سرمایه گذاری های جذاب

با کاهش سود سپرده ، سرمایه گذاری در چه بخش های جدیدی جذاب میشود؟

دکتر محمد حسین ادیب

 

 

🔹سودی که بانکها به سپرده پرداخت می کنند از بازده اقتصاد بالاتر است.

🔹وقتی سودی که بانکها به سپرده پرداخت می کنند از بازده اقتصاد بالاتر باشد ، اختلاف با تورم خنثی میشود اما در ایران این اختلاف با تورم خنثی نمی شد.

🔹علت خنثی نشدن سود سپرده اضافی با تورم ، بالابودن سود سپرده بود وقتی سود سپرده کاهش یابد، آثار تورمی پرداخت سود به سپرده بالاتر از بازده اقتصاد ، ظاهر میشود.

🔹اکنون اقتصاد در فاز تخلیه کردن سود سپرده اضافی ( سود سپرده بالاتر از بازده اقتصاد ) با تورم است.

سود سپرده

🔹از روند فوق نباید ارزیابی منفی داشت، این روند ضد رکود است حرکت سپرده که سود سپرده انگیزه لازم برای ماندن در بانک را به آن نمی دهد وارد هر بخشی شود با ایجاد تقاضای اضافی در آن بخش ، به تورم منجر میشود.

🔹هر بخشی که با اضافه تقاضا مواجه شود در فاز یک با تورم و در فاز دو با افزایش سرمایه گذاری برای سود گیری از تورم ایجاد شده ، مواجه میشود در فاز سه معمولا سرمایه بیش از نیاز وارد بخش میشود و با افزایش عرضه ، تورم را مهار می کند و سرمایه اضافی خارج میشود.

🔹سود بالای سپرده، مانع ورود سرمایه جدید به ٩٠ در صد از اقتصاد شده بود اکنون با کاهش سود سپرده ، بخشی از سپرده ها در حال گرم شدن برای ورود به بخش هائی است که تا کنون از ورود به آن ابا می کرد.

این مطلب رو هم از دست ندید:
  پیش بینی در اقتصاد

🔹آثار مثبت کاهش سود سپرده به صورت ضعیف اما قابل تشخیص در حال ظاهر شدن است.

🔹با موج جدید کاهش سود سپرده در آینده تقاضای اضافی وارد دیگر بخش ها شده که ضد رکود تلقی میشود.

🔹کاهش سود سپرده حرکتی ضد رکودی ، ارزیابی میشود.

اقتصاد به صورت بسیار ضعیف در حال گرم شدن است.

🔹از آثار تورمی حرکت ضد رکود تا زمانی که تورم هدف آسیب نبیند نباید نگران بود.

🔹تورم هدف در بانک مرکزی ، تورم ماهانه ٨. درصد است، راهبرد بانک مرکزی این است که تورم ماهانه از ٨. درصد عبور نکند تا زمانی که تورم ماهانه از این عدد عبور نکند ، کاهش سود سپرده و آثار تورمی آن ، نگران کننده نیست.

🔹عملکرد بانک مرکزی و دولت وقتی مثبت ارزیابی میشود که بتواند کاهش سود سپرده را بگونه ای مدیریت کند که کاهش سود ، منجر به تورم ماهانه بیشتر از ٨. درصد نشود و این شاخصی است که دولت باید با آن نقد شود.

🔹دولت باید با وسواس مراقبت کند تا از ناحیه بودجه تقاضای اضافی ( تقاضای اضافی عامل ایجاد تورم است ) وارد اقتصاد نشود ، اگر بودجه اضافه تقاضا ایجاد کند و این اضافه تقاضا ، با اضافه تقاضای ناشی از کاهش سود سپرده ترکیب شود تورم دو رقمی میشود ، مشخصا بودجه سال آینده دولت نباید افزایشی نسبت به امسال داشته باشد و افزایش حقوق باید از محل کاهش دیگر هزینه ها جبران شود ، این باید خط قرمز دولت تعریف شود تا کاهش سود سپرده منجر به تورم دو رقمی نشود.

سود سپرده

🔹با کاهش سود سپرده ، اکنون توپ در زمین دولت است ، خرج کردن یکایک وزرا بوسیله رئیس جمهور باید از منظر ایجاد تورم ، در معرض نقد و بررسی ماهانه باشد ! هر وزیری که به هر علت بیشتر از عملکرد سال قبل هزینه کرد درست به همین میزان عامل ایجاد تورم شناخته میشود، وزن هر وزیر در ایجاد تورم ، باید بوسیله رئیس جمهور ماهانه ، احصاء و تذکرات لازم انجام شود.

این مطلب رو هم از دست ندید:
  ایران تا ۳۰ سال دیگر به کشور ارواح تبدیل می‌شود

🔹تورم باعث میشود تا پولدار ، پولدارتر و فقیر ، فقیر تر شود، وزن هر وزیر در سوق دادن جامعه به سمت فقر ، باید ماهانه احصاء شود.

🔹رئیس جمهور مسئول فقیر تر نشدن مردم است.

🔹هشتاد درصد سود فعالین اقتصادی در دهه قبل از محل تورم ایجاد می شد !؟( شاخص قضاوت بخش خصوصی )

🔹در گلدکوئیست سود یک نفر از محل زیان فرد دیگر حاصل میشود ، وقتی ٨٠ درصد سود بخش خصوصی از محل فقیر تر شدن عده دیگری حاصل شود این گلدکوئیست است نه تجارت

🔹ایجاد اشتغال برای ١٨ میلیون جوان بین ٢۵ سال تا ٣۵ سال از طریق رونق غیر تورمی ممکن است، از طریق تجارتی که سود یک عده فقط با زیان بقیه حاصل شود( رونق تورمی ) شغل ایجاد نمیشود، فقط چند درصد پولدار تر میشوند.

 

✍️ نویسنده : دکتر محمد حسین ادیب –  اقتصاد دان –  پژوهشگر ریسک بازار

مدیران ایران

۰ پاسخ به "سرمایه گذاری های جذاب"

ارسال یک پیغام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

© کلیه حقوق برای «مدیران ایران» محفوظ است.
X