سئو چیست – بخش سوم

وضعیت ایندکس شدن سایت را چک کنید. این یکی از اقدامات اساسی و در عین حال آسان است که فقط دو مرحله دارد. در مرحله‌ی اول، ببینید که سایت شما چند صفحه دارد و روی یک برگه آن را ثبت کنید. اگر شما یک وبلاگ یا یک سایت فروشگاهی دارید، باید تمامی صفحات دسته‌بندی و آرشیوی خود را نیز مد نظر قرار دهید. نیاز نیست که تعداد دقیق صفحات را بدانید اما از تعداد حدودی آنها باید مطلع باشید.

در مرحله‌ی دوم، وارد سایت Google شده و عبارت site:yourdomain.com را جستجو کنید. نتیجه‌ای که گوگل نمایش می‌دهد، شبیه به این خواهد بود:

 سئو چیست

این نتیجه نشان می‌دهد که گوگل چند صفحه از سایت شما را ایندکس کرده است. آیا از دیدن عددی که گوگل به شما نشان داد، شوکه شدید؟ آیا فکر می‌کردید ۱۰ هزار صفحه دارید و گوگل فقط ۱۳۲ مورد را نشان داد؟ اگر چنین است، احتمال زیاد مشکلی وجود دارد. یا اینکه برعکس آن اتفاق افتاده؟ یعنی فکر می‌کردید ۱۳۲ صفحه دارید و گوگل بیشتر از ۱۰ هزار صفحه را نشان داده؟ این هم نشان‌دهنده‌ی وجود مشکل است (که شاید ناشی از وجود محتوای تکراری [duplicate content] باشد!)

اگر هر یک از این دو اتفاق افتاد، بهتر است از یک متخصص سئو کمک بگیرید. اگر تبحر بالایی در زمینه‌ی سئو نداشته باشید، و نمیدانید سئو چیست احتمال زیاد نخواهید توانست مشکل را پیدا کنید. دلیل اینکه این مسئله را اینجا مطرح کردم این بود که اگر مشکلی وجود داشته باشد بهتر است سریع‌تر از آن مطلع شده و برای رفع آن اقدام کنید.

اگر شما علاقمند به یادگیری راه اندازی و مدیریت سایت و سئو هستید پکیج جامع آچار فرانسه اینترنت مارکتینگ برای شما بسیار مفید خواهد بود.

یک کراولر (crawler) را در سایت اجرا کنید. کراولرها ابزارهایی هستند که سایت شما را مانند گوگل کراول می‌کنند. دو نمونه از کراولرهای مفید Xenu و Screaming Frog هستند. Xenu برای اهداف عمومی طراحی شده و هدف عمده‌ی Screaming Frog بحث سئو است. از هر کدام از آنها که استفاده می‌کنید، ارورهای «page not found» را حتماً برطرف کنید.

این ارورها با عنوان ارور ۴۰۴ هم شناخته می‌شوند؛ زیرا زمانی که فردی تلاش می‌کند تا به صفحه‌ای دسترسی داشته باشد که وجود ندارد، کد وضعیت ۴۰۴ نمایش داده می‌شود. اگر گوگل تعداد زیادی از این ارورها را ببیند، سایت شما را به عنوان سایتی بی‌کیفیت خواهد شناخت و این اصلاً خوب نیست. اگر از Screaming Frog استفاده می‌کنید، می‌توانید مشکلات دیگری را نیز شناسایی کنید مانند عدم وجود تگ عنوان و تگ عنوان تکراری؛ در نکات ۶ و ۷، بیشتر راجع به این مسائل صحبت می‌کنیم.

مدیران ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.