داشتن یک سیستم حسابداری خوب است، اما تا وقتی که این سیستم اطلاعات مفید برای مدیران، کارمندان، وام دهندگان ، فروشندگان ، صاحبان سرمایه و سایر افرادی نداشته باشد که ارتباط مالی با کار شما دارند، فایده ای ندارد و تعدادد این افراد بسیار زیاد است.

تقریبا همه مایلند از وضعیت سلامت مالی شرکت شما مطلع باشند . مدیران می خواهند مشکلات را شناسایی و برطرف کنند . کارمندان دوست دارند برای شرکتی کار کنند که وضع مالی خوبی دارد و حقوق ومزایا و امنیت شغلی مناسبی برای آن ها تامین می کند.

فروشندگان و وام دهندگان می خواهند وضع شرکت شما را بدانند تا ببینند آیا به شما اعتبار دهند یا نه؟ و سرمایه گذاران و سهام داران می خواهند بدانند آیا پول آن ها به درستی سرمایه گذاری می شود یا نه؟

حسابداران به همین دلیل گزارش های مالی را اختراع کردند.

گزار های مالی یعنی گزارش هایی که مشخص می کند چه حجم پول در چه حساب ها و در چه مقطع زمانی انباشته شده است و هدف این گزارش ها اطلاع رسانی به افرادی خارج از واحد حسابداری است.هرشکل گزارش مالی ارزش خاص خودش را دارد و ممکن است هرکس از یکی یا همه ی این گزارش ها استفاده کند.

در ادامه مروری داریم بر انواع گزارش های مالی که احتمال برخورد شما با آن ها به عنوان مدیر زیاد اشت.

ترازنامه

ترازنامه گزارشی است که ارزش دارایی ها، بدهی ها و سهم صاحبان سرمایه ی شرکت را در تاریخ معین مشخص می کند. در واقع تصویری از وضع اقتصادی سازمان را مشخص می کند.هرچند در هرزمانی می توان ترازنامه تهیه کرد، معمولا در پایان یک دوره مالی معین تهیه می شود.

این مطلب رو هم از دست ندید:
  چگونه بعد از بحران زنده بمانیم؟

گزارش سود و زیان

دارایی، بدهی و سهم صاحبان سرمایه خیلی جالب است .گزارش درآمد تمام منابع در آمد شرکت را جمع می کند تا به سود و زیان ویژه شرکت در یک دوره ی زمانی مشخص برسد. ترازنامه شبیه یک عکس فوری از وضع سازمان است و گزارش سود و زیان بیشتر شبیه یک فیلم بلند است.

گزارش گردش نقدینگی

از قدیم گفته اند گردش نقدینگی مثبت همان خوشبختی است. گزارش های نقدینگی نشان دهنده حرکت نقدینگی به درون سازمان یا بیرون از آن است . لازم نیست انیشتین باشید تا بفهمید وقتی بیشتر از اندازه ای که پول وارد سازمان می شود پول از آن خارج شود، شرکت به دردسر می افتد.

نقدینگی چیزی شبیه بنزین است. ماشین شما برای آنکه به حرکت ادامه دهد به مقدار زیادی بنزین احتیاج دارد.اگر بنزین شما تمام شود ماشینتان در بزرگراه متوقف می شود. به همین ترتیب اگر شرکت شما از نقدینگی خالی شوداز حرکت باز می ماند . بدون پول نقدر برای پرداخت حقوق کارمندان صورت حساب فروشندگان ، اقساط وام و غیره ، عملیات شرکت به سرعت نابود می شود.

مدیران ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.