شارلاتان ها چگونه با ذهن شما بازی می کنند +دانلود فایل صوتی مقاله

شارلاتان ها چگونه با ذهن شما بازی می کنند! فرض کنید که می خواهید در خارج از کشور سرمایه گذاری کنید. به جای اینکه از صفر شروع کنید می روید و یک کارخانه در حال کار را انتخاب می کنید برای خرید. کسانی که می خواهند آن کارخانه را برای شما ارایه کنند. می آیند و می گویند که برای گرفتن مجوزهای آن از مقامات دولتی مورد نظر چه تلاش هایی که نکرده اند و همچنین برای ثبت شرکت چه روزهایی که در اداره ثبت شرکت نگذارنده اند و همچنین برای افتتاح حساب، خرید، انتقال و نصب تجهیزات چه مرارت هایی که نبرده اند.

 فایل صوتی این مقاله را همین جا بشنوید.
حجم در حدود ۴MB  و مدت زمان ۵ دقیقه

همه این ها به خاطر این است که شما را به یک دام خطرناک بیاندازند و ما هم چون انسان هستیم و ذهن ما آماده خطا است احتمال زیاد در این دام می افتیم. این دام چیست؟ “پرداخت برای تلاش” (در برابر پرداخت برای ارزش)

شارلاتان ها چگونه با ذهن شما بازی می کنند!
شارلاتان ها چگونه با ذهن شما بازی می کنند!

این دام خیلی زیاد هم تکرار می شود. بگذارید سه مثال از زندگی روزمره بزنم:
» استاد دانشگاه ها نیز در دام پرداخت برای تلاش می افتند. چگونه؟ زمان تصحیح برگه های امتحانی کسی که صفحه را پر کرده باشد نمره بهتری میگیرد. پیش خودش می گوید که این دانشجو این همه اطلاعات داشته و این همه هم تلاش کرده که جواب بدهد. نتیجه اینکه دانشجویان هوشمند هم خودشان را با این شرایط تطبیق میدهند.

» کامپیوترتان را برای تعمیر میبرید و تعمیرکار درحالیکه میتواند آن را یکروزه تحویل بدهد میگوید این کار خیلی سخت است و یک هفته شما را معطل میکند تا شما احساس کنید که او خیلی تلاش کرده است بنابراین باید هزینه بالایی پرداخت کنید.

این مطلب رو هم از دست ندید:
  مدیریت ژاپنی

» دندانپزشک برای دریافت پول بیشتر مدام میگوید که مواد مورد استفاده عالی هستند یا اینکه تا این وقت از شب مانده تا کار شما را راه بیاندازد یا زحمت درس خواندن در دندانپزشکی را زیاد جلوه میدهد تا پول بیشتری بگیرد.

منطق این کار چیست؟ اگر در یک بازار، قیمت یک خدمت یا محصول مشخص باشد از قیمت بازاری استفاده می کنند. اما وقتی که قیمت یک محصول مشخص نیست اینجا جایی است که شارلاتان ها وارد می شوند و سعی می کنند تا نشان دهند که برای این محصول/خدمت چه تلاش ها که نکرده اند.
بنابراین هر گاه شما برای یک محصول/خدمت، مبلغی را پرداخت کردید نه بر مبنای ارزش آن بلکه بر مبنای ذهنیتی که ارایه دهنده آن از تلاش و منابعی که برای آن صرف شده، احتمالا شما در دام پرداخت برای تلاش (و نه پرداخت برای ارزش واقعی) افتاده اید.

?⭕️تجویز راهبردی:

این دام خیلی خزنده است. واقعا کار سختی است که در چنین دامی نیفتیم. چه می توان کرد؟
گوش هایتان را بگیرید، چشم هایتان را باز کنید. راه حل این است که در زمان تعریف از تلاش ها و مقدمات خلق محصول/خدمت، ناشنوا باشید و درعوض فقط نگاه کنید که چه چیزی به شما تحویل داده شده است. بگذارید به مثال خرید کارخانه برگردم. آنجا کاملا بی توجه به گذشته از خودتان بپرسید الان این کارخانه چقدر می ارزد. من پول عمر و تلاش های شما را نمی توانم بدهم (که خیلی ارزشمند است) بلکه می توانم پول این کارخانه را بدهم.
به عبارت ساده تر: به نتیجه نگاه کنید (جواب دانشجو در پاسخ به سوال) و نه فرآیند (چقدر نوشته است).

این مطلب رو هم از دست ندید:
  ذهن یک فروشنده

نوشته مشترک دکترمجتبی لشکربلوکی (@Dr_Lashkarbolouki) و کانال مالی رفتاری (@BehavioralEconomicsAndFinance )

۰ پاسخ به "شارلاتان ها چگونه با ذهن شما بازی می کنند +دانلود فایل صوتی مقاله"

ارسال یک پیغام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

© کلیه حقوق برای «مدیران ایران» محفوظ است.
X