فرایند خلاقیت

 • آیا شما هم دلتان می­خواهد ایده ­های جدیدی داشته باشید؟
 •  یا این­که فکر می­کنید ایده­ های جدید کاملاً تصادفی به وجود می­ آیند و باید بنشینید و منتظرشان باشید؟

اگر با دقت به فرایند تفکر خلاق توجه کنیم، می­توانیم یک تقسیم­بندی از مراحلی که باعث شکل­ گیری خلاقیت در ذهن می­شود نشان دهیم.

تمام کسانی که به نحوی ایده ­ی جدیدی داشته­اند، از این مراحل عبور کرده­اند. البته این سیر می­تواند آگاهانه یا ناآگاهانه باشد، ولی در هر حال، این مرحله­ ها پشت سر گذاشته می­شوند.

شش مرحله اول این سیر مرحله­ های اصلی خلاقیت هستند و مرحله ­ی هفتم در حقیقت همان تبدیل شدن خلاقیت به نوآوری است که به معنی اجرای ایده­ ی جدید و خلق چیزهای نو است.

خلاقیت
خلاقیت

این مراحل عبارتند از:

 1.  آماده­سازی ذهن
 2. مطالعه و بررسی
 3. تغییر و دگرگونی
 4. کمون
 5.  جرقه
 6. تایید و اثبات
 7. اجرا

 مغز و عملکرد نیم­کره­ ها

آدم­ها در خیلی از کارها با هم تفاوت دارند. حتی روش فکر کردنشان هم با هم متفاوت است. همین تفاوت­هاست که باعث می­شود رفتارهای متنوعی از آدم­های مختلف ببینید.

برای این­که بفهمید علت این تفاوت­ها چیست، اول باید ساختار مغز را بشناسید. بیش­تر مردم می­دانند که مغز دو نیم­کره­ی چپ و راست دارد. هر یک از نیم­کره­ها ساختار جداگانه­ای دارند. تحقیقات زیادی روی مغز و عملکردش انجام شده است که نشان می­دهد این نیم­کره­ها از لحاظ عملکردی با هم فرق دارند.

هر نیم­کره­ی مغز روش خاص خودش را برای تحلیل و پردازش اطلاعات دارد. نیم­کره­ی چپ مغز تفکر عمودی دارد، یعنی تفکرات ریاضی، کلامی و منطقی در این قسمت از مغز انجام می­شوند.

این مطلب رو هم از دست ندید:
  خلاقیت چیست ؟

نیم­کره­ی چپ اطلاعات را مرحله به مرحله تجزیه‌وتحلیل می­کند. نیم­کره­ی راست مغز تفکر جانبی دارد، یعنی تفکرات کلی­نگر و حسی و خلاق مربوط به این نیم­کره هستند. معمولاً اطلاعات در این قسمت یک­جا و یک‌دفعه پردازش می­شوند.

تفکر عمودی در نیم­کره­ی چپ بسیار منظم و سیستماتیک است. اطلاعات در این نیم­کره با منطق کامل پردازش می­شود، در صورتی که تفکر جانبی که در نیم­کره­ی راست انجام می­شود، بسیار نامنظم عمل می­کند. این نیم­کره معمولاً با تکیه بر تجربه­های گذشته­ی ذهنی، اطلاعات را یک­جا و ناگهانی تحلیل می­کند.

انسان­ها غالباً از دو نیم­کره­­ی مغز به یک اندازه استفاده نمی­کنند. هر کسی در حل مسائل، یا در مراحل یادگیری از قسمتی از مغز که تسلط بیشتری رویش دارد استفاده می­کند.

برای مثال، اگر مساله­ ها را با نگاه آمار و ارقام و با فرآیندی منظم و مرحله به مرحله حل می­کنید، روی نیم­کره­ی چپ مغز تسلط بیشتری دارید، ولی اگر در حل مسائل دنبال ادراک شهودی و حسی هستید ( یعنی می­خواهید یک‌دفعه جواب به ذهنتان برسد) ، روی نیم­کره­ی راست تسلط­تان بیش­تر است.

همین تفکر جانبی در نیم­کره­ی راست است که محور اصلی فرآیند خلاقیت را می­سازد. جالب است بدانید آن­هایی که با دست چپ می­نویسند معمولاً در کارهاشان خلاقانه­تر عمل می­کنند. چون از نیم­کره­ی راست مغز بیش­تر استفاده می­کنند.

حتماً می­دانید که نیم­کره­ی سمت راست کارهای سمت چپ بدن را کنترل می­کند و کنترل کارهای سمت راست بدن بر عهده­ی نیم­کره­ی چپ است.

کسانی که نیم­کره­ی راست ماهری دارند، به این موردها توجه بیش­تری دارند:

 • همیشه به راه بهتر فکر می­کنند.
 • از رسم­ها و عادت­ها بی­تفاوت نمی­گذرند.
 • خوب فکر می­کنند. عمیق فکر می­کنند.
 • بازی­های فکر می‌کنند و در نتیجه از دیدگاه­های متفاوتی به مساله نگاه می­کنند.
 • می­دانند که برای هر مساله­ای ممکن است بیش از یک جواب درست وجود داشته باشد.
 • از شکست و پیروز نشدن نمی­ترسند. شکست را سنگ بنای موقعیت خود می­دانند.
 • مهارت­های هلی­کوپتری دارند. یعنی هر پدیده­ای را یک­جا و از بالا می­بینند و بعد روی بخش خاصی از آن که نیاز به تغییر دارد متمرکز می­شوند و فرود می­آیند. برای این­که این موضوع را خوب درک کنید، دو نفر را در نظر بگیرید که یکی برای حل کردن مشکل کل قضیه را مرحله به مرحله طی می­کند تا به مشکل برسد و دیگری اول کل قضیه را یک­جا می­بیند، مشکل را پیدا می­کند و روی مشکل متمرکز می­شود. این­جا نفر دوم مهارت هلی­کوپتری دارد.
این مطلب رو هم از دست ندید:
  خلاقیت خود را توسعه دهید +دانلود فایل صوتی مقاله

گفتیم که محور اصلی فرآیند خلاقیت تفکر جانبی نیم­کره­ی راست است. مهم است که بدانید در واقع هیچ یک از بخش­های مغز به تنهایی کامل و خلاقانه عمل نمی­کنند. این دو نیم­کره به­طور طبیعی در فرآیند پردازش اطلاعات با هم، همکاری می­کنند و هماهنگی دارند. وظیفه‌ی شما این است که یاد بگیرید در هر موقعیت خاص، سراغ کدام نیم­کره­ی مغز بروید. مثلاً در جایی که نیاز به خلاقیت دارید، باید بتوانید نیم­کره­ی چپ را غیر فعال کنید و نیم­کره­ی راست را درگیر کنید.

منبع : بخشی از کتاب درباره خلاقیت – مدیران ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.