سه مرحله‌ی فرایند کوش دادن

گوش کردن در سه مرحله انجام می‌پذیرد:
مرحله‌۱- دریافت: در این مرحله، پیام فرد سخنگو را از طریق حس‌هایتان، به ویژه از طریق شنوایی و بینایی دریافت می‌کنید. درحقیقت، شما به همان اندازه که با حس شنوایی‌تان گوش می‌دهید، با حس بینایی‌تان نیز گوش می‌دهید. (صحبت کردن با تلفن یک استثناست.) چشمانتان به شما در دریافت جنبه‌ها غیرکلامیِ پیام کمک می‌کنند.
به همین علت است که اگر می‌خواهد مشکلی را با فردی حل‌ و فصل کنید، بهتر است حضوری دیدار کنید. دیدار حضوری به شما امکان می‌دهد تا درک بهتری از تفکر و احساس آن شخص داشته باشید.

مرحله‌ی۲- پردازش: پس از دریافت پیام فرد سخنگو از طریق حس‌هایتان، فرآیند درونی آغاز می‌شود. این فعالیت در ذهن شما انجام می‌شود و شامل تحلیل، ارزیابی و ترکیب است. این فرآیند به منظور معنا بخشیدن به پیام انجام می‌شود؛ یعنی به شما کمک می‌کند که برای پرسشِ «منظور او چیست؟» پاسخی بیابید. از آنجا که تمامی این فرآیند درونی است، فرد سخنگو هنوز هیچ واکنش قابل مشاهده‌ای از شما دریافت نکرده است.
اگر در این مرحله از فرآیند گوش دادن، مشکلی ایجاد شود، احتمالاً به غلت سطح توجه و یا میزان استرس است. اگر توجه شما بر یام فرد سخنگو متمرکز نباشد، پیام او را دریافت نمی‌کنید. همچنین زمانی که استرس زیادی دارید، بیشتر به جزئیات پیام واکنش نشان می‌دهید تا توجه به کل آن. در نتیجه این مرحله از فرآیند برای دریافت منظور فرد سخنگو نیازمند تمرکز بسیار است.
مرحله‌ی۳- پاسخگویی: مرحله‌ی سوم در فرآیند گوش کردن، مرحله‌ای‌ست که در آن فرد سخنگو آنچه را که شنونده اظهار می‌کند، می‌بیند و می‌شنود. در این مرحله، شنونده به شیوه‌ی کلامی و یا غیرکلامی بیان می‌دارد که پیام را دریافت و درک کرده است.
زمانی که فرد سخنگو احساس می‌کند که شنونده به او احترام نهاده و او را درک کرده است، پیوند محکمی میان آن‌ها برقرار می‌شود و بازدهی افزایش می‌یابد. اما هنگامی که فرد سخنگو از سوی شنونده با موانعی رو به رو می‌شود – خواه موانع غیرکلامی و خواه کلامی – فرآیند ارتباط مشکل می‌شود. در این حالت بازدهی کاهش و استرس افزایش می‌یابد.

این مطلب رو هم از دست ندید:
  هنر رفتار با افراد دشوار

منبع : بخشی از کتاب آداب معاشرت به زبان آدمیزاد

۰ پاسخ به "سه مرحله‌ی فرایند کوش دادن"

ارسال یک پیغام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

© کلیه حقوق برای «مدیران ایران» محفوظ است.
X