تنها بر شرایط رشد اقتصادی بلکه بر وضعیت بازار سرمایه موثر خواهد بود. دریک بررسی سریع از روند تغییرات تورم در کشور از ابتدای سال تا پایان دی ماه کمتر از ۶ درصد بوده و نرخ تورم نقطه به نقطه نیز به کمتر از ۱۰ درصد رسیده است. امار بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نشان می دهد نه تنها نرخ تورم در تیر و مرداد سال جاری منفی بوده است بلکه پیش بینی آن برای سال آینده نرخ تک رقمی خواهد بود.

این امر سبب می شود از یک سو سود آوری شرکت ها را تحت تاثیر قرار دهد و از طرف دیگر به دلیل کاهش حاشیه سود صنایع شرکت ها به دنبال رشد تولید و فروش برای جبران افت حاشیه سود از محل کاهش تورم باشند.

رابطه نرخ سود با رونق بورس

براساس آنچه از روند اقتصاد کشور بیان شد دریک جمع بندی ساده می توان گفت: در یال آتی نرخ تورم تک رقمی خواهد شد، نرخ بهره بانکی کاهش خواهد یافت، سود سازی تورمی به شدت کاهش خواهد یافت ، نرخ تامین مالی برای سرمایه در گردش و پروژه های توسعه ای بنگاهها از طریق بانک ها و بازار سرمایه کشور کاهش می یابد و رفع تحریم ها و اجرایی شدن برجام و اعتماد سازی متقابل و افزایش همکاری های مشترک باسرمایه گذاران  بین المللی زمینه ساز بستر رشد سرما یه گذاری و تشکیل اتحادهای صنعتی و مشترک در سال آتی خواهد شد.

این مطلب رو هم از دست ندید:
  چرا ایران کره‌جنوبی نمی‌شود؟

وضعیت نامطمئن اقتصاد و بازارهای مالی بین المللی سبب وجود منابع مالی مازاد شده است که این امر امکان و پتانسیل جذب سرمایه های خارجی را به کشور به عنوان یک کشور با شرایط اقتصاد نوظهور افزایش می دهد.

منبع: به نقل از هفته نامه تجارت فردا شماره ۱۷۰ – www.ModirIran.ir

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.