جعبه‌ابزار رفع استرس

استرس که به آن «مرگ خاموش» هم می‌گویند، تقریباً به جزئی جدانشدنی از زندگی‌های امروزی تبدیل شده است. در اینجا به راهکارهایی برای رفع آن اشاره شد و در این مطلب هم یک جعبه‌ابزار برای رفع استرس می‌سازیم که وقتی دچار استرس شدیم، به کمک این جعبه‌ابزار آماده، بتوانیم راحت‌تر و سریع‌تر استرس خود را رفع کنیم.

برای ساخت جعبه‌ابزار رفع استرس، به ۴ خانه نیاز داریم:

اشخاص فعالیت‌ها
نقاط قوت موفقیت‌ها و درس‌های گذشته

 

۱ – اشخاص:

وقتی دچار استرس می‌شویم، بعضی‌ها هستند که صحبت کردن با آن‌ها، ما را آرام می‌کند. پدر، مادر، همسر، دوست نزدیک و …

نام این اشخاص را در جدول بنویسید تا دفعه بعد که دچار استرس شدید، بتوانید به این اسامی رجوع کنید و از بین آن‌ها، بر حسب حال و شرایط شما و آن‌ها، یکی را انتخاب کنید و کمی استرس خودتان را کم کنید.

این کار یک خاصیت دیگر هم دارد: شما به یاد می‌آورید که چه گنج ارزشمندی دارید. عزیزانی دارید که نگران شما هستند و هم‌صحبتی با آن‌ها باعث آرامشتان خواهد شد.

شاید این مطلب برای شما مفید باشد!

چگونه تحت فشار استرس تصمیماتی بزرگ بگیریم

 

۲ – فعالیت‌ها:

یکی از استادهایم که حدوداً ۷۰ سال سن دارند، یک‌بار بیان کردند که ۱۲ تا سرگرمی برای خودشان لیست کرده‌اند. راستش تلنگر بزرگی به منِ جوان بود! استاد ۷۰ ساله‌ام ۱۲ تا سرگرمی دارد و آن‌ها را نوشته است و من حتی درست نمی‌دانم چه کارهایی را دوست دارم در موقع فراقت یا حتی دلگیری و استرس، انجام دهم!

این مطلب رو هم از دست ندید:
  استرس کارکنان در عدم طراحی روش انجام کار

لیستی از فعالیت‌ها و سرگرمی‌هایی تهیه کنید که شما را آرام می‌کنند. مثلاً قدم زدن، شنا کردن، ساز زدن، خرید کردن، تماشای تلویزیون، کتاب خواندن، نقاشی کردن و …

وقتی دچار استرس هستیم، نمی‌توانیم به این موارد فکر کنیم، الآن وقت آن است که این لیست را تکمیل کنیم تا در موقع لزوم بتوانیم به آن رجوع کنیم.

 

 

۳ – نقاط قوت:

در شرایط بحرانی، حتی ممکن است از خودمان هم ناامید شویم و حس بدی نسبت به خودمان پیدا کنیم. الآن که حالمان خوب است، بهتر است کمی با خودمان خلوت کنیم و با مرور کارهای گذشته و شناختی که از خودمان داریم، نقاط قوت خودمان را بنویسیم. این لیست می‌تواند در مواقع بحرانی استرس، اعتمادبه‌نفس ما را بیشتر کند و به ما در عبور از بحران کمک کند.

 

 

۴ – موقعیت‌ها و درس‌های گذشته:

همه ما با موقعیت‌های سخت ِ زیادی روبرو بوده‌ایم که مجبور بوده‌ایم با مشکلات فراوانی دست‌وپنجه نرم کنیم. از هر موقعیتی هم بالاخره گذر کرده‌ایم و چیزی که مانده است، تجربیاتی گران‌قیمت است.

جالب خواهد شد اگر بعضی مشکلات بزرگ و مهم زندگی‌مان را بنویسیم و بعد راهکار و درسی که از آن مشکل گرفته‌ایم هم اضافه کنیم.

در مواقع استرس، با مراجعه به این قسمت جعبه‌ابزار، یادمان می‌آید که این اولین بار نیست که ما با مشکلی روبرو شده‌ایم. یادمان می‌آید که انسانی قوی هستیم با کوله باری از تجربه و این بار هم می‌توانیم با قدرت و تجربه‌ای که داریم، از پس این مشکل برآییم.

شاهین شاکری – مدیران ایران

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.