بعضی وقتها میشنوید که مردم میگویند ناسازگاری همیشه هم بد نیست. درست است، بعضی از انواع ناسازگاری برای تیمها مفید هستند. برحسب اینکه بحث، چقدر مهم است و گروه هم تا چه حد از روشهای موثر برای مدیریت مخالفتها استفاده میکنند، تناقض میتواند اثر مثبتی روی عملکرد تیم داشته باشد.

حتی زمانهایی هم هستند که لازم است شما خودتان یک کم تناقض و مخالفت ایجاد کنید که من به آن  میگویم مخالفت مثبت. و ان هم وقتی است که بحث سختی روی مسائلی که لازم است اداره بشوند راه افتاده باشد. مخالفت مثبت میتواند برای ایجاد تغییرات ضروری و جلو رفتن کار، مثل کاتالیزور عمل کند.

ولی حتی اگر نیتتان هم از مخالفت کردن، مثبت است، بازهم این کار خطرناک است. قبل از اینکه خودتان را برای تحریک دیگران به زحمت بندازید، به این موضوعات هم فکر کنید :

اول اینکه آیا حرف شما در جمع خریداری دارد ؟ به میزان کافی سرمایه اجتماعی دارید ؟ مثلاَ به اندازه کافی شهرت و اعتبار دارید که بتوانید بحث را با موفقیت به ان سمتی که میخواهید، بکشانید ؟ یک نکته مرتبط: مشکلی با از دست دادن سرمایه اجتماعی تان ندارید ؟ این کار ممکن است به شهرت شما آسیب بزند، پس خیلی شفاف به خطراتش فکر کنید.

بعد اینکه، اطلاعات خوبی دستتان هست؟ احساس قلبی نه، باورداشتن نه، احتمال نه، اعتقاد نه، آمار و ارقام واقعی که بشود باآنها از تغییری که شما میخواهید ازآن  حمایت کنید یک مثال قوی زد.

بعد اینکه حتی اگر اطلاعات خوبی دستتان هست که میتوانید باآن یک واقعیت خیلی مشخص را در مورد بحث بیان کنید، موضوع انقدر مهم هست که نگرانش باشید ؟ شما فقط میخواهید وقتی بعضی چیزهای مهم دارد بیان میشود، ریسکهای پروژه را با مخالفت مثبت، نشان بدهید. بعضی مواردی که پتانسیل این را دارند که در بلندمدت به گروه کمک کنند.

این مطلب رو هم از دست ندید:
  کار کردن با رییس های سختگیر+دانلود فیلم

نکته بعد اینکه، از خودتان بپرسید میتوانید بخشی از افراد طرف مقابلتان را با خودتان همراه کنید ؟ اگر بخواهید در مورد یک سری موضوعات صحبت کنید و بدانید که چطور بعضیها ممکن  است با حرفی که میزنید مخالفت کنند، میتوانید بعضی از استدلالهایشان که شما باآنها موافق هستید را هم شناسایی کنید ؟

اول استدلالهایی که آنها قبول دارند را بیان کنید؛ بعد نشان بدهید که چطور چالشی که از راهکار آنها بوجود می اید، اتفاق میافتد. ولی نه بصورتی که انگار هیچ راه حلی ندارد.

آخرین نکته این است  که، اگر خیلی وقت است که هیچ مخالفت مثبتی در تیم ندیده اید، پس حالا وقتش است که شما این کارا انجام بدهید. جدی میگویم؛ اگر همه چیر آرام  است و خیلی وقت است  بحث و مناظره ای راه نیفتاده است، افراد دارند از رک گویی به سمت حجب و حیای زیادی تغییر وضعیت میدهند.

آنها از بحث های سخت اجتناب میکننداین مورد رابه آنها بگویید و تشویقشان کنید تا برای اینکه عملکردشان از این هم بهتر شود، از بحث کردن فرار نکنند. مخالفت همیشه بد نیست. ولی نه وقتیکه روی موضوعات واقعاً مهم متمرکز شده اید.

رک باشید. بعنوان یک رهبر بدون ایجاد تغییرات مثبت، نمیتوانید پیشرفت کنید. که این هم بیشتر وقتها با مخالفت مثبت ممکن میشود . نکاتی که در موردشان صحبت کردیم را استفاده کنید تا به خودتان یک شانس مبارزه بدهید.

مدیران ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.