موفقیت نه پول می‌خواهد و نه زمان

موفقیت نه پول می‌خواهد و نه زمان

زنان کارآفرین از داستان خود می‌گویند؛ به نقل از جهان صنعت

مجموعه سخنرانی‌های «رو به راه» با موضوع داستان زندگی زنان کارآفرین موفق، ۲۴ مهرماه در دانشگاه الزهرا برگزار شد. اولین رویداد «روبه‌راه»، با هدف به اشتراک گذاشتن تجربیات الهام‌بخش  زنان کارآفرین فعال در حوزه‌های مختلف با همکاری مرکز نوآوری دانشگاه الزهرا و حمایت ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و گروه پژوهشی صنعتی آریانا در سالن تورانی دانشگاه الزهرا برگزار شد.

همیشه گزینه‌های مختلفی را برای خود در نظر بگیرید

زنان کارآفرین

زنان کارآفرین
ندا_مفاخری مدیر عامل مدیران ایران سخنران رو_به_راه پاییز با عنوان : پا_به_راه…

سیده‌فاطمه مقیمی، مدیرعامل شرکت حمل‌ونقل بین‌المللی سدیدبار و عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی تهران که در سی‌وهفتمین اجلاس سالانه هیات عامل بانک توسعه اسلامی در سال ۲۰۱۲ به‌عنوان یکی از برندگان جایزه این بانک برای مشارکت بانوان در توسعه حوزه حمل‌و‌نقل و حمایت از توسعه اقتصادی منطقه‌ای و ملی برگزیده شد، یکی از این زنان موفق و الهام‌بخش است. او همچنین در سال ۲۰۱۷ یکی از برگزیدگان جایزه رانیا از سوی سازمان همکاری اسلامی بود؛ جایزه‌ای که به زنان موفق جهان اسلام اختصاص دارد و به هفت زن موفق جهان اسلام در عرصه‌های مختلف داده می‌شود. مقیمی در تعریف کارآفرینی بیان کرد: وقتی می‌گویم کسی کارآفرین است، یعنی تغییر ایجاد می‌کند؛ در دنیای امروز باید تغییر را از خودمان شروع کنیم. در فلسفه کارآفرینی، ریسک‌پذیری داریم یعنی یک ریسک نباید به قیمت جان و مال من تمام شود اما باید حاضر باشم ریسکی را بپذیرم که احتمال موفقیت در آن وجود داشته باشد. ابتدا باید راه را بشناسم و بعد در آن پای بگذارم. این کارآفرین حوزه حمل‌و‌نقل ضمن اشاره به اینکه تمام حضار نیز به نوعی هم سرمایه هستند، به شروع فعالیت خود اشاره کرد و گفت: شرایط شما اصلا سخت‌تر از شرایط ما نیست. من در انگلستان تحصیل کردم و چون در رشته خودم، عمران برایم کار نبود از حرفه دیگرم، زبان انگلیسی استفاده کردم و براساس یک اتقاق خوشایند، کارمند یک شرکت حمل‌و‌نقل شدم.
مقیمی ضمن طرح این سوال که آیا اگر در رشته‌ای غیر از رشته تحصیلی‌تان مشغول به کار شوید، دنیا به آخر می‌رسد، گفت: همیشه جایگزین‌های مختلف را در نظر داشته باشید. من دلم می‌خواست جراح شوم و از رشته مهندسی راه و ساختمان متنفر بودم اما حین تحصیل فکر نکردم دنیا به آخر رسیده و بعد هم در آن رشته نتوانستم کار کنم. گفتم می‌روم مترجم می‌شوم و باید بتوانم در عرض شش ماه اسناد را در سطح بین‌المللی بخوانم. هر کاری که می‌خواهید بکنید اول عاشقش باشید. تاثیرگذاری خود را بر هر کاری دوست داشته باشید، بگذارید. من در طول ۳۶ سال فعالیت، هر روز به کارم که طیف گسترده‌ای هم دارد، علاقه‌مندتر می‌شوم. او همچنین عنوان کرد: کار کردن زنان مانع تشکیل خانواده نمی‌شود، بلکه آنچه امروز زنان کارآفرین را موفق کرده، تعهدی است که نسبت به خانواده دارند و زنی که مادر خوبی نباشد، در جامعه نیز نمی‌تواند نقش خود را به خوبی ایفا کند.
مقیمی ضمن بیان روزهایی که به سختی توانسته بود راه خود را به عنوان یک زن در صنعت حمل‌و‌نقل باز کند، ادامه داد: کارآفرین شکارچی است و به بهترین شکل از فرصت‌ها بهره‌برداری می‌کند. تا آن تاریخ زنی شرکت حمل‌و‌نقل نزده بود و با اینکه مانع قانونی نیز وجود نداشت اما باور جامعه مخالف این موضوع بود. راه‌حل پیدا کنید؛ امروز به قدری کسب‌وکار جدید به وجود آمده که فرصت‌های کارآفرینی بسیاری وجود دارد و خلاقیت در روش اجرایی شما بخشی از کارآفرینی است. او در نهایت به دستاوردهای بین‌المللی خود و تحصیل در مقطع دکترا اشاره و ابراز کرد که هیچ‌گاه برای شروع دیر نیست.

