اینکه رسماً رهبر یک  سازمان باشی، مزایای خیلی زیادی را به همراه دارد. مانند حقوق بالا، موقعیت خوب، تعریف اطرافیان و داشتن قدرت لازم برای اینکه بتوانید سازمان را به سمتی که میخواهید ببرید.

اما چیزی که خیلی از مردم در نظر نمیگیرند، تا وقتی که رهبر یک سازمان بشوند تازه متوجه آن میشوند، این است که رهبر بودن همیشه فقط چیزهای خوب به همراه ندارد. رهبری کار سختی است. باید تصمیمات سخت با اطلاعات ناقص و منابع محدود بگیرید.

این مطلب را از دست ندهید!

تفاوت مدیریت و رهبری سازمان چیست؟

همه‌ی آدمها همیشه شما را دوست ندارند و وقتی تصمیمی میگیرید، آدمهایی هستند که از تصمیم شما حمایت میکنند و آدمهایی هستند که از تصمیم شما خوششان نمی آید.

وقتی شما پله های ترقی را طی میکنید، این مسئله بیشتر به واقعیت نزدیک میشود و آن مسئله این است که رهبرها آدمهای تنهایی هستند. در هرم موفقیت، هر چی بالاتر روید، احتمال اینکه احساس کنید از بقیه جدا مانده اید و حمایتها را از دست داده اید  بیشتر میشود.

فهم این موضوع خیلی ساده ا‌ست و مثل یک بازی اعداد ساده میماند. هرچی بالاتر بروید، تعداد آدمهایی که شبیه شما هستند کمتر میشود و به تعداد آدمهایی که از شما پایین تر هستند و اصلاً نمیدانند جای شما بودن چه مفهومی دارد، اضافه میشود.

خبر خوب این است که شما میتوانید از این تنهایی لعنتی رهبری نجات پیدا کنید و اثرش را کم کنید. فقط کافی است این سه کاری که میگویم را انجام بدهید.

اول اینکه، خودم هم از صمیم قلب باور دارم که این خیلی مهم است ، هر از گاهی به خودتان یادآوری کنید که رهبری یک حرفه‌ی خیلی باشکوه است. شما الان اینجا هستین و به بالاترین حد اختیارات دسترسی دارید. شما مامور شده اید که وضعیت سازمان و وضعیت زندگی تمام پرسنل زیر دستتان را بهتر کنید.

این مطلب رو هم از دست ندید:
  ایجاد انگیزه برای اعضای تیم + دانلود فایل صوتی مقاله

بعضی وقتها این خیلی کار سختی است، اما در اکثر مواقع این یک شغل کاملا هدفمند است. شما با عمق وجودتان و بدون نیاز به تشویق بقیه، باید به ارزش ذاتی رهبر بودن ایمان داشته باشید.

نکته دوم اینکه، مطمئن باشید  خودتان را به عنوان چیزی فراتر از فقط رهبر تعریف کرده اید.

برای اینکه همیشه مثبت و خوشحال باشید، باید به عنوان یک رهبر، خیلی تلاش کنید، اما در عین حال لازم است که روابط خارج از کار و فعالیتهای دیگری هم برای کامل کردن خودتان داشته باشید.

چیزی مثل ورزش کردن، کارهای داوطلبانه و یا هر سرگرمی دیگری. این فعالیتهای غیر کاری معمولا خیلی تاثیرگذار هستند، مخصوصا وقتی که شرایط کاری سختی داشته باشید. نکته آخر اینکه، برای خودتان یک تیم حامی بسازید. شما حداقل به دو سه نفر، و یکی دو گروه، نیاز دارید که بتوانید به آنها تکیه کنید و هر وقت لازم شد با آنها حرف بزنید و از آنها مشورت بخواهید

این میتواند شامل افرادی باشد که با آنها در ارتباط هستید و جایگاهی شبیه شما، خارج از شرکتتان، دارند. یا همکارهای نزدیک در انجمنهای حرفه‌ای، یا حتی یکی از اعضای خانواده شما. این مهارت را در خودتان بوجود بیاورید که بتوانیند در مورد چالشهای خود با آدمهای مناسب صحبت کنید. این کمک میکند که استرس‌تان کم شود و نگاهتان مثبت بماند.

رهبری جذابیتهای خاص خودش را دارد، اما بعضی وقتها احساس تنهایی میکنید، انگار که تمام دنیا با شما مخالفت هستند. از شما میخواهم که یادتان بماند، که رهبری یک حرفه‌ی باشکوه و ارزشمند است. از شما میخواهم که خودتان را چیزی بیشتر از یک رهبر بدانید و میخواهم که یادتان بماند تیمهای کوچکی از آدمهای قابل اعتماد بسازید که از شما حمایت کنند.

این مطلب رو هم از دست ندید:
  مربی گری تیم شما+دانلود فیلم

وقتی این کارها انجام شد، آن وقت است که یادتان میماند برای چه رهبر بودن را انتخاب کردید. چون با وجود اینکه بعضی وقتها خیلی کار سختی است، اما ارزشش را دارد .

مدیران ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.