تصمیم گیری یکی از کلیدی ترین مهارت های مدیران موفق است . شما به عنوان یک مدیر بیشتر وقت خود را به حل مشکلات و تصمیم گیری می گذرانید.جهت یک مدیریت کارآمد لازم است فرق بین این دو روند را که از هم جدا و مشخص هستند و برخوردهای مختلفی را میطلبند تشخیص دهید.

مشکلات و تصمیم گیری ها بخش اعظمی از زندگی کاری یک مدیر را تشکیل می دهد. در واقع، همیشه یک آشفتگی درباره آنچه یک تصمیم را می سازد وجود دارد.

desision

اغلب موارد مختلف همگی باهم تحت عنوان واژه آشنای «مشکل» رخ می دهند. اما برای بهترین راه حل، شما باید مهارت های مختلفی داشته باشید. اول از همه شما لازم است فرق مهم و حساس میان یک مشکل و یک تصمیم گیری را بدانید.

جهت حل یک مشکل،شما باید به ریشه یابی علت ها با جمع آوری اطلاعات بپردازید. همچنین روند تصمیم گیری مستلزم کسب اطلاعات از افراد ذیربط می باشد.

چنانچه دلیل یک مشکل معلوم شود و یا تصمیمی اتخاذ شود، شما سپس لازم است بهترین راه تحقق و اجرای راه حل را بدانید.

تشخیص مشکلات و راه حل ها

دربرخی از موقعیت ها یک مشکل به نوعی از سو کارکرد ناشی می شود در حالیکه اتخاذ یک تصمیم هنگامی لازم است که قرار باشد میان چندین عملکرد یکی را انتخاب کنیم. تشخیص این موضوع در روند جهت تعیین واکنش مناسب ضروری است.

مدیران باید با اطلاعات زیادی سرو کار داشته باشند که با پیشرفت تکنولوژی رو به  افزایش استهر روز صبح چند دقیقه برای یادداشت مواردی که باعث نگرانی شما می شوند اختصاص دهید. مطمئن شوید که کاملا آنها را فهمیده اید و با آنها کنار می آیید. بدین طریق شما می توانید تصویر شفاف تری از اوضاع داشته باشید و کنترل آنها راحت میشود.

هنگامی که موضوعی پیش می آید که توجه شما راجلب می کند، در ابتدا باید به ارزیابی و تشخیص آن بپردازید. اولین موضوع این است که این مورد با کار شما ارتباط  پیدا می کند یا خیر. اگر ربطی به حوزه کاری شما ندارد، نیازی نیست اقدامی در ارتباط با آن انجام دهید. خودتان را محدود به مواردی کنید که به شما مربوط می شود.

مشخص کردن یک مشکل پیچیده

هنگامی که یک موقعیت نیاز به دقت بیشتری دارد و سریعا به عنوان یک مشکل قابل شناسایی نیست، شما لازم استیک سلسله مراتب منطقی تحلیل را انجام دهید تا ببینید شرایط موجود از چه نوعی می باشد.

برخی اوقات پرسش های بیشتر برای توضیح بیشتر یک نکته بینش جدیدی به دست می دهد.شما در دام توجه یک عامل و از دست دادن بقیه که به همین میزان یا حتی بیشتر مهممی باشند نخواهید افتاد.

روشن کردن مساله

برخی از مسائل به قدری ساده اند که را ه حل آنها بلادرنگ است. آیا کاغذ در چاپگر گیر کرده است؟بگذارید یک نفر کاغذ مچاله شده را در آورده و دستگاه را دوباره تنظیم کند. مسائل چالش انگیزتر آنهایی هستند که نه تنها روش معمول کار کردن را مختل می کنند بلکه پیامدهایی جدی را هم تهدید نمایند.

یک مساله فوری در واقع به این شکل مطرح می شود: که چگونه از عهده آن بر آییم؟ این کاری بزرگ و پرطول و تفضیل است و مشخص کردن علت و معلول را دشوار می سازد. تمامی مدیران روش خاص خود را برای رسیدگی به قضایا دارندو بی تردید در بعضی مواقع به موفقیت هایی هم دست می یابند.

شما باید علل مشکلات را تا ریشه های آنها دنبال کنید.تنها راهی که مسئله را روشن می سازد یافتن و رفع علت است.

انجام اقدام مناسب

تعیین یک موقعیت به ساده کردن کل تصویر کمک می کند. با یک ایده روشن درباره مسائلی که باید حل شود و تصمیماتی که باید اخذ نمائیم فرآیند حل و فصل آغاز می شود.

تعیین تصمیم

 درحالی که مشکلات با همین ماهیت خود را طور مایوس کننده ای پراکنده هستند، تصمیمات باز با همان ماهیت بسیار متمرکز هستند.شما نتیجه ای خاصمی خواهید. تعداد نامحدودی انتخاب دارید. لذا معیارها و پارامترهای را باید مقرر کنید و انتخاب نمایید. باردیگر یک تحلیل عقلی و منطقی بسیار حائز اهمیت است.

بر آمدن از عهده قضایا

اگر موضوعات زیادی داریدکه روی آنها کار کنید، ممکن است مجبور شوید به مهمترین مورد توجه کنید. معین کنید کدام گزینه ها بالاترین بازپرداخت را برحسب بهترین نتیجه در سریع ترین زمان به شما خواهد داد. توفیقات اولیه مهم هستند، چرا که پیشرفت را نشان می دهند و ترغیب کننده هستند.

قبل از شروع به کار در مورد یک موضوع ، نتیجه را تعیین کرده و تطبیق دهید.سرانجام، مهلت هایی را برای اطمینان در نظر بگیرید که کار انجام شود، برنامه ای منطقی را سازماندهی کنید.

 در دفتر یادداشت خود زمان مقرر کنیدو با دیگر افراد ذینفع برای انجام همین کار توافق کنید.

منبع: مدیران ایران_

 

یک دیدگاه

  1. برخی از مطالب سطح اینترنت واقعا حکم یه کتاب کامل رو دارند به تنهایی.
    ممنونم بابت این مقاله خوبتون
    استفاده بردم ازش.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.