مخالفت با پیوستن ایران به سازمان  FATF ،  خود تحریمی بدتر از تحریم‌های آمریکا

نقل است در یکی از سفرهای ناصرالدین شاه به اروپا در نمایشگاهی که در پاریس برگزار شده گیوتین را هم به نمایش گذاشته بودند . شاه درخواست کرد کارکرد آنرا عملاً به او نشان دهند فرانسوی ها میگویند الان محکوم به اعدامی وجود ندارد ، شاه با اشاره به یکی از همراهان می‌گوید با این نوکر ما نحوه عملش را نشان دهید میزبانان با تعجب میگویند تا این فرد طبق قانون به مرگ محکوم نشود به هیچ وجه اینکار امکان پذیر نیست . شاه غضبناک می‌گوید مرده شور این مملکت را ببرد که شاه قادر نیست در آن گردن نوکرش را بزند .
حکایت ما در مخالفت با پیوستن به سازمان FATF بی شباهت به داستان بالا نیست .
این تشکیلات یک سازمان بین دولتی به نام (Financial Action Task Force ) «گروه ویژه اقدام مالی » است که در سال ۱۳۶۸ به ابتکار کشورهای صنعتی گروه ۷ با ۱۶ عضو با هدف بررسی وضعیت قوانین مبارزه با پولشوئی در بازارهای بین المللی تشکیل شده است .
این سازمان هر ۴ ماه جمع بندی خود از وضعیت ریسک بازارهای مالی هر کشور را به اطلاع اعضای خود میرساند تا در مورد کشورهائی که استاندارد و قوانین مناسب برای مبارزه با پولشوئی را ندارند احتیاط لازم را داشته باشند . منظور از مبارزه با پولشوئی مقابله با مبادلات مالی ناشی از قاچاق مواد مخدر و اسلحه ، فحشا ، رشوه و هر فعالیت غیر قانونی دیگر است . بعد از حملات ۱۱ سپتامبر مبارزه با تامین مالی تروریسیم هم به موارد بالا اضافه شد .در حال حاضر ۱۸٨ کشور عضو این سازمان هستند و فقط ۴ کشور ایران ، کره شمالی ، چاد و سومالی عضو آن نیستند .
بنابراین سازمان مذکور براساس یک نیاز بین المللی و نه برای انهدام استقلال ایران تاسیس شده است . ایران در سال ١٣٨٨ در لیست سیاه این سازمان قرار گرفت ، در سال ٩۵ با اقدامات دولت قرار داشتن در لیست سیاه به مدت یکسال به تعلیق درآمد تا ایران اقدامات لازم در این مورد را انجام دهد که ۲۴ خرداد ۹۷ این مهلت تمام شد . هیچ اجباری در پیوستن به این سازمان برای هیچ کشوری وجود ندارد،
اما :
سازمان FATF
 در صورت نپیوستن ما به سازمان FATF یک خود تحریمی گسترده علیه خودمان تصویب می‌کنیم که آمریکا را اساساً از تحریم ما بی نیاز می‌کند . از آنجا که تعدادی از ما استاد مخالفت و نفی هستند بهتر است برای یکبار هم که شده مخالفان پیوستن ایران به این سازمان ضمن بر شمردن دلایل مخالفت خود ، صادقانه تبعات عدم پیوستن را هم مثل تبعات پیوستن به روشنی به دور از شعارگوئیهای معمول بیان کنند و اعلام فرمایند برای چشم پوشی کامل از دسترسی به شبکه بانکی جهانی دقیقاً چه جایگزینی دارند ؟ بدون شبکه بانکی بین الملل برای مبادله ارز واردات ، صادرات ، دانشجویان ، بیماران و غیره چه وسیله ای پیشنهاد می‌کنند ؟ چمدان ، گونی ، قاطر ، فلاخن ، کبوتر نامه بر ،….؟!؟!؟
✍ غلامرضا مصدق

خبری تکمیلی درمورد FATF

سه ماه دیگر فرصت از سوی FATF به ایران

🔹️گروه ویژه اقدام مالی FATF ضمن ابراز ناامیدی از اینکه ایران برنامه اقدام خود را کامل اجرا نکرده است ولی با توجه به تداوم تلاشهای دولت ایران، تعلیق اقدامات مقابله ای خود را تا ماه اکتبر تمدید نمود.

🔹️این در شرایطی بود که دولت آمریکا و متحدین آن تلاش وافری برای وضع مجدد اقدامات مقابله ای بخاطر عدم اجرای برنامه اقدام با وجود گذشت شش ماه از مهلت پایانی برنامه اقدام داشتند.

بند جدید بیانیه عمومی مربوط به ایران که نهمت تیر ماه ۹۷ منتشر گردید به شرح زیر است:

The FATF is disappointed with Iran’s failure to implement its action plan to address its significant AML/CFT deficiencies. Given the Iranian government’s continued efforts to finalize and pass amendments to its AML and CFT laws, the FATF decided at its meeting this week to continue the suspension of counter-measures. The FATF urgently expects Iran to proceed swiftly in the reform path to ensure that it addresses all of the remaining items in its Action Plan by completing and implementing the necessary AML/CFT reforms, in particular enacting the necessary legislation. We expect Iran to enact amendments to its AML and CFT laws and ratify the Palermo and TF Conventions in full compliance with the FATF Standards by October 2018, otherwise, the FATF will decide upon appropriate and necessary actions at that time.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.