رفتارهای اجتماعیچند وقتی است که سعی میکنم رفتارهای اجتماعی اشتباه و ناخودآگاه جامعه را بیشتر ببینم و نه تنها به عنوان مسئولیت اجتماعی به بقیه یادآور بشوم، بلکه این سوال را در ذهن بوجود بیاورم که منشا خیلی از این رفتارها کجاست؟!

مثلا:هنگام رانندگی در ترافیک اگر‌ راهنما بزنید و بخواهید لاین عوض کنید، ماشین عقبتر بجای کم کردن سرعت و باز کردن مسیر، سرعتش را بیشتر هم میکند که مبادا عقب بماند!

هنگام سوار شدن به اتوبوس و مترو، هر کسی که سوار میشود کنار در می‌ایستد و جوری وانمود میکند که عقبتر جا نیست‌ و اگر بقیه نتوانستند سوار شوند، دست سرنوشت موجب شده! که مبادا موقع پیاده شدن عقب بماند!

هنگام نشستن هواپیما، تا هواپیما متوقف میشود همه بلند می‌شوند و چندین دقیقه سرپا و با کلی وسیله می‌ایستند تا از هواپیما خارج شوند! که مبادا موقع پیاده شدن عقب بمانند!

هنگام ایستادن روی پله برقی، جوری می ایستند که کسی نتواند از کنارشان گام بردارد و رد شود! که مبادا عقب بمانند!

هنگام رانندگی، به محض رسیدن به صف دور برگردان و یا خروج از اتوبان و ترافیک جاده و … به صف احترام نمی‌گذارند و یک لاین جدید و نا متعارف تشکیل میدهند، انگار که بقیه وقتشان بی ارزش بوده یا شعورشان به این کار نمی‌رسید! مبادا که عقب بمانند!

هنگام ورود به فودکورت مراکز خرید، به محض ورود و‌قبل از دریافت غذا، یک میز را اشغال میکنند و اصلا هم به روی خودشون نمی‌آورند که جمعیت کثیری با سینی غذا سرپا ایستاده‌اند و جایی برای نشستن ندارند، مبادا که موقع حاضر شدن سفارش نداده‌شان، بدون میز بمانند!
و …

این مطلب رو هم از دست ندید:
  حق داریدرفتار،افکار واحساساتتان را قضاوت کنید

در واقع در تمام این رفتارهای اجتماعی ۲ نکته مشترک وجود دارد:


در مورد زمان شک‌دارم، چون اصولا زمان در بخش زیادی از جامعه ما آنقدر هم اهمیتی ندارد که برای چند ثانیه و یا حداکثر چند دقیقه در مثالهای فوق باعث این ناهنجاری ها بشود. اما مورد دوم یعنی ترس از دست دادن حقوق، به نظر دلیل خوبی می‌تواند باشد.
جامعه ما به شدت از آینده نگران و آشفته است و نسبت به داشتن حقوق خود بدبین، از خرید ارز و طلا گرفته تا انواع مسابقه‌های دیگری که این جامعه هر روز برپا میکند و خوشحال از اینکه روی تردمیل باطلی که خودش روشن کرده از همسایه و دوست و رفیق جلوتر است. در واقع فقط سطح درآمد و موقعیت اجتماعی است که شکل این مسابقات را متفاوت می‌کند. برای یکی پیاده شدن زودتر از اتوبوس و دیگری جلوتر بودن در صف ترافیک و آن یکی گرانتر شدن ماشین و خانه خریداری کرده. قافل از اینکه همگی مسابقه‌ای باطل بر روی تردمیل این جامعه بیمار است. تردمیلی که هر روز طولانی تر و بی‌خاصیت‌تر می‌شود.

سهند بهنام، بهمن ۱۳۹۶

برگرفته از کانال تلگرام : shariftarasheh@

مدیران ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.