جزئیات وام ۵۰ میلیونی مسکن/ بهره ۱۰ درصدی وام‌های جدید

سخنگوی دولت به همراه وزیر راه و شهرسازی و رئیس کل بانک مرکزی ظهر امروز در نشست مشترک خبری خود، مصوبه دولت در خصوص تخصیص وام‌های ۳۰، ۴۰ و ۵۰ میلیون تومانی ساخت مسکن را اعلام کردند.

به گزارش «اقتصادنیوز»، محمدباقر نوبخت در ابتدای این نشست گفت: براساس مصوبه هیات دولت به مدت شش سال تا پایان برنامه ششم توسعه هر سال ۳۰۰ هزار واحد مسکونی ساخته خواهد شد تا در سال پایان برنامه ششم، مجموعاً یک میلیون و ۸۰۰ هزار دستگاه ساختمان ایجاد شود.

او گفت: دولت برای ایجاد مسکن مورد نیاز زوج‌های جوان و گروه‌های کم‌درآمد و زنان سرپرست خانوار در راستای قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن و احیا و نوسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری با سه هدف تسهیلات ارزان قیمت در اختیار اقشار متوسط به پایین قرار خواهد داد.

شاید این مطلب برای شما مفید باشد!

تاثیر مذاکرات لوزان بر بخش بخش اقتصاد ایران/از خودرو تا دلار و مسکن

نوبخت افزود: سقف تسهیلات مسکن برای کلانشهرها ۵۰ میلیون تومان، مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر، ۴۰ میلیون تومان و سایر شهرها، ۳۰ میلیون تومان خواهد بود که این تسهیلات با بهره ۱۰‌درصدی پرداخت خواهد شد.

او گفت: هدف دوم این کار، از بین بردن حاشیه‌نشینی و بالا بردن کیفیت زندگی در بافت‌های فرسوده است تا با توجه به تسهیلاتی که ارائه می‌شود وضعیت اسکان در این مناطق بهبود یابد.

نوبخت افزود: همچنین پیش‌بینی شده افرادی که اقدام به نوسازی و بازسازی منازل خود می‌کنند، در کلانشهرها ۲۰ میلیون‌ تومان، در شهرهای با جمعیت بالای ۲۰۰ هزار نفر، ۱۵ میلیون تومان و در سایر شهرها ۱۰ میلیون تومان بابت ودیعه مسکن با یارانه ۹‌درصدی داده شود تا این افراد در هنگامی که مشغول ساخت خانه خود هستند، بابت اجاره مسکن دغدغه‌ای نداشته باشند.

سخنگوی دولت با بیان اینکه ما‌به‌التفاوت سود این تسهیلات را معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی تعهد و تضمین کرده است، گفت: تضمین تسهیلات پرداخت شده از سوی متقاضیان همان اسناد ملکی آنها خواهد بود.

نوبخت گفت: با این کار ساخت و ساز در بافت‌های شهری و تاریخی رونق گرفته و باعث خروج از رکود خواهد شد.

این مطلب رو هم از دست ندید:
  تاثیر مذاکرات لوزان بربخش اقتصاد ایران/از خودرو تا دلار و مسکن

*تصرف غیرقانونی ۴۰۰ هزار هکتار زمین
معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور همچنین از شناسایی‌ ۴۰۰ هزار هکتار زمین که تا سال ۹۲ در نقاط مختلف کشور تصرف غیرقانونی شده بود خبرداد و افزود: پرونده مربوط به این تخلفات در سال ۸۸ از سوی برخی جریان‌ها مخفی شد که پرونده‌ها را دوباره فعال کرده‌ایم و به جریان انداخته‌ایم تا واحدهایی که به شکل غیرقانونی به صورت ویلا در نقاط مختلف کشور ساخته شده است، ضبط کنیم.

نوبخت همچنین گفت: براساس اعلام وزیر کشور، تاکنون ۲۳۶۰ مورد تخریب بناهایی که به صورت غیرقانونی در بستر رودخانه‌ها صورت گرفته بود، در جاده چالوس، جاجرود و رودخانه کرج انجام شده است.

*سهم ۲۵ درصدی ساختمان از تسهیلات بانکی
در ادامه این نشست رئیس کل بانک مرکزی برنامه‌های دولت برای پرداخت تسهیلات مسکن را تشریح کرد.

ولی‌الله سیف گفت: براساس بسته خروج از رکود پیش‌بینی می‌شد نظام بانکی در سال ۹۳ معادل ۲۸۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کند که تا آخر مرداد امسال ۱۱۳ هزار میلیارد از این برنامه عملی شده، به طوری که ۳۳ درصد آن در اختیار صنعت و معدن قرار گرفته است. ۶۰ درصد تسهیلات پرداختی به این بخش هم برای سرمایه در گردش واحدهای تولیدی بوده است.