این مطلب رو هم از دست ندید:
  عطش و خشکسالی، میراث ما برای نسل آینده

ملیحه میر که چندین سمت از جمله، مدیر و موسس شرکت آروین اریکه فرسان مستقر در پارک علم و فناوری استان سیستان‌و‌بلوچستان (هنر، تفکر و خلاقیت در حوزه کودک و نوجوان)، مدیر نگارخانه راد، مدرس تربیت مربی هنر و کودک، مدرس هنر توسعه و خلاقیت کودکان توسط مادران و مشاورکمپ ترنم باران (اولین کمپ ترک اعتیاد دختران زیر ۱۸ سال در ایران در استان سیستان‌وبلوچستان) را دارد یکی دیگر از زنان موفق ایران است.
او در سخنرانی خود بیان کرد: در مسیر زندگی سختی‌های زیادی برای موفقیت پیش‌رو داریم. موفقیت نه پول می‌خواهد و نه وقت. زمانی می‌توانیم به اهداف‌مان برسیم که برنامه‌ریزی داشته باشیم. با وجود تمام سختی‌هایی که در زندگی‌ام تجربه کرده بوم، توانستم درسم را ادامه دهم. پس از دیدار با یکی از نگارخانه‌داران معروف تصمیم گرفتم در ۱۰ سال آینده نگارخانه‌دار شوم و یک سال و نیم است که در پارک علم و فناوری سیستان‌وبلوچستان مراکزی دارم که حتی از شرکت‌های دانش‌بنیان هم پربازدیدتر است. در حال حاضر پنج مرکز در سراسر کشور دارم و خوشحالم که خدا کمکم کرد رو به راه بمانم.

معلولان در جامعه ایران دیده نمی‌شوند

سمانه افتخاری،از زنان کارآفرین موفق  کارشناس استقرار شرکت چارگون و فعال در حوزه افراد دارای معلولیت نیز نفر بعدی بود که در این رویداد سخن گفت. وی اظهار کرد: در دوران دانشگاه با سازمان‌های مردم‌نهاد فعال در حوزه معلولان آشنا شدم. اوایل احساس خشم و اندوه داشتم اما زود با این حس منفی کنار آمدم و با افرادی آَشنا شدم که دید من را به جهان تغییر دادند. در دوران کارورزی، نسبت به کارم تسلط پیدا کرده بودم و با اینکه دلم می‌خواست در رشته خودم کار پیدا کنم، وارد دوره‌ای شدم که موسسه همگام در مورد رزومه نوشتن، مصاحبه شغلی خوبی برگزار کرده بود و به این ترتیب توانستم وارد شرکت چارگون شوم.
افتخاری در پایان صحبت‌های خود گفت: ۱۱ درصد از افراد ایران دارای معلولیت هستند اما در جامعه دیده نمی‌شوند چون با موانع زیادی رو‌به‌رو هستند.

