توصیه هایی برای شفاف بودن در مذاکره

گفتن یک جمله خوش فرم همیشه به کمی کار هنری نیاز دارد . برای شفاف بودن لزومی ندارد هنرمند باشید.سلیس و خوش سبک بودن جمله خوب است.اما وضوح ضرورت جمله است. بخشی از زیبایی یک جمله واضح دقت در زدن به هدف است.یعنی اینکه چقدر دقیق مفهوم مورد نظر شمارار انتقال می دهد.

مذاکره
مذاکره

اگر در محل کار افرادی را مسئول انجام کاری می کنید اولین وظیفه تان این است که به وضوح به آن ها بگویید چه کاری را باید انجام دهند. گفتنش راحتتر از عمل به آن است.به نتیجه رسیدن در محل کار عطیه روحانی نیست بلکه ناشی از شفافیت شما در گفتارتان است . در اینجا چند توصیه برای رسیدن به حداکثر وضوح کلام آورده شده است:

 1. اوضاع مناسب را مهیا کنید.
  مطمئن شوید مکان و زمان برای تمرکز و توجه مناسب باشد . هنگام صحبت به صدای خودتان گوش دهید. مدیر گرفتار ممکن است از روی بی توجهی بگوید: این کار ساده است و نیازی به فکر کردن ندارد.
 2. تصویر کلی را نشان دهید.
  اهداف کلی را توضیح دهید.آدم ها نیاز دارند بدانند نقششان در کل کار چیست تا احساس کنند جایگاهشان در اهداف رفیع تر کدام است.
 3. مراحل کار را توضیح دهید.
  در امر مناظره این نکته اصلی است . گاهی این مراحل از قبل در دستوالعمل یا راهنمای کار نوشته شده است . با این همه لازم است هرچند مختصر این مراحل را مرور کنید تا مطمئن شوید این کارمند با آنها آشنا است.
 4. منابع قابل دسترس را ذکر کنید
  درصورتی که منابع دیگری وجود دارند آنها را معرفی کنید. ممکن است این منابع افرادی باشند که قبلا کار یا بخش هایی از آن را انجام داده اند.
 5. از سوال استقبال کنید.
  حتی اگر احساس می کنید فرصت پاسخگویی به سوالات را ندارید نشان دادن توجه بیشتر ارزش صرف وقت را دارد. بهتر است موضوع را از قبل روشن کنید تا اینکه بعد ها از نتیجه ناراضی باشید.
 6. از شخص بخواهید روش کارش را برایتان خلاصه کند.
  این کار دل و جرات می خواهد. وقتی شما مسئولیت را به عهده بگیرید حالت تدافعی فرد مقابل را کم میکنید.
 7. برای پیگیری تاریخی تعیین کنید.
  تاریخ ضرب العجل به پیچیدگی و ارزش کار بستگی دارد. احتمال دارد برای تقویت هنر زیبای پیگیری به زمان و تمرین نیاز داشته باشید.
این مطلب رو هم از دست ندید:
  ایجاد انگیزه برای اعضای تیم + دانلود فایل صوتی مقاله

منبع : مدیران ایران

۰ پاسخ به "توصیه هایی برای شفاف بودن در مذاکره"

ارسال یک پیغام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

© کلیه حقوق برای «مدیران ایران» محفوظ است.
X