به دست آوردن شغل ، از دست دادن شغل

تحول نیروی کار در دوران اتوماسیون

موسسه مکنزی در گزارشی با عنوان «به دست آوردن شغل، از دست دادن شغل: تحول نیروی کار در دوران اتوماسیون» که در دسامبر ۲۰۱۷ به انتشار آن دست زده است، به بررسی مشاغلی می‌پردازد که تا سال ۲۰۳۰ می‌توانند به صورت اتوماتیک انجام شوند و یا به واسطه اتوماسیون ایجاد می‌شوند. فن‌آوری‌های اتوماسیون یا خودکارسازی از جمله هوش مصنوعی و رباتیک، مزایای چشمگیری برای کسب‌وکارها، اقتصاد، افزایش بهره‌وری و رشد اقتصادی فراهم می‌آورد.

اما میزان و گستره جایگزینی فن‌آوری‌ها با کارگران به سرعت توسعه و انطباق، رشد اقتصادی و افزایش تقاضا برای کار بستگی دارد.

نیروی کار
بر اساس این گزارش «در حالی که حدود نیمی از فعالیت‌های کاری در سطح جهان، پتانسیل فنی اتوماتیک‌شدن را از طریق انطباق با فن‌آوری‌های کنونی دارا هستند، نسبت مشاغلی که تا سال ۲۰۳۰ واقعاً جایگزین می‌شوند، پایینتر است. دلیل این مسأله را باید در عوامل فنی، اقتصادی و اجتماعی جستجو کرد که بر انطباق تاثیر گذار هستند». بر اساس سناریوهای مختلف این مطالعه «در ۴۶ کشور مورد بررسی، بین تقریباً صفر و یک‌سوم فعالیت‌های کاری تا سال ۲۰۳۰ می‌توانند جایگزین شوند». این نسبت در کشورهای مختلف متفاوت است، چه آنکه اقتصادهای پیشرفته بیشتر درگیر اتوماسیون هستند.

حتی با اتوماسیون نیز تقاضا برای کار و کارگر می‌تواند با افزایش رشد اقتصادی بیشتر شود. افزایش درآمد و همچنین مصرف به‌ویژه در کشورهای در حال توسعه، افزایش مراقبت‌های بهداشتی برای جوامع سالخورده، سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها و بخش انرژی، و سایر روندها موجب گسترش تقاضا برای نیروی کار می‌شود که می‌تواند جایگزینیِ کارگران را جبران کند.

این مطلب رو هم از دست ندید:
  ۲۰ شغلِ آینده

همچنین سرمایه‌گذاری‌های بیشتر در زیرساخت‌ها و ساخت‌وساز در برخی اقتصادهای پیشرفته باعث کاهش خطر کمبود شغل می‌شود.
نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که «تا سال ۲۰۳۰، ۷۵ تا ۳۷۵ میلیون کارگر (۳ تا ۱۴ درصد نیروی کار جهان) باید دسته‌بندی شغلی خود را تغییر دهند. علاوه بر این، تمامی کارگران به انطباق نیاز دارند چراکه فن‌آوری‌های مربوط به کار آنها مداوماً در حال پیشرفت و تکامل بیشتر است. این انطباق می‌تواند نیاز به تحصیلات بالاتر یا کسب مهارت‌های اجتماعی، احساسی، خلاقیت و سایر مهارت‌ها باشد». نیروی کار

در عین حال دو قطبی شدن توزیع درآمد می‌تواند در ایالات متحده و سایر اقتصادهای پیشرفته تدوام پیدا کند و درعین حال ممکن است تقاضا برای اشتغال با دستمزد بالا نیز بیشتر شود اما دستمزهای متوسط کاهش پیدا کند.

در چین و سایر اقتصادهای در حال ظهور، مشاغل با دستمزد متوسط مانند کارهای خدماتی و ساختمانی احتمالاً موجب بیشترین رشد در مشاغل شده و طبقه متوسط را به طرز قابل‌توجهی افزایش خواهند دارد.

برای دستیابی به نتایج مطلوب، «سیاست‌گذاران و دست‌اندرکاران باید مزایا و منافع اتوماسیون را در نظر بگیرند و در عین حال به جانشینی کارگران به‌واسطه پیشرفت و گسترش فن‌آوری‌ها نیز توجه کنند. علاوه بر این، انطباق و سازگاری در میان کارگران اهمیتی حیاتی دارد. اصصلاح نظام‌های آموزشی برای کسب مهارت در دانش‌آموزان نیز تاثیری تعیین کننده دارد. اگر نظام آموزشی در اولویت قرار نگیرد و اصلاحات لازم در آن در راستای خلاقیت، کارآفرینی، مهارت‌آموزی و آشنایی با فن‌آوری‌های روز صورت نپذیرد، دستیابی به رشد اقتصادی پایدار ممکن نیست».

دانلود
برای دانلود فایل  کامل این مطلب  اینجا  کلیک کنید.

برگرفته از سایت مک کینزی . ترجمه مدیران ایران

۰ پاسخ به "به دست آوردن شغل ، از دست دادن شغل"

ارسال یک پیغام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

© کلیه حقوق برای «مدیران ایران» محفوظ است.
X