در مطلب « دلایل تاخیر در تصمیم گیری » اشاره کرده بودیم که چه عواملی باعث این کار می شوند و حالا قصد داریم با هم چند راه از راههای تصمیم گیری صحیح ، بهتر و سریعتر را مرور کنیم:

 

لیست کردن همه گزینه های موجود

خیلی وقت ها ما اصلاً نمی دانیم قرار است بین چه چیزهایی تصمیم بگیریم ؟ فقط می دانیم باید تصمیم بگیریم و می دانیم که احساس و حالمان بابت این تصمیم خوب نیست. می دانیم که استرس داریم و هرچه زودتر باید با یک تصمیم درست، از شر آن رها شویم. ولی به این فکر نکرده ایم که تصمیم ما بین کدام گزینه هاست ؟

نکته مهم در لیست کردن گزینه های موجود، مکتوب کردن آنهاست. گاهی وقتها فکر می کنیم که گزینه های کم و یا زیادی را داریم. ولی وقتی آنها را لیست می کنیم، خیلی واضح و شفاف با گزینه ها مواجه می شویم و می توانیم با نگاهی درست، دست به انتخاب بزنیم.

 

ذینفعان چه کسانی هستند ؟

هر انتخاب ما ممکن است باعث سود یا زیان عده ای دیگر شود. باید ببینیم کدام گزینه می تواند کمترین زیان و بیشترین سود را ایجاد کند. گروه هایی که درگیر تصمیم ما هستند، چقدر برای ما اهمیت دارند؟

یک مرحله دیگر از راههای تصمیم گیری صحیح امتیازدهی به انتخاب ها است:

اولویت بندی و امتیاز به انتخاب ها

بعد از لیست کردن انتخاب ها و بعد از مشخص کردن ذینفعان ِ هر گروه و اثرات تصمیم ما بر آنها، باید آنها را اولویت بندی کرده و امتیازی را به هر کدام اختصاص دهیم. در این امتیاز دهی علاوه بر آثار انتخاب بر خودمان، آثار بر ذینفعان را هم مدنظر قرار می دهیم و برای هر گروه، عددی را در نظر می گیریم.

این مطلب رو هم از دست ندید:
  ده اصل کلیدی برای تصمیم گیری

 

نتایج را تصویر سازی کنید

برای اینکه بتوانیم آثار انتخاب و تصمیم مان را بهتر تصور کنیم، به این دو سوال فکر کنید:

۱ – اگر موفق شوم، چه می شود ؟ چه احساسی خواهیم داشت ؟

۲ – اگر شکست بخورم چه ؟ چقدر آسیب خواهیم دید ؟

با تصویر سازی نتایج هر انتخاب ، با دید بهتری می توانید تصمیم بگیرید که می خواهید این کار را انجام دهید یا خیر ؟

 

مشورت

مشورت کردن می تواند یکی از راههای تصمیم گیری صحیح باشد و راه های خوبی را به ما نشان بدهد. به شرط آنکه با فرد مناسبی مشورت کنیم. فردی که اگر تجربه هم ندارد، بتواند زاویه نگاه جدیدی را به ما اضافه کند.

گاهی می ترسیم مشورت بگیریم. از این می ترسیم که نظر فرد مقابل را نپسندیم ولی مجبور شویم (حتی بصورت رودروایسی) آن را اجرا کنیم.

برای فرار از این آفت، در ابتدای مشورت عنوان کنید که می خواهم نظر شما را هم بدانم تا بتوانم بهتر تصمیم بگیرم و یکی از گزینه ها را انتخاب کنم. خودتان را مقید به انتخاب یک گزینه به خاطر توصیه یک فرد خاص نکنید.

راههای تصمیم گیری صحیح

فرار نکنید !

گاهی برای اینکه نمی دانیم کدام شغل را انتخاب کنیم، اصلاً موضوع را عوض می کنیم و می رویم دنبال ادامه تحصیل ! تا اگر پرسیدند چه کار میکنی، بتوانیم بگوییم «دارم درس می خوانم».

ولی باید با خودمان رو راست باشیم. از خودتان بپرسید در حال فرار از چه چیزی و از کدام انتخاب هستی ؟ این راه فرار آخرش به کجا می رسد ؟ اوضاع را بهتر می کند و یا فقط کمی تصمیم گیری را به تاخیر می اندازد ؟

این مطلب رو هم از دست ندید:
  دلایل تاخیر در تصمیم گیری

لطفاً از تصمیم گیری فرار نکنید.

 

زمان را محدود کنید و تصمیم بگیرید.

ما همیشه به دنبال این هستیم که بهترین تصمیم را بگیریم و به خاطر افتادن در همین تله ذهنی، ممکن است اصلاً تصمیم نگیریم. برای فرار از این تله، برای خودتان یک زمان دقیق را مشخص کنید تا تصمیمتان را بگیرید. معمولاً تا هر وقت که فرصت داشته باشیم، تصمیم گیری مان را به تعویق می اندازیم. پس برای اینکه بتوانید سریعتر از این بحران بیرون بیایید، زمان را محدود کنید و هر چه زودتر تصمیم بگیرید !

به خاطر داشته باشید که تصمیم نگرفتن، خودش یک تصمیم است.

منبع : مدیران ایران – نوشته شاهین شاکری – راههای تصمیم گیری صحیح

 

راستی ممکن است دوست داشته باشید این مطلب هم ببینید :

تصمیم گیری‌های بهتر در کار + فایل صوتی

 

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.