تعداد دفعات حواس پرتی خود را در طول روز تخمین بزنید. حال این عدد را در ۲۵ ضرب کنید.

عدد حاصل دقایقی است که شما تمرکز خود را از دست داده اید. به گفته ی گلوریا مارک (Gloria Mark ) استاد دانشگاه کالیفرنیا که بر روی حواس پرتی دیجیتالی مطالعه می کند)، بعد از اینکه حواس شما به چیزی غیر از کار اصلی خود پرت می شود، حدودا ۲۵ (دقیقا ۲۳ دقیقه و ۱۵ ثانیه) دقیقه طول می کشد تا بتوانید مجدد تمرکز قبلی را بدست آورید.

 

حواس پرتی چقدر وقت شما را هدر می دهد

مطالعات زیادی این موضوع را اثبات کرده اند. زمانی که به علت حواس پرتی از شما هدر می رود، فقط همان زمان حواس پرتی نیست، بلکه تا حدودا نیم ساعت بعد از آن شما نمی توانید تمرکز قبلی را مجدد بدست آورید. (البته در صورتی که در این مدت حواستان با موضوع دیگری پرت نشود).

به عبارت دیگر، ۳۰ ثانیه چک کردن تلگرام، باعث می شود حدود ۲۵ دقیقه و ۳۰ ثانیه تمرکز خود را از دست بدهید.

این حواس پرتی ها هم باعث کاهش کارایی و کیفیت کار می شوند و هم آثار احساسی منفی دارند.

به گفته ی  گلوریا مارک تحقیقات نشان داده است که توجه به حواس پرتی ها نیز باعث می شود، میزان استرس فرد افزایش یابد، احساس بدی داشته باشد و کارایی او کاهش باید. وقتی توجه مغز از یک مساله به مساله ای دیگر منعطف می شود، زمان می برد تا به حالت قبل برگردد.

حواس پرتی باعث می شود جهت گیری تفکرات شما تغییر کند و مدت زمانی طول می کشد تا شما به یاد آورید به چه چیزی فکر می کردید. مساله فقط هدر رفتن زمان نیست، ممکن است بهترین تفکرات خود را نیز از دست بدهد.

این مطلب رو هم از دست ندید:
  نقشه ذهنی و کاربردهای آن – قسمت ۱

شما استثنا نیستید!

فکر می کنید که از شما استثنا هستید و این واقعیت  در مورد شما صدق نمی کند و شما می توانید چند کار را با هم انجام دهید و حواس پرتی خود را مدیریت کنید که زمان و تمرکز خود را از دست ندهید؟ اصلا اینطور نیست.

پیتر دراکر Peter Drucker

اسطوره ی علم مدیریت “پیتر دراکر” در کتاب “مدیر اثربخش” در سال ۱۹۶۷ گفته است: فقط موزارت بود که می توانست همزمان روی چند قطعه ی موسیقی کار کند، البته اینطور بنظر میرسید. اما او تنها استثناء شناخته شده است. آهنگسازان بزرگی همچون باخ، هندل، هایدن یا وردی، تا زمانی که یک قطعه موسیقی را تمام نمی کردند سراغ بعدی نمی رفتند و یا ساخت یک قطعه را کلا متوقف می کردند و قطعه ی دیگری می ساختند. بعید است که مدیری بتواند همانند موزارت باشد.

شما نمی توانید موزارت باشید و همچنین از آن زمان تا کنون دنیا تغییر کرده است. اگر می خواهید کارهای بزرگ بکنید و سطح کارایی خود را افزایش دهید، باید با برنامه ریزی وظایف و کارهای خود را با تمرکز انجام دهید.

در بخش نرم افزار و سرویس های شرکت اینتل متوجه شدند که وقت کافی برای تقکر عمیق و خلاقانه روی مسائل ندارند. بنابراین مدیران در هفته ۴ ساعت را به عنوان “زمان تفکر” اختصاص دادند. در طول این زمان تمام افراد با تمرکز به فکر کردن می پرداختند. موفقیت آمیز بودن این برنامه در همان اوایل اجرای آن مشخص شد، یکی از کارکنان توانست یک پتنت نرم افزاری ثبت کند.

این مطلب رو هم از دست ندید:
  ۱۰ قانون بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی

با برنامه ریزی برای کار و تفکر بدون حواس پرتی، با حواس پرتی مبارزه کنید و اطرافیان خود را نیز از این موضوع آگاه کنید و آنها را نیز تشویق به این کار کنید. با مبارزه با حواس پرتی خواهید توانست کارهای بزرگی انجام دهید.

منبع:  How Distractions At Work Take Up More Time Than You Think

ترجمه: مدیران ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.