خودتان را با کسی مقایسه نکنید

سارا بانکی، استادیار دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف و معاون منابع انسانی پمکو (pamco.ir) نیز به‌عنوان سخنران بعدی با اشاره به تجربیات شخصی خود گفت: مقاطعی وجود دارد که ممکن است فکر کنید از برنامه‌تان عقب هستید اما مهم نیست، خود را در مسابقه‌ای فرضی با دیگران نیندازید، دیر و زود دارد اما سوخت‌وسوز ندارد. من در دوران لیسانس و ارشد رو به راه نبودم. تمرکز خود را بر کار خود بگذارید. او ادامه داد: نقش ما خانم‌ها و آقایان مداوم بیشتر می‌شود اما انگار برخی نقش‌ها به خانم‌ها دوخته شده است. وقتی نقش‌هایتان زیاد می‌شود از خود انتظارات واقع‌بینانه داشته باشید. همراه با رشد حرفه‌ای، رشد شخصی نیز اتفاق می‌افتد. با خود صادق باشید که به کجا می‌خواهم برسم.
شجاعت یعنی ترسیدن اما قدم برداشتن

این مطلب رو هم از دست ندید:
  حداقل دستمزد سال ۹۶ کارگران

ندا مفاخری، بنیانگذار سایت «مدیران ایران» و فعال در زمینه توسعه مهارت‌های مدیران کشور نیز گفت: هر وقت عرصه مبارزه‌مان را کوچک کنیم، مبازره‌مان هم کوچک می‌شود. مهم این است که چقدر از خودمان توقع داریم. اگر آرزوهای بزرگی داریم، باید قدم‌های بزرگ برداریم.
مفاخری در مورد فعالیت‌های خود توضیح داد: کاری که ما زنان کارآفرین می‌کنیم به اشتراک گذاشتن است، ارتباط‌ها، دوستی‌ها و حس‌های خوب را به اشتراک می‌گذاریم. دل به دریا بزنید، توکل کنید و راه را ادامه دهید. فرق کسی که ایمان خود را باور دارد و قدم بر می‌دارد با کسی که قدمی بر‌نمی‌دارد، زیاد است. شجاعت یعنی بترس، بلرز و قدم بردار، تنها خودمان برای خوشبختی‌مان مسوول هستیم.

ما زنان خستگی‌نا‌پذیر هستیم

شیرین پارسی نیز از اعضای موسس و هیات‌مدیره انجمن زنان کارآفرین، موسس و رییس هیات‌مدیره جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط‌زیست گیلان از اعضای هیات امنای جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط‌زیست شعبه گیلان، فارغ‌التحصیل ادبیات از کشور فرانسه، مدیر نمونه کشاورزی استان گیلان در سال و رییس هیات مدیره شرکت نوکشت شالیکاران خزر است که تحت عنوان زن الهام‌بخش بعدی به روی سن رفت. پارسی هم به شروع فعالیت‌های خود اشاره کرد و توضیح داد: از سال ۵۸ که از فرانسه به ایران آمدم، ساکن گیلان هستم و در تالش زندگی و به زبان آنها صحبت می‌کنم. با وجود تمام موانعی که به هر دلیلی برای حضورم در آنجا وجود داشت، اعتقاد داشتم تنها با کار و کار و کار است که می‌توان باقی ماند و خود را برای خود اثبات کرد.
او ادامه داد: بزرگ‌ترین چالش من خودم بوده که کجا متوقف می‌شوم؟ بسیاری از زنان ما هیچ‌گاه روی صحنه نمی‌آیند اما کسانی هستند که به هر دلیلی کنار نمی‌کشند. من بر زنان تکیه کردم چون همه جای دنیا از اعتماد به نفس کافی برخوردار نیستند. اما خودمان باید ثابت کنیم که ما خستگی‌ناپذیر هستیم.

زنان کارآفرین

موفقیت نه پول می‌خواهد و نه زمان به نقل از جهان صنعت

مدیران ایران

۰ پاسخ به "موفقیت نه پول می‌خواهد و نه زمان"

ارسال یک پیغام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

© کلیه حقوق برای «مدیران ایران» محفوظ است.
X