برآورد نرخ ارز براى چهار سال آینده

برآورد نرخ ارز

پیش بینى مى شود که اقتصاد ایران در سال ٩۶ بخشى از نرخ رشد خود در سال ٩۵ را از دست بدهد و به حدود ۴/۵ درصد برسد .
روى این مساله تقریبا اجماع وجود دارد و باز پیش بینى مى شود که در سال ٩٧ نیز نرخ رشد اقتصادى کاهش یابد و به حدود ٢/۵ تا ٣ درصد برسد.
بعد از سال ٩٧ ، پیش بینى مى شود که نرخ رشد اقتصادى به طور ملایم بالاتر رود و به چهار در صد در سالهاى ٩٨ و ٩٩ برسد.

اگر این نرخ هاى رشد محتمل باشد ما به طور میانگین در دولت دوازدهم چهار درصد سالانه نرخ رشد خواهیم داشت که البته با مفروضات خاصى این نرخ رشد محاسبه شده است .
اگر فرض را بر تحقق این نرخ هاى رشد بگذاریم ، در آن صورت تکیه گاه قابل قبولى براى قدرت ریال به دست مى آید. این البته از یک زاویه است . براى اینکه ببینیم قدرت پول ملى در سطح بین المللى ، که با اندازه گیرى ریال با ارزهاى معتبر بین المللى سنجش مى شود ، چقدر تغییر خواهد داشت ، لازم است برآوردى هم روى تورم جهانى و تورم خرده فروشى اقتصاد ایران داشته باشیم تا در مجموع به یک برآورد کلى از قدرت پول ملى برسیم .

همه این محاسبات با در نظر گرفتن موانعى که در اقتصاد ایران هست و این موانع بسیار بنیادى هم هستند، به نظر میرسد در چهار سال ریاست جمهورى آقاى روحانى کاهش یابد.

میزان این کاهش را به سختى میتوان با عدد و رقم مشخص کرد ، ولى اگر اتفاق سیاسى خاصى رخ ندهد و شرایط سیاسى داخلى ، منطقه اى و جهانى تغییرات قابل توجهى نداشته باشد ، نرخ برابرى پول ملى در مقابل دلار امریکا حدود ۶٠٠٠ تومان برآورد مى شود. اگر شما تفاوت نرخ تورم برآوردى نظام بین الملل و تورم داخلى ایران را در نرخ پایانى امسال ( که فرضا ۴۵٠٠ تومان در نظر گرفته مى شود ) اعمال کنید به همین عدد مى رسید.

این مطلب رو هم از دست ندید:
  گره خوردن برجام به سفره مردم

یعنى این محاسبات را من خیلى محتاطانه انجام داده ام و اگر هر اتفاق پیش بینى نشده و اثر گذار بر نرخ ارز را هم وارد این محاسبه کنیم ، نرخ ارز بسیار بیشتر از این مبلغ خواهد شد. آیا این پدیده بد است ؟

طبیعى است که با توجه به نرخ تورم مثلا ١۵ درصد این افزایش نرخ ارز و کاهش بهاى ریال در سطح بین المللى بسیار طبیعى هم هست و با عبارت دیگر نرخ ارز به مقدار واقعى خودش نزدیک مى شود.

فقط توجه کنید که مبلغ اعلام شده براى سال چهارم ریاست جمهورى دوازدهم است نه نرخ میانگین چهار ساله . اگر غیر از این باشد و در این چهار سال بخواهیم پول ملى را قوى نگه داریم یک مانع جدى براى توسعه و رشد پایدار کشور گذاشته ایم .

برگرفته از مصاحبه دکتر مرتضى ایمانى راد با هفته نامه تجارت فردا – شماره ٢٣٠

شنبه – هفتم مرداد ٩۶

۱۴ بهمن ۱۳۹۶

۱ پاسخ به "برآورد نرخ ارز براى چهار سال آینده"

  1. جالبه که با وجود پیش بینی افزایش قیمت نفت به حدود ۵۵ دلار باز هم پیش بینی نرخ رشد کمتری صورت گرفته. این یعنی باز هم شاهد بیکاری بیشتری خواهیم بود؟

ارسال یک پیغام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

© کلیه حقوق برای «مدیران ایران» محفوظ است.
X