او گفت: ۲۵ درصد تسهیلات نظام بانکی می‌تواند در بخش مسکن و ساختمان استفاده شود که بنا بر دلایلی حدود ۱۲.۵ درصد آن استفاده می‌شد. از این رو دولت تصمیم گرفت تا با مصوبه خود این سهم را ارتقا دهد.

سیف افزود: تصمیم امروز هیات دولت در ادامه نامه مشترکی است که بنده و وزیر راه و شهرسازی چندی پیش به جناب آقای رئیس‌جمهور نوشته‌ایم و در آن خواسته‌ایم تا برای خروج مسکن از رکود حمایت‌های ویژه‌ای انجام شده و تسهیلاتی جدا از نرخ‌های معمول نظام بانکی کشور در اختیار اقشار متوسط به پایین قرار داده شود.

او گفت: این تصمیم دولت جدای از تسهیلات مسکن ۳۵ میلیون تومانی‌ است که هم‌اکنون برای خرید مسکن پرداخت می‌شود و بیشتر به ساخت و احیای بافت‌های فرسوده و تاریخی و خانه‌‌دار‌شدن زوج‌های جوان تمرکز دارد.

این مطلب رو هم از دست ندید:
  موفقیت نه پول می‌خواهد و نه زمان

*ساخت سالانه ۳۰۰ هزار واحد مسکونی
 در ادامه نیز وزیر راه و شهرسازی این تصمیم دولت را بسیار مهم دانست و با اشاره به ساخت سالانه ۳۰۰ هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده و تاریخی گفت: حدود ۱۱میلیون نفر از جمعیت کشور در بافت‌های فرسوده و تاریخی و نزدیک به ۹ میلیون نفر هم در بافت‌های حاشیه‌ای زندگی می‌کنند. در حقیقت این تصمیم دولت ۲۰ میلیون نفر را زیر چتر حمایتی خود می‌برد و یک‌سوم جمعیت‌ کشور را پوشش خواهد داد.

او گفت: بیشتر بناهایی که به لحاظ ارزش‌های فرهنگی، تاریخی و معماری ایرانی و اسلامی وجود دارند، در بافت‌های تاریخی و فرسوده متمرکز شده‌اند که دولت قبل به خاطر سیاست‌های نادرستی که اتخاذ کرد به جای تسهیلات برای احیا و بازسازی این بافت‌ها نقاطی در خارج از شهرها را برای توسعه و ساخت و ساز مسکن انتخاب کرد که امروز همه ما مشکلات ناشی از آن را می‌بینیم.

وزیر راه و شهرسازی افزود: تراکم در این بافت‌ها به زیر ۵۰ نفر رسیده است. این در حالی است که در بافت‌های حاشیه‌ای که عمدتاً امکانات کمی دارند و کیفیت زندگی در آنها پایین است، با تراکم بالایی مردم در آن زندگی می‌کنند.

او گفت: جامعه مخاطب طرح جدید دولت برای ساخت سالانه ۳۰۰ هزار واحد مسکونی، طبقه متوسط به پایین است که یک‌سوم جمعیت شهری را شامل می‌شود و با در نظر گرفتن ۲۰۰ هزار واحد روستایی که سالانه مقاوم‌سازی می‌شوند می‌توان گفت که دولت تسهیلاتی ارائه کرده تا سالانه ۵۰۰ هزار واحد مسکونی در نقاط شهری و روستایی ساخته یا بازسازی شود.

آخوندی افزود: دولت فقط در این میان تسهیل‌گر است و همه مراحل در ساخت این یک میلیون و ۸۰۰ واحد مسکونی در بخش خصوصی است و دولت بنا ندارد که در این خصوص به زندگی خصوصی مردم ورود پیدا کند.

 

منبع اقتصاد نیوز

۲ پاسخ به "جزئیات وام ۵۰ میلیونی مسکن/ بهره ۱۰ درصدی وام‌های جدید"

 1. اینها همه وعده پوچ و تلاش مذبوحانه آقای آخوندی وزیر راه و شهرسازی برای فرار از استیضاح است.
  شما که برای اتمام مسکن مهر بودجه ندارید پروژه های جدید را چگونه آغاز می کنید؟
  حتما مثل همیشه از بودجه راه و ترابری بر می دارید و به مسکن واریز می کنید؟

  • وعده نیست که اجرایی شده است !!
   در ضمن ماجرای مسکن مهر یک چاهی بزرگ است که بدون کارشناسی و فقط بخاطر عوام فرییبی شروع شد .
   مواجهه شدن باهاش واقعا سخته .و کشور بخاطر خیلی آسیب دید.
   انقدر بدهی و بدبختی دولت قبل برای این دولت بجا گذاشته بیچاره ها سالها باید سعی کنند اشتباهات را جبران کنند .

ارسال یک پیغام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

© کلیه حقوق برای «مدیران ایران» محفوظ است.
X